Повече от 50 държави членки на ООН, сред които България, направиха съвместно изявление, в което осъдиха опита на Русия да представи отвличането и депортирането на украински деца като съответстващо на международното право. Текстът с изявлението е със заглавие: "Депортиране на украински деца: "Русия не може да отрече истината"
Декларацията е в отговор на заседание на Съвета за сигурност на ООН, организирано от Русия, на което руският омбудсман по правата на детето Мария Лвова-Белова говори чрез видеовръзка.
Международният наказателен съд (МНС) в Хага издаде заповед за арест на Белова и президента Владимир Путин на 17 март за провеждан геноцид в Украйна.
"Руската федерация ще се стреми да представи действията си в Украйна като съответстващи на международното право, нормите за правата на детето и плана за действие за децата във въоръжени конфликти. Но това е възможно най-далеч от истината", се казва в изявлението. В документа се цитират и факти, събрани от украинските власти, за извеждането на 19 500 украински деца от окупираните от Русия територии
Обединеното кралство и САЩ блокираха излъчването на срещата с Белова на уебсайта на ООН. Посланикът на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд заяви пред репортери, че благодарение на това Лвова-Белова не разполага с "международна платформа, на която да разпространява дезинформация и да се опитва да защитава ужасните си действия в Украйна".
Британската мисия в ООН написа в Twitter, че "ако Мария Лвова-Белова иска да отговаря за действията си, може да го направи в Хага".
Посланиците на САЩ, Великобритания, Албания и Малта демонстративно напуснаха залата на Съвета за сигурност на ООН в сряда по време на видеовръзката на Лвова-Белова.
Неофициалната среща в Съвета за сигурност на ООН беше свикана по инициатива на Русия и беше посветена на въпроса за децата, изведени от Украйна в Русия. В руската формулировка това беше наречено "евакуация на деца от зони на конфликт".
Международният наказателен съд поиска на 17 март ареста на Мария Лвова-Белова, която отговаря за правата на децата в руската президентска администрация, както и на президента на Русия Владимир Путин.
Според МНС, който е базиран в Хага, има основания да се смята, че те двамата “носят наказателна отговорност за незаконното депортиране на украински деца” в Русия.
За част от тези деца има данни, че са изпращани в руски институции за “превъзпитание”, а други са дадени за осиновяване на руски семейства. Ако бъде доказано, това представлява военно престъпление. Украйна определя тази практика като геноцид - най-тежкото престъпление в правото.
Самата тя казва, че е осиновила дете от окупирания украински град Мариупол.