В МВР са постъпили 691 сигнала за изборни нарушения към 15 часа в изборния ден
Общо 691 сигнала за изборни нарушения са постъпили от началото на кампанията до 15 часа в изборния ден. Това съобщи Министерството на вътрешните работи (МВР), цитирано от БТА.
Към 11 часа броят на сигналите беше 651, а в следващите четири часа са постъпили още 40, показват данните на МВР. Образувани са общо 138 наказателни производства.
Според МВР изборният ден протича нормално и до момента не са регистрирани сериозни нарушения на обществения ред.
По-рано прокуратурата съобщи, че са повдигнати обвинения на петима души за изборни престъпления.
Активността към 16:00 часа е над 27% и вече надминава тази от миналия вот
Избирателната активност на предсрочните парламентарни избори към 16:00 часа в неделя достигна 27,27% на територията на страната, съобщи Централната избирателна комисия (ЦИК).
Говорителката на комисията Росица Матева уточни, че към този час най-висока е активността в 23-ти многомандатен избирателен район (МИР) в София - 34,59%, а най-ниска е в Сливен - 21,99%.
Общата активност вече надминава тази от последния парламентарен вот на 2 октомври 2022 г. Към 16:00 часа тогава тя е била 25,58%, уточниха от ЦИК.
Те са млади и опровергават клишето, че младите хора не се интересуват от политика. Учат политология и следят какво се случва в България. Имат и прогнози, и очаквания какво може да се очаква на 2 април и след петите поред парламентарни избори.
Проблемите при опити за използване на машини за гласуване се откроиха като най-масовото оплакване от избиратели по време на предсрочния парламентарен вот в неделя. Сигнали за машини, които не работят, принтират празна бюлетина от гласуването или дават други дефекти, продължават да идват от сутринта от цялата страна.
Какво казаха лидерите на основните политически сили, за които социологическите проучвания посочват, че влизат в 49-ия парламент. Това са ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната-Демократична България", ДПС, "Възраждане" и БСП.
Петима са обвинени за изборни престъпления. Образувани са над 130 дела
Общо петима души са с повдигнати обвинения в изборни престъпления, съобщиха от прокуратурата в неделя.
От началото на предизборната кампания преди месец до 13:00 часа в изборния ден са образувани 133 досъдебни производства и 719 преписки по повод парламентарния вот.
Най-много от проверяваните и разследвани случаи на изборни злоупотреби са в района на Апелативната прокуратура в София - 43 производства. Следват Варна с 28, Пловдив с 18 и Велико Търново с 15.
През последните 24 часа няма нови бомбени заплахи, каза Демерджиев
МВР не е регистрирало нови бомбени заплахи срещу училища през последното денонощие преди парламентарните избори в неделя. Това каза служебният вътрешен министър Иван Демерджиев пред медиите, след като гласува в Пловдив.
През изминалата седмица имаше серия от сигнали за взривни устройства в десетки училища в цялата страна. Преди ден главният секретар на МВР Петър Тодоров обяви, че за заплахите през първите два дни се подозира кибератака от “страна извън ЕС”. За фалшивите сигнали през останалите дни бяха задържани мъж от Пловдив и осем тийнейджъри.
По думите на Тодоров изпращането на бомбени заплахи е “станало заразно и доста лица са се увлекли по тази тенденция”. В началото на седмицата Демерджиев каза, че основната версия на МВР е, че става въпрос за кибератака от Русия, но след реакция на руското посолство отрече да е обвинявал руската държава.
Румен Радев призова за по-висока избирателна активност
Президентът Румен Радев призова в неделя хората масово да излязат да гласуват, защото “от избирателната активност зависи легитимността на следващия парламент и правителство, от които ние очакваме важни решения”.
“Очаквам най-сетне разумът и принципите да надделеят в българската политика, която да постави на първо място интересите на гражданите и бъдещето на страната”, каза още държавният глава, след като гласува с машина в София.
По думите на президента засега машинното гласуване има превес. Радев каза, че “това е ефективно средство да бъдат преодолени недействителните бюлетини, сгрешените и манипулирани протоколи, а до известна степен и корпоративният вот”. Той добави, че няма да бави свикването на 49-ото Народно събрание след вота.
Активността към 11:00 часа е близо 9% - колкото на предишния вот
Избирателната активност на предсрочните парламентарни избори към 11:00 часа в неделя в 8,97%, съобщи говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева.
По думите ѝ най-висока е избирателната активност в Монтана - 14,07%, а най-ниска в Пловдив - 6,16%.
Към 11:00 часа избирателната активност за страната на предсрочните парламентарни избори на 2 октомври 2022 г. беше 8,89%.
Нинова гласува "да спре войната" и срещу "джендър идеологията"
“Гласувах да спре войната и да има мир, за подкрепа на българското семейство, защита на българските деца от “джендър идеологията”, за стабилност и сигурност в държавата и за много по-силна роля на държавата в решаване на проблемите, пред които сме изправени.”
Това каза председателката на БСП Корнелия Нинова, след като гласува с хартиена бюлетина в неделя.
На въпрос кои са потенциалните бъдещи партньори на социалистите в парламента, тя каза, че това зависи от изборните резултати и БСП ще направи допитване до всички членове на партията.
“Трябва да изведем пет-шест важни приоритета за България и да разговаряме всички върху тях”, добави Нинова.
Стефан Янев очаква "с по-голяма вероятност да се състави правителство"
Лидерът на “Български възход” и бивш служебен премиер Стефан Янев очаква “с по-голяма вероятност да се състави правителство, защото виждам, че в политическото пространство има разговор за диалог, за повече разум, за съгласие по важните приоритети”.
Той гласува в неделя в София и каза пред медиите, че се надява на “предсказуемо настояще и по-добро бъдеще най-вече за децата и младите хора”.
“Думите диалог и взаимодействие не са чужди на почти всички партии, така че се надявам, че това ще даде резултат и в крайна сметка партиите ще бъдат в състояние да седнат на масата в търсене на диалог, ще намерят онези правилни принципи, които са необходими за съставяне на мнозинство”, каза още лидерът на “Български възход”.
"Възраждане" няма да откаже подкрепа за нейно правителство от никоя партия
Проруската партия “Възраждане” не би отказала подкрепа за съставяне на нейно правителство от никоя партия в бъдещото 49-то Народно събрание.
Това каза нейният лидер Костадин Костадинов, след като гласува с машина във Варна в неделя. Той очаква на тези избори “Възраждане” да стане “първостепенна политическа сила” в страната.
“Колкото по-малко хора излязат да гласуват, толкова по-голяма е вероятността някой друг да решава съдбата ни”, каза още Костадинов.
България от години уж се бори с домашното насилие, но всяка година десетки жени губят живота си. Държавата дори не води статистика колко са тези жени. Политиците трябва да вземат мерки, но не са на едно мнение как да се борят с проблема. Ето какво предлагат основните партии в програмите си сега.
Карадайъ призова с "отговорност и диалог да излезем от тази политическа криза"
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ гласува в неделя сутринта в Кърджали. Той избра да използва машина, след което обясни, че партията му е подкрепила връщането на хартиените бюлетини, за да даде избор на хората.
“Гласувах с разум, отговорност и в диалог политиците да тръгнат да решават проблемите на хората. Гласувах с разум, отговорност и диалог да излезем от тази политическа криза, в която се намираме, защото преди да излезем от нея нито една от другите кризи няма как да бъдат решени”, каза пред медиите Карадайъ.
ГЕРБ има "най-големи възможности за маневри", каза Борисов
“Изглеждаме сами срещу всички, но имаме най-големи възможности за маневри.” Така бившият премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов описа позицията на партията си, след като гласува в Банкя в неделя.
Той добави, че би управлявал, “отчитайки българите, които гласуват за всяка една формация”.
“Кампанията е едно, от утре става друго”, каза Борисов с уточнението, че “кой колко голям компромис ще направи, ще зависи от резултатите”.
Той изрази несъгласие с думите на Христо Иванов, че формулата за кабинет е обединяване около приоритети. Според Борисов “не може да се говори за приоритети преди да се състави правителство, защото всеки ще си постави неговия приоритет”.
По повод войната на Русия в Украйна лидерът на ГЕРБ каза, че “при тази ужасна война и преразпределяне на света, и цялата верига от доставки, ние трябва много ясно да стоим при демократичния свят”.
Въпросът с въвеждането на общата европейска валута е важен, защото влизането в еврозоната ще приближи България към западните пазари и ще затвърди европейската посока на страната. Как обаче се отнасят към него основните партии с шанс за влизане в парламента?
Кирил Петков гласува за "нормален европейски живот"
Бившият премиер и съпредседател на коалицията “Продължаваме промяната-Демократична България” (ПП-ДБ) Кирил Петков упражни правото си на глас в неделя сутринта в София. Той предпочете да гласува с машина.
“Гласувах за нормален европейски живот. Гласувах да имаме нормално европейско правителство”, каза Петков пред медиите.
Бившият премиер не пожела да отговаря на журналистически въпроси. Малко преди него гласува и колегата му от ДБ Христо Иванов.
Какво мислят основните политически партии за военната помощ за Украйна? Именно те ще определят позицията на следващия български парламент относно войната на Русия срещу Украйна. А това ще отговори на въпроса дали България ще продължи по пътя си към Европа, или ще направи обратен завой към Кремъл.
Христо Иванов каза, че ПП-ДБ ще се постарае да има правителство
Коалицията “Продължаваме промяната-Демократична България” (ПП-ДБ) ще положи усилия за намиране на формула за излъчване на редовен кабинет след парламентарните избори в неделя. Това каза нейният съпредседател Христо Иванов, след като гласува в София.
“Ако хоризонтът е хоризонтът е на здравия разум, трябва да сме там. Мисля, че трябва да се прояви отговорност, ние я съзнаваме и ще направим всичко възможно да се състави правителство”, каза Иванов и призова да се гласува с машина.
По думите му коалицията означава съвместно управление и затова с колегите му ще търсят “формула, която е базирана на обединение около конкретни приоритети”.
“Би трябвало да е достатъчно основание за това, ако искаме да има действително правителство, а не да се занимаваме да делим някои неща.”
Доган отказа да каже кой е предпочитаният партньор на ДПС във властта
Почетният лидер на ДПС Ахмед Доган упражни правото си на глас още рано сутринта в неделя. Той предпочете да гласува с хартиена бюлетина. Тази възможност беше върната с промени в Изборния кодекс, приети с подкрепата на ГЕРБ, ДПС и БСП.
Доган отказа да коментира кой е предпочитаният партньор на партията му във властта. Той препрати журналистите към действащите лидери, защото не е в активната политика вече от над 10 години.
За разлика от повечето предишни негови гласувания, този път почетният лидер на ДПС не беше придружен от дългогодишната си говорителка Велислава Кръстева. Наскоро тя загуби поста си на пиар на Народния театър след конфликт с режисьора Александър Морфов, провокиран от решението ѝ да придружи Доган, докато гласуваше на предишния парламентарен вот.