Опозиционни партии и правозащитни организации в Грузия призоваха за нови протести срещу приемането на закон за "чуждестранните агенти" по подобие на руския. Според протестиращите законът ограничава свободата на словото и подкопава усилията на страната да се присъедини към Европейския съюз.
Плановете за нови демонстрации идват ден след като хиляди грузинци излязоха на протест в столицата Тбилиси. Срещу тях полицията използва сълзотворен газ, зашеметяващи гранати и водни оръдия.
Според данни на грузинското вътрешно министерство до момента са арестувани най-малко 66 демонстранти. Сред тях е и лидерът на опозиционната партия "Гирчи" Зураб Джапаридзе, който по информация на адвоката си е претърпял полицейско насилие. Министерството посочва и че 50 полицаи са пострадали при сблъсъците.
Опозиционният лидер Ника Мелия се обърна към грузинците с призив отново да се съберат за протест на 8 март. Същевременно организации за защита на човешките права планират да проведат още протестни акции пред парламента по-късно през деня.
Причина за масовите демонстрации в Грузия стана Законът "за прозрачността на финансирането на външното влияние", който парламентът одобри на първо четене във вторник. В подкрепа на проекта бяха депутатите от управляващата партия "Грузинска мечта".
Законът предвижда създаването на държавен регистър на лица, които получават пари от чужбина, и така повтаря репресивните норми в руския закон "за чуждестранните агенти".
Според грузинската опозиция такъв закон ще подтикне страната към авторитарно управление.
Международната общност също осъди решението на парламента. Посолството на САЩ в Грузия определи 7 март като "черен ден за грузинската демокрация", а върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи Жозеп Борел каза, че законът е несъвместим с ценностите и стандартите на ЕС.
Външните министри на Естония, Латвия и Литва призоваха в сряда грузинското правителство да уважи правото на гражданите на мирен протест. В общата си позиция министрите казаха, че с приемането на закона парламентът повдига сериозни въпроси за перспективите пред грузинската демокрация.