Софийската градска прокуратура съобщи, че е повдигнала обвинение за изнудване на шефа на строителната компания "Хидрострой" Велико Желев. С прокурорско разпореждане той е е задържан е за 72 часа, а в сряда прокуратурата ще поиска от съда постоянния му арест. Изнудваният е бивш служител на Желев.
По-късно от компанията излязоха с позиция, че срещу пострадалия от Велико Желев е внесен сигнал в прокуратурата заради длъжностни нарушения.
Градската прокуратура пое случая от районната прокуратура на София, която по-рано във вторник съобщи, че разследва бизнесмена.
Желев беше арестуван в понеделник вечерта по образувано от МВР разследване за телесна повреда, което Софийската районна прокуратура по-късно преквалифицира в изнудване. Това съобщи по-рано във вторник зам.-районният прокурор на София Борислав Георгиев пред журналисти. Със същото обвинение са още двама души.
Компанията, която Желев оглавява, редовно получава големи обществени поръчки за инфраструктурни обекти. Полицията претърси и офисите ѝ. Ден преди това вътрешният министър Иван Демерджиев съобщи за разследвания на корупция, свързана включително със строежа на пътища.
Според дадените от прокуратурата подробности, на 24 февруари в офиса на Жеков на бул. "Цар Освободител" в София, "с цел да набави за себе си и за другиго имотна облага, направил опит да принуди друг човек чрез сила". Той го е удрял по лицето и тялото.
Целта била пострадалият, представен от прокуратурата с инициалите Б.А., да поеме имуществено задължение чрез подписване на записи на заповеди и разходни ордери на обща сума от 68 000 лева. "Нанесена е и лека телесна повреда, а деянието е извършено от повече от две лица", се казва в обвинението.
По-рано зам.-районният прокурор каза, че МВР издирва другите двама.
Пострадалият е разпитан. Претърсванията и изземането на веществени доказателства е продължило в понеделник до полунощ, каза още прокурорът.
Разследването по случая продължава, като предстои събиране и проверка на доказателствата.
По-късно компанията ВДХ АД (бившата "Водстрой 98" АД), която е собственост на Велико Желев, разпространи позиция до медиите, в която твърди, че срещу бившия служител, който прокуратурата казва, че е изнудван от Желев, е подаден сигнал за длъжностни нарушения.
Той е бил директор "Строителство" в компанията. При напускането му първоначално е постигнато разбирателство между страните да стане по взаимно съгласие, считано от 6 февруари 2023 г., се казва в позицията.
"След направена вътрешнофирмена проверка са установени длъжностни нарушения, свързани с финансово облагодетелстване на служителя за сметка на работодателя", пише още в позицията.
От служителя са поискани писмени обяснения, които той е предоставил на 24 февруари 2023 г. Ръководството на дружеството е взело решение да бъде променена заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение от такава по взаимно съгласие, на дисциплинарно уволнение, казват от ВДХ АД.
Добавят, че на 27 февруари е внесен сигнал до Софийска градска прокуратура, в който са описали установените от служителя нарушения.
"Изключително сме изненадани от внушенията в медиите за обвинения, свързани с принуда, побой, документи с невярно съдържание и изнудване - понятия, които категорично противоречат на нашите принципи на поведение и морал", пишат от компанията.
Тя се занимава със строителство на благоустройствена, енергийна, транспортна и ВиК инфраструктура, жилищни и обществени сгради, спортно- развлекателни комплекси и хидротехнически съоръжения.Адвокатът на Желев Менко Менков каза, цитиран от бТВ, че служителят се е опитал да открадне 18 хил. лева.
В неделя Демерджиев каза, че МВР е установило "нещо смущаващо" в хода на проверките по магистралите и даде като пример "недостатъчно количество асфалт, неспазени технологични норми и некачествени материали".
Часове преди ареста в понеделник прокуратурата съобщи, че е поискала от МВР и от Министерството на регионалното развитие информация за нередности в строителството на пътища, включително за магистрала "Хемус" и на Северната скоростна тангента на София.
Велико Желев е бивш началник на агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Той е назначен на този пост по времето на правителството на Симеон Сакскобургготски (2001-2005). В следващия кабинет - на Сергей Станишев, извесен като "тройната коалиция" между БСП, НДСВ и ДПС (2005-2009), Желев е съветник на министъра на регионалното развитие Асен Гагаузов.
"Хидрострой" е една от фирмите, получили от държавната компания "Автомагистрали" поръчки по т.нар. "инхаус процедура" - процес на директно възлагане без провеждане на конкурс. През 2016 г. Желев стана собственик и на компанията ВДХ (бившата "Водстрой 98"), която според "Капитал" се свързва с името на Делян Пеевски.
Фирми на Желев участват в строителството на Северната скоростна тангента на София и на автомагистрала "Хемус", където "Хидрострой" е вторият най-голям получател на авансови плащания. Компаниите му участват и в ремонта на Аспаруховия мост във Варна, на ул. "Шести септември" в София и други.
"Хидрострой" е и в консорциума, който спечели обществената поръчка за строителство на тунел под Шипка.