На долната снимка се вижда персоналът на първото съветско посолство в Анкара, Турция, на 30 декември 1922 г. Това е денят на официалното обявяване на новосъздадения Съветски съюз на руските, украинските, беларуските и "закавказките" социалистически републики.
Архивните снимки в тази галерия показват обикновени руснаци, както и комунистическия елит през месеците, в които Владимир Ленин и неговите социалистически революционери променят курса на историята.
Втората снимка показва революционни лидери, снимани по време на парад на Червения площад през май 1922 г. Сред тях са Михаил Лашевич (вторият отляво, отдаващ чест), Леон Троцки (в средата вляво с мустаци), Лев Каменев (с бяла яка, вторият отдясно) и Михаил Томски (крайно десен). По-късно и четиримата мъже са убити или се самоубиват след сблъсък с Йосиф Сталин.
През първите десетилетия на миналия век комунистическата пропаганда използва най-различни средства за разпространение на посланията си. Сред тях е показаният горе вагон, част от "подвижен агитационен и пропаганден апарат", който пътува из цяла Русия и превозва лектори и артисти.
Те пропагандират идеите на болшевишкото правителство по време на гражданската война в страната. Текстът върху вагона гласи: "Да живее огънят на световната революция" и "Октомврийската революция даде власт на народа".
Новият режим използва жестоки методи, с които да заглуши опозиционните гласове. Един от пострадалите е Бенджамин от Петроград (горе), висш църковен водач, който се противопоставя на болшевишката конфискация на църковната собственост. Той е съден за "контрареволюционна агитация" и е екзекутиран през юли 1922 г., няколко седмици след като е направена снимката.
Сред убитите е и последният руски цар - Николай II, който е разстрелян заедно с царицата и петте им деца през 1918 г. Четири години по-късно горната снимка свидетелства съветски служители, заловили скъпоценности от короната на царското семейство.
На тази снимка се вижда религиозна церемония на Червения площад в Москва през септември 1922 г. Събранието ще се окаже една от последните масови прояви на вяра в съветска Москва, тъй като твърдо атеистичните революционери на Ленин започват война срещу православните християнски "попове" и религията като цяло.
Тук се вижда конфискация на църковно имущество през зимата на 1922 г.
По времето на Ленин се провежда радикална политика на равенство между половете, която води до масово включване на жените в работната сила и до разрешаване на абортите през 1920 г.
На тази снимка командирът на Червената армия Семьон Будьони (ляво) позира със селянин на име Фьодор Гуляев в Кремъл през юни 1922 г. Гуляев е награден с медал за това, че по време на Гражданската война в Русия е завлякъл стотици конници от Бялата армия в блато, където повечето от затъналите ездачи са загинали.
В началото на 20-те по време на глад в Русия умират най-малко 1 милион души. Той е причинен от много фактори, сред които икономическият хаос, настъпил след Октомврийската революция през 1917 г., и "военният комунизъм" на болшевиките, който включва "конфискация на излишъка от селяните" по думите на Ленин.
Тази снимка е от албум, посветен на глада през 1921-1922 г., открита отново през 1989 г. Тя е надписана с текст, в който се казва, че по време на глада "хората са чоплили кората на дърветата, за да ядат".
Войници от Червената армия с филцови шапки "будьоновка" с шипове дефилират с трактори по Червения площад в Москва през ноември 1922 г.
На снимката е етническият поляк Феликс Дзержински, роден в благородническо семейство. По-късно той става фанатичен социалист и бързо се издига в редиците на руските революционери, за да оглави болшевишката, а след това и съветската тайна полиция.
"Железният Феликс" заповядва масови убийства на онези, които нарича "врагове на революцията", често само въз основа на тяхната "класова принадлежност или предреволюционни роли".
Трамвай се движи през тълпата на Сухаревския пазар в Москва през 1923 г.
Детски полк на съветската Червена армия в Москва през декември 1923 г.
Скоро след като е направена тази снимка, е ратифицирана конституцията на СССР и Обединеното кралство се присъединява към няколко други държави, които установяват официални връзки със Съветския съюз.