Парламентът окончателно прие продължаването на действието на законите за държавния бюджет, общественото осигуряване и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и през 2023 г.
Това се случи в последния ден на работа на Народното събрание за 2023 г., след като на първо четене решението беше подкрепено от ГЕРБ, ДПС, БСП и „Български възход“ в края на ноември.
В петък, по предложение на ГЕРБ, беше прието също и Министерският съвет да не може да използва средства от т. нар. Сребърен фонд, който гарантира устойчивостта на държавната пенсионна система, както и пари от програми и проекти на ЕС.
Депутатите не приеха и предложението на съпредседателят на „Продължаваме промяната“ (ПП)Асен Василев за нов начин за индексиране на пенсиите. Така се запази настоящата ситуация, което означава, че пенсиите ще се актуализират от 1 юли с 50% от ръста на инфлацията и на осигурителния доход.
Не беше допуснато гласуване и обсъждане предложението за продължаване на мярката от 25 ст. на литър от масовите горива, чието действие се очаква да приключи в началото на 2023 г.
От началото на работата на новото Народно събрание темата с бюджета предизвика сблъсъци между ГЕРБ и ДПС от една страна и ПП и „Демократична България“ (ДБ) от друга. Двете страни спореха за това дали служебното правителство да бъде задължено да внесе нов бюджет за 2023 г., за което настояваха ПП и ДБ, или да се продължи действието на бюджета от 2022 г., което искаха от ГЕРБ и ДПС.
Темата за приемането на бюджет за 2023 г. беше посочена като една от ключовите от партиите и президента Радев във връзка с връчването на мандатите за съставяне на правителство.