Таванът на цената на руския петрол ще доведе до намаляване на възможностите на Русия да финансира войната срещу Украйна. Това каза министърката на финансите на САЩ Джанет Йелън в изявление по повод договорената в петък граница на цената на руския петрол от 60 долара за барел.
Страните от Европейския съюз (ЕС) постигнаха в петък споразумение да наложат таван цената на руския петрол. Това се случи след месеци преговори. Полша настояваше границата да е дори по-ниска от 60 долара за барел.
Целта беше таванът да бъде поставен до 5 декември, когато влиза в сила ембаргото на ЕС върху руския петрол. То беше наложено като санкция заради военната агресия на Русия срещу Украйна. Ембаргото предвижда забрана за вноса на руски петрол и петролни продукти по море. Единствената държава, която получи изключение и може да получава руски суров петрол е България. На Хърватия е разрешено да внася един конкретен петролен продукт.
Държавите от Г-7 - Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и САЩ, както и Австралия, също приеха таван за цената на руския петрол от 60 долара за барел.
Целта на мярката е да се ограничат приходите на Русия, с които тя може да финансира войната срещу Украйна. Едновременно с това идеята е да се предотврати недостиг на суровината и скок в цените на световните пазари.
Таванът “ще ни помогне да постигнем целта си да ограничим основния източник на финансиране на [руския президент Владимир] Путин за неговата незаконна война в Украйна”, каза Джанет Йелън в изявление.
Украйна приветства решението за налагане на таван на цената на руския петрол, но призова той да е още по-нисък - 30 долара за барел.
“Ще постигнем целта си - руската икономика ще бъде унищожена и [Русия] ще носи отговорност за всичките си престъпления”, написа в Телеграм Андрий Йермак, началник на кабинета на украинския президент.
“Но е нужно да се понижи [тавана] на 30 долара, за да се унищожи икономиката на врага още по-бързо”, добави той.
Суровият и рафинираният петрол са най-значимите продукти в износа на Русия, а Европа е сред най-значимите пазари за руския петрол. Износът на нефт и нефтопродукти е най-големият източник на външнотърговски приходи в руската икономика.