Решението на Народното събрание, с което задължи Министерския съвет да сключи договор за доставка на ядрено гориво, което не е произведено в Русия, включително за АЕЦ "Козлодуй", е опасно, защото навлиза в правомощията на изпълнителната власт. Това заяви в петък председателят на Стратегическия съвет към президента Румен Радев - Александър Маринов.
Това решение беше прието от депутатите в сряда с мнозинство от 156 гласа “за” с подкрепата на ГЕРБ, “Продължаваме промяната”, ДПС, “Демократична България” и “Български възход”. “Против” гласуваха парламентарните групи на “Възраждане” и БСП.
С него Министерският съвет беше задължен да гарантира, че Агенцията за ядрено регулиране до края на 2023 г. ще може да лицензира ядрено гориво, алтернативно на руското. Освен това, до април 2024 г. трябва да бъде сключен договор за доставка на неруско ядрено гориво за пети енергоблок на АЕЦ "Козлодуй".
Според Маринов става въпрос за “склонност на парламента да работи като Конвент от времето на Якубинците и да взима разпоредителни решения, с което навлиза в правомощията на изпълнителната власт”. Президентският съветник добави, че това е “опасно, защото тези решения не са добре обмислени и подготвени”.
“Последното, което визирам, е решението със строго определен срок да се осигури неруско ядрено гориво за АЕЦ “Козлодуй”. Излязоха в медиите хора, които в никакъв случай не могат да бъдат упрекнати в симпатии към “Росатом”, които обясниха, че това е невъзможно и опасно”, каза още Маринов.
По думите му по този въпрос трябва да се действа “много предпазливо” и само Агенцията за ядрено регулиране може да прецени “дали може, кога може, как може” да се закупи ядрено гориво, което не е от Русия. “Не е работа на парламента да взима такива решения според мен”, обобщи Маринов.
През октомври служебният кабинет, назначен от Радев, отмени заложеното от кабинета “Петков” ограничение при търсенето на алтернативни доставчици за гориво за АЕЦ “Козлодуй“. То предвиждаше от бъдещите търгове да бъдат изключени руските компании.
Тогава служебният министър на енергетиката Росен Христов аргументира решението си с твърдението, че заложеното ограничение е облагодетелствало американската фирма “Уестингхаус“.