Граждани организират протест в сряда срещу поставянето на България в зависимост от руския природен газ. Демонстрацията цели да изрази позицията на участниците срещу действия на служебното правителство, които според тях целят да върнат страната в зависимост от „Газпром“.
Такъв протест вече се състоя в петък. Той беше по повод опасенията, че назначеният от Румен Радев служебен кабинет може да възобнови преговорите с „Газпром“ за нов дългосрочен договор.
Тогава в демонстрацията участваха симпатизанти на “Демократична България” и хора, организирали се в социалните мрежи с хаштаг #ГАZwithme - препратка към серията от протести #ДАНСwithme след избора на Делян Пеевски за председател на Държавна агенция “Национална сигурност” (ДАНС).
Недоволството им беше провокирано от изявления на представители на служебната власт и информацията, че има проблеми около вписването на промени в управлението на проектната компания на газовата връзка с Гърция. Това потенциално би забавило финализирането ѝ в момент, когато официално България търси алтернативи на „Газпром“.
Новият протест под надслов #ГАZwithme призовава работата по интерконектора да бъде завършена веднага, така че той да влезе в експлоатация. Друга от обявените от организаторите цели е да не се допусне подновяване на преговорите с „Газпром“ за доставка на природен газ.
„Ние отказваме да бъдем зависими от ГаZпром и да финансираме безобразната война на Путин“, пише в описанието на събитието във Фейсбук. „Няма да допуснем да бъдем под руско робство за поредна зима! За пръв път тази година почувствахме България като неизменна част от ЕС и НАТО, а (п)реZидентът иска да ни го отнеме.“
В понеделник организаторите изпратиха до политиците отворено писмо и ги призоваха да изразят своите позиции по седем въпроса. Сред тях е с кои доставчици на нефт и газ да преговаря България, какво предлагат за подсилване на отбраната на България, какви мерки в подкрепа на украинските бежанци предлагат, каква позиция ще заемат по исканията на Русия за екстрадиране на руски граждани, критикуващи войната на Русия в Украйна, и чий е полуостров Крим. Последният въпрос е препратка към изказване на Румен Радев от 2017 г., че в Крим „се вее руски флаг и това е реалността“.
Сред другите въпроси а организаторите са такива за организацията на предстоящите избори и за членството на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).