Сенатът на САЩ одобри резолюция, ратифицираща протоколите за присъединяване на Финландия и Швеция в НАТО след историческото решение на тези две страни да се откажат от неутралитета си заради руската инвазия в Украйна, предаде Франс прес.
Горната камара в Конгреса на САЩ одобри резолюцията с огромно мнозинство при гласуването й от сенаторите от двете партии - с 95 гласа "за" срещу един "против". За приемането на текста беше необходимо той да бъде подкрепен от най-малко две трети от гласувалите.
Администрацията на Джо Байдън подкрепя влизането на Финландия и Швеция в Алианса, но в САЩ единствено Сенатът има право да ратифицира международни споразумения.
Малко прди гласуването лидерът на демократите в Сената Чък Шумър коментира, че руският президент Владимир Путин се опитал да използва войната в Украйна, за да раздели Запада, но "вместо това днешното гласуване показва, че Алиансът е по-силен от всякога".
По-рано тази седмица протоколите за присъединяване на двете скандинавски страни към НАТО бяха ратифицирани и от парламентите на Франция и Италия.
Заедно със САЩ държавите, ратифицирали бъдещото членство на Финландия и Швеция в Алианса, стават 23 от общо 30. За да влязат в сила протоколите за присъединяване, те трябва да бъдат ратифицирани от всички страни членки на пакта, припомня БТА.
Членството на двете скандинавски страни обаче все още не е гарантирано, тъй като Турция заплашва да "замрази" процеса, обвинявайки ги в подкрепа на Кюрдската работническа партия (ПКК) и съюзниците й, смятани от Анкара за терористични организации.
Затова първоначално турският президент Реджеп Тайип Ердоган декларира, че страната му ще блокира влизането на Финландия и Швеция в НАТО.
През юни трите страни подписаха меморандум за разбирателство, обвързвайки членството с ангажименти Хелзинки и Стокхолм да съдействат на Анкара в преследването на кюрдските движения и поддръжниците им на тяхна територия.
В края на юли обаче Ердоган отново заплаши да блокира процеса, обвинявайки по-конкретно Швеция, че не е "поела своя дял" от борбата срещу тероризма.