До петък съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев трябва да предложи на президента състав на кабинет. От парията водят преговори с досегашните си коалиционни партньори от БСП и "Демократична България". Гласовете общо и на трите партии обаче не са достатъчни за подкрепа на кабинета в парламента.
За да си осигурят необходимите 121 гласа от "Продължаваме промяната" водят разговори с депутатите, които напуснаха "Има такъв народ", както и с Елена Гунчева, която напусна "Възраждане".
Шансовете за подкрепа на кабинет "Василев" са "около 50 процента", каза в интервю за Свободна Европа Иван Христанов, член на Националния съвет на партията.
Христанов каза, че очакванията за подкрепа са от още депутати от "Има такъв народ" и "Възраждане".
"Не разчитаме на техните гласове. Надяваме се на техните гласове. Не на тях като политически сили. На отделни депутати", каза Христанов.
Той обясни, че допуска и депутати от ГЕРБ и ДПС също "могат да изявят желание" да подкрепят правителство на Асен Василев.
Можете да слушате Студио България и в Spotify.
Ето текста на част от интервюто:
- Вие сте част от политическото ръководство на „Продължаваме промяната“. Успяхте ли да осигурите 121 депутати за подкрепа на правитерството?
- Не съм аз човекът, който може да отговори на този въпрос, защото не съм лично въвлечен. Колегите споделят, че шансът ни в момента е около 50 процента.
- Написахте едно обръщение към Слави Трифонов: „кой ви каза, че сте прав“. Кое ви накара да изригнете по този начин?
- Не съм изригнал. Споделих впечатленията си от всичко, което се случи до момента и от осъствието на правдивост в неговите думи. Ако някой изригна, това беше г-н Трифонов.
Той отправи доста непремерени упреци, свързани с това дали ние ламтим за власт, каква е мотивацията ни. Истината е, че цялото поведение, което ние наблюдаваме от онзи сакрален момент, в който на него му "омръзна от тази агония", всъщност той вкара цялата държава в агония и аз си позволих да опиша няколко от нещата, които правят момента крайно неподходящ.
Но аз не спирам да си задавам и въпроса: какво го провокира и го накара него. Това артикулиране на отсъствието на диалогичност е изключително неточно и недостоверно. Диалог имаше и е имало. Нещата, в които аз съм участвал, както и парламентарната група и преговорните екипи, диалог е имало през цялото време. Работата е там, че г-н Трифонов не участва лично в тези неща и това е един наистина голям проблем, към който всички политически лидери трябва да проявяват изострено внимание, защото когато човек получава изкривена и филтрирана информация, той няма как да вземе правилно решение.
Самият Борисов беше упрекван, че в последните няколко години от мандата си не говори с достатъчно хора и че едни и същи лица му предават света около него. Тук имаме същият случай. По обективни причини той не може да говори с достатъчен брой хора, но той може ги покани и както каза и Ицо Хазарта: „вдигни си телефона“. Не само на Кирил Петков. Чуй още една гледна точка и тогава си съставяй мнение.
- Кирил Петков каза, че няма да преговаряте само с четири души – Борисов, Костадинов, Пеевски и Слави Трифонов. Това означава ли, че разчитате на подкрепа от страна на ГЕРБ и ДПС?
- Не. Допускам, че лица и от двете политически формации могат да изявят желание да ни подкрепят, но в момента не текат никакви процеси, в които ние, като активна страна, търсим подобна подкрепа.
- И тогава как ще излезе математиката?
- Разчитаме, че има още две политически сили, в които вече имаше заявки от техни водещи лица на разочарование от лидерите по политиката и целия начин на взаимодействие, целия начин на създаване на наративи, на гласуване и на политики вътре в тях.
- Говорим за „Има такъв народ“ и „Възраждане“?
- Да.
- Разчитате на техните гласове?
- Не разчитаме на техните гласове. Надяваме се на техните гласове. Не на тях като политически сили. На отделни депутати, които решават, че общественият интерес в сърцето им надделява над предаността към лидера, в който те вече изпитват съмнения.
- Ще предложите ли кабинет, ако нямате осигурени 121 гласа?
- Предполагам, че това ще го обсъждаме в рамките на следващите няколко дни. В момента нямаме отговор.
- Нужен ли е кабинет на всяка цена? И изпълнението на финансовата програма под въпрос.
- Аз бих поставил отговора така: кабинет, ако има, това ще позволи на няколко души, няколко наистина силни лица в изпълнителната власт, да продължат работата си. И тази работа наистина е много важна за цялата държава. Както по отношение на изграждането на институционалност, така и по отношение на борбата с корупцията. От друга страна – 30 млрд. лева висят на 30 закона. И всяко смущение на работата на Народното събрание излага на риск изпълнението на законодателната програма.
16 млрд. лева от тези пари са стратегическият план, който е за земеделието. Останалите са от Плана за възстановяване и устойчивост. Това е твърде голям ресурс.
И когато Слави Трифонов казва: „дано се задавите с власт“, тук не става въпрос за власт. Тук става въпрос, че има неща, конкретни насоки, в които много бързо трябва да завършим работата си, защото иначе крайните страдащи от това нещо са цяла България.