Дебатите по вота на недоверие се провеждат на фона на демонстрации срещу и в подкрепа на правителството.
Симпатизанти и висши представители на официално враждуващите партии ВМРО и ДПС се оказаха на един и същ антиправителствен протест пред Народното събрание във вторник. В демонстрацията участваха и членове на националистическото движение "Хан Кубрат".
Вицепремиерът в оставка Гроздан Караджов от квотата на ИТН обвини премиера Кирил Петков в двоен стандарт по отношение на партията на Слави Трифонов, който според него е довел до разпадането на коалицията. Според Караджов Петков е „голям борец“ срещу корупцията в министерствата на ИТН, но не и в тези, които са под контрола на неговата партия.
„Двойният стандарт е този, който сложи прът в колелото на коалицията и вие не го разбрахте“, каза Караджов. „Отношението към "Има такъв народ" като към трето качество хора доведе до този срив.“
Кирил Петков и Асен Василев критикуваха Караджов и повториха обвиненията си, че той е поискал увеличаване на бюджета на ръководеното от него регионално министерство с близо 4 млрд. лева, които да бъдат изплатени непрозрачно на строителни фирми.
„Нямаше да водим този дебат, ако бях казал „да“ на тези 3,9 млрд.“, каза вицепремиерът Асен Василев.
ДПС иска правителството да бъде отстранено от властта
Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ призова правителството на Кирил Петков да бъде отстранено от властта.
„Призовавам ви да изпълним Конституцията на Република България и Правилника на Народното събрание и да ги отстраним от властта“, каза Карадайъ.
Той поиска дебатите в парламента да се върнат към вота срещу кабинета, вместо да се отклоняват към теми като санкциите по американския закон „Магнистки“. Един от санкционираните е депутатът от ДПС Делян Пеевски.
"Възраждане" иска нови избори "максимално бързо"
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов призова да се върви към нови избори „максимално бързо“.
„Към настоящия момент този парламент е изчерпал своя морален мандат. Правителството от своя страна няма как да ни убеди, че трябва да дадем доверието си на този кабинет. Най-доброто решение е максимално бързо да направим необходимото да отидем на нови избори“, каза Костадинов.
"Задкулисието" иска да свали правителството, каза Корнелия Нинова
Мотивите за вота на недоверие срещу правителството са несъстоятелни и арогантни, каза вицепремиерката Корнелия Нинова (БСП).
„Повечето от вас разбраха, че става дума за пари и за никакви принципи и дебати за финанси и икономика“, каза Нинова. „Задкулисието се видя заплашено, защото промяната започна и защото вижда единственото спасение за себе си в свалянето на този кабинет и връщането на статуквото.“
По думите ѝ България е финансово стабилна и икономически добре развиваща се, а мерките на кабинета целят да подпомогнат най-уязвимите социални групи на фона на инфлацията.
От парламентарната трибуна Нинова показа документи, които според нея показват нарушения при няколко проекта, изпълнявани по време на управлението на ГЕРБ. Тя каза, че ще изпрати документите на прокуратурата.
Падането на правителството и разпускането на парламента ще доведат до блокиране на законодателния процес, каза Елисавета Белобрадова от „Демократична България“. Тя каза, че има десетки подготвени законопроекти, които „ще отидат в безвремието на едно служебно правителство“, ако вотът на недоверие успее.
„Днес е стъпка към убийството на парламентаризма и аз няма да участвам в нея“, каза Белобрадова.
ДПС, ГЕРБ и "Възраждане" критикуваха начина, по който се водят дебатите
ДПС, ГЕРБ и „Възраждане“ критикуваха начина, по който се водят дебатите за вота на недоверие срещу правителството на Кирил Петков. Те не са съгласни с това, че министрите получават възможност да се говорят, независимо от това дали изказването им е свързано с темата на вота на недоверие – икономическата и финансовата политика на кабинета.
„Вместо народните представители да водят дискусията по предложените мотиви, слушаме календар на успехите на правителството“, каза депутатът от ДПС Хасан Адемов.
„В пленарна зала по принцип министрите отговарят на въпроси по време на парламентарен контрол. Вие превърнахте днешното заседание в рекламна кампания на министрите“, каза Делян Добрев от ГЕРБ.
Цончо Ганев от „Възраждане“ каза, че партията му няма достатъчно предвидено време, за да дебатира с министрите по всички засегнати от тях теми. „Ние няма как да станем и да се аргументираме.“
Критиките дойдоха след изказване на министърката на здравеопазването Асена Сербезова.
"Демократична България" потвърди подкрепата си за кабинета
„Демократична България“ ще подкрепи правителството при вота на недоверие, каза председателят на парламентарната група на формацията Христо Иванов.
„Ние не виждаме никаква политическа перспектива след този вот. Не виждаме какво следва след свалянето на този кабинет“, каза той. „Ние ще гласуваме за това този кабинет да остане и ще работим този парламент да продължи да търси диалог“, добави той.
Иванов каза, че възстановяването на нормалния демократичен процес изисква смени във властта и допълни, че каквито и затруднения да среща новата генерация в българската политика, трябва да се инвестират време и усилия в нея, защото процесът няма алтернатива.
Депутатите ще гласуват вота на недоверие в 19:10 часа в сряда
Парламентът ще гласува вота на недоверие срещу правителството на Кирил Петков в сряда вечерта.
Изпълняващият длъжността председател на парламента Мирослав Иванов насрочи извънредното заседание, на което ще се гласува дали правителството да продължи да управлява, за 19:10 часа на 22 юни.
„За да бъде спазен 24-часови срок, заседанието ще бъде в 19.10 с една единствена точка – гласуване на вота на недоверие на правителството“, каза Иванов.
Дебатите по вота на недоверие приключиха в 19:00 часа. Законовото изискване е гласуването да се проведе поне 24 часа по-късно.
Два часа разговор по същество плюс шест часа приказки за всичко на света. Така премина дебатът по вота на недоверие към правителството, който утре вечер ще доведе до гласуване и до отговор на въпроса "ще оцелее ли кабинетът". Всичко най-важно е тук.
Две паралелни демонстрации се проведоха в района около Народното събрание във вторник вечерта - една в подкрепа и друга против кабинета на Кирил Петков. Те се проведоха след дебатите за вота на недоверие срещу правителството.
Атанас Атанасов очаква вотът на недоверие да бъде подкрепен
Очертава се вотът на недоверие да бъде подкрепен, каза заместник-председателят на парламента от „Демократична България“ Атанас Атанасов пред бТВ.
„Такива са знаците. Не мога да бъда сигурен, но е очевидна координацията между тези четири партии [ГЕРБ, ДПС, ИТН, „Възраждане“]. Те действат координирано помежду си“, каза Атанасов, който нарече четирите формации „обединена опозиция“.
Той добави, че този парламент не е изчерпан и ако се стигне до сваляне на правителството, ще бъдат направени усилия от всички страни за съставяне на ново мнозинство.
Новооформилото се опозиционно мнозинство в Народното събрание между ГЕРБ, ДПС, “Има такъв народ” и “Възраждане” бойкотира предвидения в програмата за сряда избор на нов парламентарен председател. Нито един от депутатите в групите на четирите партии не се регистрира в началото на заседанието и то пропадна заради липса на кворум.
Премиерът Кирил Петков каза, че на ГКПП "Капитан Андреево" е разкрита една от най-големите корупционни схеми. Според него спирането ѝ е една от причините за вота на недоверие срещу правителството. Вижте цялата история това видео на Генка Шикерова и Мирослав Михайлов.
Депутатите от четирите опозиционни партии ГЕРБ, ДПС, ИТН и “Възраждане” провалиха заседанието на парламентарната външна комисия в сряда, на което трябваше да бъде обсъдена българската позиция по т.нар. френско предложение за решаване на кризата между София и Скопие. Темата "Северна Македония" беше използвана като аргумент от ИТН да се оттегли от управляващата коалиция.
Кирил Петков критикува "новото мнозинство" за проваленото заседание на парламента
Премиерът Кирил Петков критикува „новото мнозинство“ от ГЕРБ, ДПС, „Има такъв народ“ (ИТН) и „Възраждане“ за липсата на кворум, който провали заседанието на парламента в сряда. Депутатите от четирите партии не се регистрираха за участие в заседанието.
„Новото мнозинство, което се очертава от ГЕРБ, ДПС, „Възраждане“ и останалите депутати от ИТН, не можаха да вземат и да направят дори едно предложение за председател на Народното събрание. Това ли са принципните ходове, които тези партии заемат? Тази посока на нас като правителство би трябвало да ни ужасява“, каза Петков в началото на заседанието на Министерския съвет в сряда.
По думите на премиера липсата на кворум бави законови промени, от които зависи получаването на първите пари по Плана за възстановяване от България.
Четирите партии блокираха и заседанията на парламентарните комисии в сряда, включително и на външната комисия, която трябваше да обсъди т. нар. френски предложения за решение на спора със Северна Македония.
Депутатите, напуснали ИТН, ще подкрепят правителството
Депутатите, които напуснаха "Има такъв народ" (ИТН), ще подкрепят правителството при вота на недоверие. Това съобщиха те на брифинг в парламента.
"Ще гласуваме категорично против [вота на недоверие]", каза Георги Георгиев. "Мотивите ни са пределно ясни - темата "Северна Македония" е напълно измислена, темата с Министерството на регионалното развитие и благоустройството сме я коментирали достатъчно пъти. Ние считаме, че България не трябва да бъде поставяна в такава политическа несигурност."
На брифинга присъстваха петима депутати - Георги Георгиев, Иво Атанасов, Николай Радулов, Светлин Стоянов и Деян Петков. Има още един депутат, който напусна партията на Слави Трифонов - Кирил Симеонов.
Делян Пеевски дойде в Народното събрание за вота на недоверие
Депутатът от ДПС Делян Пеевски дойде в Народното събрание за вота на недоверие срещу правителството на Кирил Петков. Той не е идвал в парламента от месеци.
При гласуването, което свали Никола Минчев от „Продължаваме промяната“ от поста председател на парламента, Делян Пеевски беше единственият отсъстващ депутат. Тогава 125 народни представители от ГЕРБ, ДПС, ИТН и „Възраждане“ гласуваха за отстраняването на Минчев. След това още един депутат от ИТН напусна групата на партията.
Преди да влезе в Народното събрание, Пеевски беше на протест срещу правителството.
Ако вотът на недоверие е успешен и правителството бъде свалено, „Продължаваме промяната“ ще търси подкрепа за нов кабинет. Това каза премиерът Кирил Петков пред бТВ.
„Ще отправим покана към всеки депутат, който иска да е част от независимо мнозинство“, каза Петков. „Същото ще направим и ако вотът не мине.“
„Когато отвън пред парламента Пеевски протестира срещу това правителство, когато ГЕРБ ясно изявява желание, че няма да има подкрепа, когато „Възраждане“ с договорките с Митрофанова застават срещу нас, а едновременно с това площадът е пълен с млади хора, които казват „Подкрепям те“, разбирате, че вотът на недоверие не е от голямо значение“, каза Петков.
Започна извънредното заседание на парламента, на което ще бъде гласуван вотът на недоверие срещу правителството. В залата са 239 депутати. Един народен представител от „Възраждане“ отсъства.