Строежът на терминала за втечнен газ в Александруполис официално беше открит в присъствието на лидерите на Гърция, България, Сърбия и Северна Македония. Именно това са основните страни, които ще получат достъп до допълнителни количества газ, когато терминалът започне да функционира.
Това е плаващо съоръжение за съхранение и регазификация, което ще бъде свързано с газопреносната мрежа на Гърция чрез газопровод с дължина 28 км.
“Булгартрансгаз” притежава 20% дял от терминала, който по план трябва да бъде завършен до края на 2023 г. Планираният му капацитет възлиза на 6.1 млрд. кубика втечнен газ годишно а сред резервиралите част от него е и “Булгаргаз” с 500 млн. куб. м годишно.
“Икономическият шантаж на Кремъл срещу моята страна и Европейския съюз няма да успее”, заяви след пристигането си в Александруполис българският министър-председател Кирил Петков.
След едностранно обявеното от “Газпром” спиране на доставките на природен газ за Полша и България, правителството в София полага усилия да осигури алтернативни източници, чрез които да страната трайно да стане независима от руския газ.
“Убеден съм, че днешният ден ще остане в политическата история. Той ще бъде запомнен със стремежа ни към икономическа свобода и независимост”, каза още българският премиер в Александруполис.
Той присъства на официалната церемония по откриването на строежа заедно с гръцкия си колега Кириакос Мицотакис, сръбския президент Александър Вучич, премиера на Северна Македония Димитър Ковачевски и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.
Петков определи спирането на руските газови доставки за Полша и България като “безпрецедентен натиск” от страна на Москва, срещу който Европейският съюз би могъл да се противопостави единствено, ако е обединен.
“Днес, обединени от обща визия и подкрепени от европейските институции, България и Гърция полагат началото на плаващия терминал за втечнен газ. Един не само енергиен, но и геополитически проект, който ще промени енергийната карта на целия регион”, каза българският премиер.
В българската делегация участваха още министърът на енергетиката Александър Николов и изпълнителният директор на “Булгартрансгаз“ Владимир Малинов.
“Ще можем много скоро да заместим руския газ с други източници”, каза от своя страна премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис по време на церемонията.
По думите му след завършването на съоръжението в Александруполис Гърция ще може да приема увеличени количества втечнен газ, с които да покрива не само своя националния пазар, но нуждите на Балканите.