Крещящо нарушение на международното право. Така звучат повечето западни реакции след решението на руския президент Владимир Путин в понеделник вечерта да признае за независими двате области от Източна Украйна - Донецк и Луганск, известни като Донбас.
Там се намират контролираните от проруски сепаратисти самопровъзгласили се “народни републики”, които воюват с украинските правителствени сили от 2014 г., когато Москва анексира Кримския полуостров.
“Осъждам решението на Русия. Съюзниците настоятелно и най-твърдо молят Русия на избере пътя на дипломацията, да се откаже незабавно от мащабното усилване на военните си подразделения в и около Украйна, както и да изтегли войските си съобразно международните си задължения и ангажименти”, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш смята, че с решението си Русия е нарушила териториалната цялост и суверенитета на Украйна, коментира неговият говорител Стефан Дюжарик.
Според заместника на Гутериш по външнополитическите въпроси Розмари ДиКарло пък идните часове и дни ще бъдат критични и че рискът от голям конфликт е действителен и такъв конфликт трябва да бъде избегнат на всяка цена.
Европейският съюз определи признаването на двата източноукраински района за независими от страна на Русия за крещящо нарушение на международното право и каза, че ще санкционира хората, замесени в този незаконен акт. Подобна позиция изрази и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Американският президент Джо Байдън е провел телефонен разговор с украинския си колега Володимир Зеленски, при който също е осъдил решението на Путин. Според държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен признаването на независимостта на Донецк и Луганск противоречи на ангажиментите на Русия към дипломацията и заслужава твърд и бърз отговор.
САЩ обявиха своите първи санкции в отговор на решението на Москва да признае двата отцепили се региона в Източна Украйна за независими и да изпратят "миротворци" там. Очаква се сред мерките да е и забрана за извършване на търговия с Донбас.
Решението на Путин беше осъдено още от Франция, Германия, Великобритания, Полша, Австрия, Литва, Латвия, Чехия, България, Канада, Япония и Австралия.
На този фон Китай не изрази подобна осъдителна позиция, но призова всички участващи страни в украинската криза да демонстрират сдържаност и да избегнат всички действия, които могат да подхранят напрежението.
Един от първите световни лидери, който подкрепи решението на Путин да признае за независими Донецк и Луганск, беше президентът на Никарагуа Даниел Ортега. Той изрази увереност, че ако в Донбас се проведе референдум като този, извършен в Крим, хората ще гласуват за анексия на тези територии към Русия, предаде Ройтерс.