Украинският президент Володимир Зеленски призова сънародниците си да се гордеят, че вече 50 дни отблъскват руската военна офанзива, “докато руснаците ни даваха максимум пет“, предаде Асошиейтед прес.
Той отправи поредно видеообръщение в ранните часове на петък. Зеленски определи украинската съпротива като “постижение на милиони украинци – на всеки един, който на 24 февруари е взел най-важното решение в живота си – да се сражава“.
Президентът на Украйна засегна в речта си потъването на руския боен кораб “Москва”, който потъна късно в четвъртък, докато беше изтеглян на буксир към пристанище.
Зеленски каза още, че помни първия ден от инвазията, когато много световни лидери, несигурни дали Украйна може да оцелее, са го съветвали да напусне страната.
“Те обаче не знаеха колко смели са украинците, колко много ценим свободата и възможността да живеем, както ние искаме“, обобщи украинският държавен глава.
Над 500 цивилни жители на втория най-голям украински град Харков са били убити от началото на руската инвазия на 24 февруари.
Това съобщава в Телеграм областният управител Олег Синегубов, цитиран от Би Би Си. По думите му сред тези жертви са и 24 деца. Британската медия уточнява, че не може да потвърди независимо това твърдение.
Харков се намира на 40 км от руската граница и преди началото на войната имаше население от 1,5 милиона души. За разлика от други части на Украйна, в които от края на март има прекъсване на огъня заради изтеглянето на руските сили на изток, там руските атаки продължават.
Най-големият руски военен кораб "Москва" потъна, съобщи руското Министерство на отбраната. Крайцерът беше сериозно повреден след експлозия на борда, а екипажът от над 500 души - евакуиран.
"Москва" е флагманът на руския Черноморски флот. Корабът е бил теглен към пристанището, когато е потънал заради "бурното море".
Причините за експлозията на борда на кораба са противоречиви. Русия твърди, че е следствие на пожар, а Украйна - че крайцерът е поразен целенасочено от украинска ракета.
30 украинци бяха освободени при нова размяна на военнопленници с Русия, съобщиха украинските власти.
"По нареждане на президента Володимир Зеленски беше извършена четвърта размяна на военнопленници. Петима офицери и 17 войници бяха освободени, а също така осем цивилни, сред които една жена", написа в Телеграм украинската вицепремиерка Ирина Верешчук.
Руското министерство на отбраната публикува съобщение, в което твърди, че „пожарът на крайцера „Москва“ е овладян. Няма видими пламъци. Запасите от боеприпаси вече не избухват".
Според руските власти „крайцерът „Москва“ все още е на повърхността. Основният ракетен арсенал не е повреден. Екипажът на крайцера е евакуиран в близките кораби на Черноморския флот".
В момента се установяват причините за пожара.
От своя страна украинските военни твърдят, че руският флагман е започнал да потъва, след като е бил ударен с ракети "Нептун", предаде Би Би Си. В съобщение на командрането се казва, че "корабът е претърпял значителни щети и е започнал пожар след удара".
Украинските власти твърдят, че руските спасителни кораби са били възпрепятствани от "взривяване на боеприпаси на борда, както и от лошо време, което преобърна крайцера и той започна да потъва“.
197 деца са загинали от началото на войната в Украйна, съобщават от главната прокуратура на страната. Ранените деца са 351. Най-високите нива на детска смъртност са в регионите на Донецк, Киев и Харков.
Ракетният крайцер "Москва" на черноморския флот на Русия е бил сериозно повреден при избухването на боеприпаси на борда, съобщи руското министерство на отбраната, цитирано от Интерфакс.
"В резултат на пожар на ракетния крайцер "Москва" детонираха боеприпаси. Корабът е сериозно повреден", съобщи министерството на отбраната на Русия в изявление. "Екипажът е напълно евакуиран". Според информацията взривът е станал в резултат на пожар, причината за който се разследва.
По-рано украински официален представител заяви, че "Москва" е бил ударен от две ракети, но не представи доказателства, посочва Ройтерс. 12 500-тонният кораб е с екипаж от около 500 души.
Ракетният крайцер "Москва", който е най-големият надводен кораб в целия черноморски регион. Той стана известен още в началото на войната на Русия срещу Украйна с репликата, изречена от украинските защитници на Змийския остров: „Руски военен кораб, ходи се ш****“.
В сряда Украйна няма да отвори нито един хуманитарен коридор, защото това е твърде опасно. Това каза вицепремиерката на страната Ирина Варешчук. По думите ѝ за това вина носи Русия, която „нарушава нормите на международното право“.
„Окупаторите не само не спазват нормите на международното хуманитарно право, но и не могат да контролират правилно хората си на място“, каза още тя.
Украйна обвинява Русия в системно нарушаване на прекратяването на огъня в хуманитарните коридори, както и за убийството на хиляди цивилни граждани. Москва отрича тези обвинения.
Над 720 души са били избити в Буча и други предградия на Киев по време на руската окупация в района. За това съобщи външното министерство на Украйна, цитирано от Асошиейтед прес.
До момента само в Буча са открити 403 тела. Главната прокуратура на Украйна заяви вчера, че разследва и събитията в района на град Бровари.
Европейският съюз окончателно одобри отпускането на 3,5 милиарда евро за страните членки, които са приютили украински бежанци, предаде БТА.
Решението беше подкрепено преди седмица от мнозинството в Европейския парламент. Посочената сума е само част от финансирането, предвидено до края на годината за тази цел.
Държавите, които ще получат 45% предварително финансиране, са Унгария, Полша, Румъния и Словакия, които имат обща граница с Украйна, както и Австрия, България, Чехия, Естония и Литва, които са приели бежанци, чийто брой надвишава 1% от местното население към 23 март.
ЕС ще осигури общо около 17 милиарда евро от неизползвани бюджетни средства за бежанците от Украйна. Средствата ще послужат за осигуряване на подслон, образование и здравни грижи.
Москва ще постигне "благородните си цели" в Украйна, а Западът ще се провали в опитите си да изолира Русия. Това каза руският президент Владимир Путин във вторник по време на посещението си на космодрума "Восточни" в Амурска област в Източна Русия.
"Целите са абсолютно ясни и благородни", каза Путин, цитиран от агенция Интерфакс.
"Това, което правим, е да помагаме на хората, да спасяваме хора, от една страна, а от друга страна, ние просто предприемаме мерки, за да гарантираме сигурността на самата Русия. Очевидно е, че нямахме избор. Това беше правилното решение", добави той.
Изявлението му идва на 48-ия ден от войната, която Москва започна в Украйна и която принуди над 4 млн. 500 хил. украинци да напуснат страната си.
Великобритания проверява твърденията за руска химическа атака в обсадения украински град Мариупол. Това съобщи британската министърка на външните работи Лиз Тръс, цитирана от Би Би Си.
По-рано в понеделник подразделението "Азов" на украинските въоръжени сили каза, че войниците са се почувствали замаяни и са имали проблеми с дишането, след като "отровно вещество с неизвестен произход" е било хвърлено върху тях от руски дрон.
"Информации сочат, че руските сили може да са използвали химически агенти при нападение срещу населението на Мариупол. Работим спешно с нашите партньори, за да проверим сведенията", написа Тръс в Туитър.
Тя подчерта, че всяка употреба на химически оръжия "би представлявала груба ескалация в този конфликт и ние ще потърсим отговорност от Путин и неговия режим".
Още в началото на март множество училища и детски градини в страната започнаха да публикуват съдържание, с което подкрепят войната в социалните мрежи и медиите. Те пропагандират латинската буква Z, която Русия превърна в символ на подкрепата за инвазията, а на Запад взеха да я оприличават на фашистка свастика.
В началото на март тези изяви в училища и детски градини изглеждаха спорадични, но днес те вече са синхронизирани с представителите на местната и държавна власт. Децата учат песни, пишат писма и слушат беседи за „истината“ за войната в Украйна. Много родители не са съгласни с това, но нямат голяма възможност да му се противопоставят.
Близо две трети от всички украински деца са били принудени да напуснат домовете си през шестте седмици след нахлуването на Русия. Това съобщи в понеделник УНИЦЕФ – детският фонд на ООН.
ООН потвърждава и смъртта на 142 деца. От организацията предупредиха обаче, че действителният брой на загиналите деца почти със сигурност е много по-висок.
Манюел Фонтен, директор на програмите за спешни случаи на УНИЦЕФ, който посети Украйна, каза, че разселването на 4,8 милиона от 7,5 милиона деца в Украйна за толкова кратко време е нещо, което никога не е виждал за всичките си 31 години хуманитарна дейност.
„От 3,2 милиона деца, за които се смята, че са останали в домовете си, почти половината може да са изложени на риск от липса на достатъчно храна“, каза Фонтен пред Съвета за сигурност на ООН.
Междувременно посланикът на Украйна в ООН Сергей Кислиця каза, че Русия е извела повече от 121 000 деца от Украйна. По думите му Москва е изготвила законопроект за опростяване и ускоряване на процедурите за осиновяване. Фонтен каза, че досега „няма доказателства“ за подобни обвинения, но УНИЦЕФ ще разследва въпроса.
Близо половината от територията на Украйна се нуждае от деактивиране на мини. Това каза Олег Бондар, представител на Държавната служба за извънредни ситуации на Украйна в понеделник, цитиран от Би Би Си.
По негови думи около 300 000 кв. км изискват хуманитарни усилия за разминиране, като голяма част от експлозивите са на територии, които Украйна си е върнала от Русия. Проверени са районите около Киев, като продължават и проверките в Харковска и Николаевска област.
Руските войски обстрелват Донецк и Луганск, двата региона, които сформират източната част от Украйна Донбас. Това съобщи Министерството на отбраната на Великобритания в понеделник. Украинските сили са предотвратили няколко нападения, като са унищожили руски танкове, превозни средства и артилерийско оборудване. Информацията не може да бъде проверена независимо.
Министерството съобщи, че Русия продължава да използва бомби със свободно падане, като това значително увеличава риска от нови цивилни жертви.
Десетки хиляди са жертвите от войната в Мариупол. Това каза украинският президент Володимир Зеленски пред южнокорейския парламент чрез видеовръзка в понеделник.
"Мариупол е унищижен. Има десетки хиляди убити, но въпреки това руснаците не спират офанзивата си", каза още Зеленски.
По негови думи Русия десетки хиляди войници за следващата си офанзива в източната част на страната, след като е унищожила огромно количество инфраструктура около Украйна, включително най-малко 300 здравни заведения.
Русия е унищожила четири системи за противовъздушна отбрана C-300, изпратени на Украйна от Европейския съюз. Това съобщи в понеделник руското Министерство на отбраната.
"В неделя, 10 април, високоточни ракети с морско базиране "Калибр" в южните покрайнини на град Днепропетровск (Днипро) унищожиха оборудване на зенитно-ракетния дивизион С-300, скрито в хангар", каза говорителят на руското министерство на отбраната Игор Конашенков. Той уточни, че става дума за системи, получени от европейска държава.
Преди дни Словакия съобщи, че е предоставила свои системи със същия модел в замяна на американска "Пейтриът". В понеделник правителството на Словакия категорично отрече, че системите, които страната е изпратила, са вече унищожени.
Подкрепяните от Русия сепаратисти в Източна Украйна засилват битката си срещу украинските войски. Това каза в понеделник ръководителят на самопровъзгласилата се Донецка народна република Денис Пушилин, цитиран от Би Би Си. По негови думи причината е, че цивилните са „заложници на ситуацията“ там.
В региона има сражения от 2014 г. Преди началото на войната в края на февруари руският президент Владимир Путин официално призна регионите на Луганск и Донецк за независими държави.
Има „масивни индикации за военни престъпления“ в Украйна. Това каза в понеделник германският външен министър Аналена Бербок преди срещата на външните министри на Европейския съюз в Люксембург.
„В крайна сметка съдилищата ще трябва да решат, но за нас е от основно значение да осигурим всички доказателства“, каза още тя.