Москва ще постигне "благородните си цели" в Украйна, а Западът ще се провали в опитите си да изолира Русия. Това каза руският президент Владимир Путин във вторник по време на посещението си на космодрума "Восточни" в Амурска област в Източна Русия.
"Целите са абсолютно ясни и благородни", каза Путин, цитиран от агенция Интерфакс.
"Това, което правим, е да помагаме на хората, да спасяваме хора, от една страна, а от друга страна, ние просто предприемаме мерки, за да гарантираме сигурността на самата Русия. Очевидно е, че нямахме избор. Това беше правилното решение", добави той.
Изявлението му идва на 48-ия ден от войната, която Москва започна в Украйна и която принуди над 4 млн. 500 хил. украинци да напуснат страната си.
Великобритания проверява твърденията за руска химическа атака в обсадения украински град Мариупол. Това съобщи британската министърка на външните работи Лиз Тръс, цитирана от Би Би Си.
По-рано в понеделник подразделението "Азов" на украинските въоръжени сили каза, че войниците са се почувствали замаяни и са имали проблеми с дишането, след като "отровно вещество с неизвестен произход" е било хвърлено върху тях от руски дрон.
"Информации сочат, че руските сили може да са използвали химически агенти при нападение срещу населението на Мариупол. Работим спешно с нашите партньори, за да проверим сведенията", написа Тръс в Туитър.
Тя подчерта, че всяка употреба на химически оръжия "би представлявала груба ескалация в този конфликт и ние ще потърсим отговорност от Путин и неговия режим".
Още в началото на март множество училища и детски градини в страната започнаха да публикуват съдържание, с което подкрепят войната в социалните мрежи и медиите. Те пропагандират латинската буква Z, която Русия превърна в символ на подкрепата за инвазията, а на Запад взеха да я оприличават на фашистка свастика.
В началото на март тези изяви в училища и детски градини изглеждаха спорадични, но днес те вече са синхронизирани с представителите на местната и държавна власт. Децата учат песни, пишат писма и слушат беседи за „истината“ за войната в Украйна. Много родители не са съгласни с това, но нямат голяма възможност да му се противопоставят.
Близо две трети от всички украински деца са били принудени да напуснат домовете си през шестте седмици след нахлуването на Русия. Това съобщи в понеделник УНИЦЕФ – детският фонд на ООН.
ООН потвърждава и смъртта на 142 деца. От организацията предупредиха обаче, че действителният брой на загиналите деца почти със сигурност е много по-висок.
Манюел Фонтен, директор на програмите за спешни случаи на УНИЦЕФ, който посети Украйна, каза, че разселването на 4,8 милиона от 7,5 милиона деца в Украйна за толкова кратко време е нещо, което никога не е виждал за всичките си 31 години хуманитарна дейност.
„От 3,2 милиона деца, за които се смята, че са останали в домовете си, почти половината може да са изложени на риск от липса на достатъчно храна“, каза Фонтен пред Съвета за сигурност на ООН.
Междувременно посланикът на Украйна в ООН Сергей Кислиця каза, че Русия е извела повече от 121 000 деца от Украйна. По думите му Москва е изготвила законопроект за опростяване и ускоряване на процедурите за осиновяване. Фонтен каза, че досега „няма доказателства“ за подобни обвинения, но УНИЦЕФ ще разследва въпроса.
Близо половината от територията на Украйна се нуждае от деактивиране на мини. Това каза Олег Бондар, представител на Държавната служба за извънредни ситуации на Украйна в понеделник, цитиран от Би Би Си.
По негови думи около 300 000 кв. км изискват хуманитарни усилия за разминиране, като голяма част от експлозивите са на територии, които Украйна си е върнала от Русия. Проверени са районите около Киев, като продължават и проверките в Харковска и Николаевска област.
Руските войски обстрелват Донецк и Луганск, двата региона, които сформират източната част от Украйна Донбас. Това съобщи Министерството на отбраната на Великобритания в понеделник. Украинските сили са предотвратили няколко нападения, като са унищожили руски танкове, превозни средства и артилерийско оборудване. Информацията не може да бъде проверена независимо.
Министерството съобщи, че Русия продължава да използва бомби със свободно падане, като това значително увеличава риска от нови цивилни жертви.
Десетки хиляди са жертвите от войната в Мариупол. Това каза украинският президент Володимир Зеленски пред южнокорейския парламент чрез видеовръзка в понеделник.
"Мариупол е унищижен. Има десетки хиляди убити, но въпреки това руснаците не спират офанзивата си", каза още Зеленски.
По негови думи Русия десетки хиляди войници за следващата си офанзива в източната част на страната, след като е унищожила огромно количество инфраструктура около Украйна, включително най-малко 300 здравни заведения.
Русия е унищожила четири системи за противовъздушна отбрана C-300, изпратени на Украйна от Европейския съюз. Това съобщи в понеделник руското Министерство на отбраната.
"В неделя, 10 април, високоточни ракети с морско базиране "Калибр" в южните покрайнини на град Днепропетровск (Днипро) унищожиха оборудване на зенитно-ракетния дивизион С-300, скрито в хангар", каза говорителят на руското министерство на отбраната Игор Конашенков. Той уточни, че става дума за системи, получени от европейска държава.
Преди дни Словакия съобщи, че е предоставила свои системи със същия модел в замяна на американска "Пейтриът". В понеделник правителството на Словакия категорично отрече, че системите, които страната е изпратила, са вече унищожени.
Подкрепяните от Русия сепаратисти в Източна Украйна засилват битката си срещу украинските войски. Това каза в понеделник ръководителят на самопровъзгласилата се Донецка народна република Денис Пушилин, цитиран от Би Би Си. По негови думи причината е, че цивилните са „заложници на ситуацията“ там.
В региона има сражения от 2014 г. Преди началото на войната в края на февруари руският президент Владимир Путин официално призна регионите на Луганск и Донецк за независими държави.
Има „масивни индикации за военни престъпления“ в Украйна. Това каза в понеделник германският външен министър Аналена Бербок преди срещата на външните министри на Европейския съюз в Люксембург.
„В крайна сметка съдилищата ще трябва да решат, но за нас е от основно значение да осигурим всички доказателства“, каза още тя.
Кремъл променя бойната си стратегия, като изпраща дълъг конвой към Донбас. Той се простира на около 13 километра и се очаква да се отправи към Изюм, град в украинската Харковска област, контролиран от руските сили.
Световната банка предвижда спад от близо 45% в украинската икономика тази година, причинен от руската инвазия. В нов доклад, публикуван в неделя, се уточнява, че по време на войната руската армия е унищожила големи фабрики и жилищни квартали, ключовия пристанищен град Мариупол, други големи градове като Харков и е принудила милиони хора да избягат от страната.
Световната банка уточнява, че степента на икономическия срив ще зависи от „продължителността и интензивността на войната“. Има и прогноза за спад от 11% в руската икономика на фона на тежките санкции, наложени от Запада.
Броят на бежанците, избягали от Украйна от началото на войната на 24 февруари, е надхвърлил 4,5 милиона. Това съобщи в неделя службата на Върховния комисар на ООН за бежанците.
Повечето от украинските бежанци са отишли в съседни държави, на първо място Полша.
Десетки тела на цивилни са открити в масов гроб в село Бузова, което се намира в покрайнините на Киев и беше под руска окупация през последния месец.
Това е поредното подобно откритие в градовете и селата около украинската столица след изтеглянето на руската армия по-рано тази седмица.
Двама души бяха убити и няколко бяха ранени при руски обстрел в украинския град Дерхачи в североизточната Харковска област. За това съобщи областният управител Олех Синегубов в публикация във Фейсбук.
Той каза, че руските сили са извършили 66 артилерийски атаки в няколко региона, които са довели до цивилни жертви.
„Руската армия продължава да се „бори“ с цивилното население, защото няма успехи на фронта“, написа Синехубов.
Тази информация не може да бъде потвърдена самостоятелно от Свободна Европа.
Според Киев руската армия се прегрупира след изтеглянето от покрайнините на столицата Киев. Целта й сега е да вземе пълен контрол над източните региони Донецк и Луганск. Очаква се Кремъл да струпа хиляди войници в Източна Украйна.
Тук все още има много цивилни, които Киев призова да се евакуират, като използват девет хуманитарни коридора.
Руската армия обстреля украинските области Луганск и Днепър през ранните часове на 10 април. Няколко сгради са разрушени по данни на украинските власти.
В града Днепър един човек е ранен по време на въздушната атака, която води и да избухването на пожар. Това съобщава областният управител Валентин Резниченко.
Училище и многоетажна жилищна сграда са ударени по време на атака в Северодонецк в обсадената от руската армия област Луганск. Затова съобщава в Телеграм областният управител Сергей Хайдай. Той не съобщава за жертви.
Твърденията на украинските власти не могат да бъдат проверени от други източници.
Хайдай съобщава още за договорен хуманитарен коридор за евакуация на цивилни от региона, който би трябвало да отвори в неделя. По думите му на разположение ще са 10 влака, а около 30% от жителите все още не са напуснали.
Британският премиер Борис Джонсън пристигна в Киев в събота, за да се срещне с украинския президент Володимир Зеленски. Лондон описа посещението като „проява на солидарност с украинския народ“.
От офиса на Джонсън съобщиха на 9 април, че двамата държавни глави „ще обсъдят дългосрочната подкрепа на Обединеното кралство за Украйна и премиерът ще представи нов пакет от финансова и военна помощ“.
Визитата на Джонсън в Украйна не беше обявена предварително вероятно от съображения за сигурност. То е част от поредица от посещения на най-високо ниво от европейски лидери, които започнаха след оттеглянето на руските войски от околностите на Киев.
По-рано в събота Зеленски посрещна австрийския канцлер Карл Нехамер, а в петък в украинската столица пристигнаха председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел.
Всички жители трябва да се евакуират незабавно от областите Луганск и Донецк заради засилващия се руски обстрел по тези места. Това призова областният управител на Луганск Сергей Гайдай в събота, цитиран от Ройтерс.
По думите му около 30% от цивилното население все още е в градовете и селата в областта. Украинските власти, както и западните разузнавателни агенции, съобщават от няколко дни, че очакват Русия да се фокусира изцяло върху офанзива в Донбас.
Руската армия по-рано тази седмица се изтегли от северните части, включително около столицата Киев, Чернигов и други. Според Киев обаче това означава, че се прегрупира, за да вземе пълен контрол над югоизточните области Донецк и Луганск и да гарантира, че държи наземен коридор до анексирания полуостров Крим.
В събота вицепремиерът на Украйна Ирина Вересчук каза, че двете страни са се договорили за отварянето на 10 хуманитарни коридора, сред които е и такъв от южния Мариупол.
От началото на войната обаче няколкократно подобни уговорки бяха нарушавани от руската армия.
Броят на жертвите на ракетната атака срещу железопътната гара в източния украински град Краматорск се увеличи до 52, като е вероятно той да продължи да расте. Това съобщиха украинските власти късно в петък вечерта.
Държавната железопътна компания на Украйна съобщи, че две руски ракети са ударили гарата в Краматорск на 8 април, докато близо 4000 цивилни са чакали да бъдат евакуирани. Смята се, че Русия пренасочва военните си усилия към източните райони, поради което толкова много цивилни се опитват да ги напуснат.
Украйна и нейните съюзници обвиниха Русия за въздушната атака. Руското министерство на отбраната и Кремъл отрекоха да са виновни за атаката. Според тях руските ракети, с които е било извършено – „Точка У“ не се използват от руските сили.
Световните лидери осъдиха случилото се в Краматорск, което те смятат за умишлена атака срещу цивилни. Президентът на САЩ Джо Байдън го нарече „още едно ужасяващо зверство, извършено от Русия“. Френското правителство каза, че това е „престъпление срещу човечеството“, а британският премиер Борис Джонсън го определи като „безсъвестно“. Зеленски каза, че Украйна очаква „решителен международен отговор на това военно престъпление“.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е на посещение в Украйна, където посети Киев и околните населени места, сред които беше и Буча.
В града, след изтеглянето на руската армия преди дни, бяха открити стотици тела на убити цивилни.
„Тук се е случило немислимото. Видяхме грозното лице на армията на Путин“ каза фон дер Лайен. По-късно тя посети местна църква, където запали свещ в памет на убитите. На място е и Върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Джозеп Борел.
Русия отрича да е отговорна за зверствата в Буча и твърди, че руските войници не нападат цивилното население.