В Истанбул започват преговори между висши представители на Русия и Украйна.
Късно в понеделник вечерта делегациите на Москва и Киев пристигнаха в Истанбул за първите преговори от седмици насам. Руснаците кацнаха по тъмно, а украинската делегация се приземи още по-късно, предаде Би Би Си.
Целта на Украйна е да договори прекратяване на огъня. Преговорите са насрочени да започнат в 10 часа местно време, което съвпада с българското. Украинската делегация е водена от военния министър Олексий Резников и президентския съветник Михайло Подоляк.
Русия нападна Украйна на 24 февруари. Москва настоява Киев да се откаже от намерението си да стане член на НАТО. Президентът Володимир Зеленски вече каза, че е готов да преговаря за неутралитет, но след изтеглянето на руските войски и референдум. Той каза още, че няма да направи компромис за териториалната цялост на страната.
Кметът на Ирпен Александър Маркушин каза, че украинските сили са си върнали пълен контрол над града в понеделник.
Ирпен се намира само на 20 км северозападно от столицата и се оказа в центъра на някои от най-важните битки за бъдещето на Киев.
„Днес имаме добри новини – Ирпен е освободен“, каза кметът Маркушин във видео публикация в социалните мрежи.
„Знаем, че ще има още нападения срещу нашия град и ще го защитаваме смело“, добави той.
Тази информация не може да бъде потвърдена чрез други източници.
В Мариупол за загинали около 5 000 души, сред които 210 деца от началото на руската инвазия. Информацията е на кмета на града Вадим Бойченко и не може да бъде проверена чрез други източници. Самият Бойченко определи данните като „приблизителни“.
Мариупол беше обсаден от руската армия на 1 март. В момента под обсада са около 170 000 души, оставени без храна, вода, ток, парно, бензин и мобилна комуникация, казва Бойченко.
По думите му 90% от жилищните сгради са напълно или частично разрушени. 40% от засегнатите постройки са унищожени напълно, а 60% са повредени в различна степен чрез директен ракетен удар по тях.
Напълно или частично са разрушени и 90% от болниците, поликлиниките, училищата, детските градини.
Руските сили се прегрупират, но не са в състояние да напреднат никъде в Украйна. Това твърди украинският заместник-министър на отбраната Хана Маляр.
По думите й руските сили се опитват да укрепят позициите, които вече заемат, и се опитват да пробият отбраната на Киев, но "няма шанс да превземат столицата".
„От днес противникът прегрупира силите си, но те не могат да напреднат никъде в Украйна“, каза тя на брифинг.
Редица руски военни части се върнаха в Беларус през Чернобил, за да се прегрупират на фона на нарастващите загуби, съобщи Генералният щаб на въоръжените сили на Украйна (GSAFU) във Facebook.
Те обаче допускат, че военните части могат да се върнат подсилени и да увеличат опитите за обкръжаване на столицата Киев.
Няма да се откажат в никакъв случай. На това са решени лекарите и доброволците в една болница в Киев, която работи денонощно с всякакви жертви на руската инвазия в Украйна, включително и руски войници. Вижте какво разказват те.
Украинските власти няма да отворят хуманитарни коридори за евакуация на цивилни в понеделник, въпреки че условията за жителите в някои от градовете под обсада са много тежки. Това съобщи вицепремиерът Ирина Вересчук.
По думите й решението е взето заради данни на службите за сигурност за възможни „руски провокации“ по някои маршрути.
Безопасни коридори бяха създадени от Мариупол, Суми и градовете около столицата Киев. Всички те са под руска окупация от над седмица. Според Украйна на няколко пъти руската армия атакува с бомбардировки тези коридори за евакуация на цивилни, въпреки че преди това е сключила уговорка с Киев да не го прави.
Русия отрича да атакува цивилни.
Кметът на Мариупол Вадим Бойченко каза по-рано в понеделник, че окупираният град е на ръба на хуманитарна катастрофа и трябва спешно да бъде напълно евакуиран. По думите му в капан в центъра му са около 160 000 цивилни, които нямат достатъчно вода, храна и лекарства.
Според Бойченко 25 автобуса чакат на извън града, за да евакуират цивилните, но руските сили не ги допускат.
Международният комитет на Червения кръст все още не е успял да достигне окупирания Мариупол, защото трябва първо Русия и Украйна да осигурят безопасен коридор.
„Двете страни трябва да бъдат отговорните поръчители и да сключат споразумение за безопасно преминаване. Трябва да разпространят информация за маршрута на коридора и да дадат достатъчно време на хората да се измъкнат“, каза говорителят на Червения кръст Мар Морис в интервю за Би Би Си.
„В момента ние нямаме екип, който да има достъп“, каза той.
Той припомни, че според Международното хуманитарно право „хората трябва да имат възможност да си тръгнат, но не трябва да бъдат карани на сила“. Много от жителите на Мариупол се крият в убежища от седмици и страдат от недостиг на храна, вода и лекарства.
Не се знае точно колко са останалите цивилни в града, но преди седмица украинските власти съобщаваха за близо 100 000 души. Оттогава много хора се измъкнаха в частни автомобили, но и много остават.
Украйна обвинява Русия, че кара хиляди цивилни на сила да се евакуират от Мариупол към Русия и затова не позволява организирането на хуманитарни коридори към останалите части на Украйна.
Русия отрича да е карала хората на сила, но съобщава за евакуация под руски ескорт.
Украинският президент Володимир Зеленски настоява за запазването на териториалната цялост на Украйна. Това каза той в неделя късно вечерта, ден преди разговорите с Русия, които ще се проведат в Турция във вторник.
Приоритетите на Украйна по време на преговорите ще бъдат „суверенитет и териториална цялост“, каза Зеленски.
Руският президент Владимир Путин разговаря с турския президент Реджеп Тайип Ердоган на 27 март и се съгласи Турция да бъде домакин на преговорите.
Училищата в Киев започват отново работа в понеделник чрез дистанционно обучение. Кметът на Киев Виталий Кличко съобщи ден по-рано, че образованието в столицата ще е „по-адаптирано за настоящите условия като използва различни образователни платформи“.
„Важна задача днес за града е да живее и работи дори при тези трудни условия на военно положение“, написа той в Телеграм.
По думите му руснаците се опитват да сплашат украинците, но „това няма да стане“.
Според данни на ООН над половината от всички 7,5 милиона украински деца са напуснали страната от началото на войната.
Украйна обвини Русия в "безотговорни" действия в района на Чернобил, които могат да доведат до взрив.
Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук обвини Русия в "безотговорни" и потенциално опасни действия в района на окупираната ядрената централа в Чернобил, която се взриви през 1986 г.
Районът беше превзет от Русия веднага след началото на войната на 24 февруари. Верешчук обвини Русия, че "въоръжава" района и прехвърля там старо и неподдържано въоръжение, което може да доведе до взрив. Това, според нея, може да повреди купола над взривилия се през 1986 г. четвърти реактор на централата.
Киев също обвини руските войски, че не позволяват на пожарникарите да се справят с многобройните пожари в района.
"В контекста на ядрената безопасност, безотговорните и непрофесионални действия на руските войски представляват много сериозна опасност не само за Украйна, но и за стотици милиони европейци", каза Верешчук.
Украинската вицепремиерка призова Съвета за сигурност на ООН да обяви за демилитаризирана зоната около Чернобил и да изпрати международна мисия.
Руските сили са напуснали Славутич след протести от местните хора.
Градът в близост до Чернобил беше превзет ден по-рано. Кметът на Славутич Юри Фомичев е цитиран от Ройтерс, че войниците са свършили "това, което трябваше да свършат", и са напуснали града. Руските войски превзеха Славутич в събота и за кратко задържаха кмета. Стотици местни жители обаче излязоха на протест и кметът беше освободен. В Славутич живеят предимно работниците, които поддържат затворената ядрена централа в Чернобил, която се взриви през 1986 г.
Генералният щаб на Украйна съобщи, че Русия е била принудена да оттегли свои части от района на Киев заради понесени тежки загуби. Две батальонни тактически групи са били върнати в Беларус, твърди украинският генерален щаб.
Киев съобщава също за "значително намаляване на интензивността" на частите, които влизат от Русия в Украйна.
Населението на украинския град Чернигов е без водоснабдяване, топлоснабдяване и електроснабдяване.
По информация на регионалната администрация газоснабдяването все още не е напълно прекъснато. Градската инфраструктура е била разрушена от "непрекъснатите сражения", но в момента текат усилия за отстраняване на щетите.
Руски войски държат града под обсада. Чернигов е разположен на ключова пътна артерия, която свързва районите, граничещи с Русия и Беларус, с Киев, припомня БТА.
Кметът Владислав Атроженко каза в събота, че градът е "напълно опустошен" от руските войски. По негови думи над 200 цивилни са убити през последните седмици и повече от половината от 285-те хиляди души, обитавали града до началото на войната, са го напуснали. Тази информация не е потвърдена от независим източник.
Русия е ударила военни цели в град Лвов в западна Украйна с високоточни крилати ракети, предаде Ройтерс.
Според руското министерство на отбраната са унищожени склад за гориво на украинските сили близо до Лвов. Крилати ракети са използвани и срещу срещу завод в града, в който се ремонтирали противовъздушни системи, радарни станции и прицелни устройства за танкове, съобщи министерството. "Въоръжените сили на Руската федерация продължават настъпателните операции като част от специалната военна операция", се казва в изявление на ведомството. Русия е използвала далекобойни ракети с морско базиране, за да унищожи арсенал с ракети С-300 и зенитноракетни системи БУК близо до Киев. Руските сили са унищожили и редица дронове, добави руското министерство.
12 журналисти са загинали в Украйна от началото на войната, съобщи украинският генерален прокурор Ирина Венедиктова. Други десет репортери са били ранени по време на сражения.
"Да казваш на света истината за агресията на Путин е смъртоносно - 12 журналисти вече загинаха във войната", написа Венедиктова. Според нея журналистите са били убити от руски военни. Тази информация не може да бъде потвърдена от независим източник.
Според разследванията досега най-малко 56 представители на медиите са били нападнати, в това число и 15 чужденци.
Украйна и Русия са се договорили за два „хуманитарни коридора“ за евакуация на цивилни от фронтовите зони в неделя, включително позволяване на хората да напускат с лични автомобили от южния град Мариупол, съобщи Ройтерс.
Няколко ракети удариха западноукраинския град Лвов в събота. Пет души бяха ранени, а в нефтеното хранилище избухна пожар. Лвов служи като убежище за стотици хиляди разселени украинци, след като Русия нахлу в Украйна преди повече от месец.
Ракетите удариха в същия ден, в който президентът на САЩ Джо Байдън приключи посещението си в съседна Полша с реч, в която изрази силна подкрепа за Украйна и осъди руския президент Владимир Путин.
Кметът на Лвов Андрий Садовий каза, че Русия е изстреляла ракетите от Севастопол в Крим, който анексира през 2014 г.
Турските власти са обезвредили мина, плаваща в Черно море, близо до Босфора. Министърът на отбраната Хулуси Акар потвърди, че мината, забелязана от рибари в Босфора, е била обезвредена от екипи на военноморските сили на Турция.
След обезвреждането й движението през Босфора е подновено.
По-рано в събота турските власти издадоха предупреждение към корабите в района на Босфора за забелязан плаващ обект наподобяващ мина, северно от Истанбул. Специален екип изолира обекта и предпри действия за обезвреждането му.
Преди няколко дни беше съобщено, че котвени мини са се скъсали и дрейфат в Черно море. Информацията за това колко са и на кого са е противоречива. Българските власти предупредиха, че няма опасност за плажовете, а към корабите е изпратено предупреждение за повишено внимание.
Руските сили поеха контрола над град Славутич, където се настаняват работниците в неработещата атомна електроцентрала в Чернобил, съобщи Би Би Си.
Съобщава се още, че руски войници са превзели болницата в града и са отвлекли кмета.
Славутич е построен за евакуирания персонал на Чернобилската централа след ядрената авария от 1986 г.
В петък ядреният надзорен орган на ООН предупреди, че боевете в града спират работниците да пътуват до и от централата, в която все още се намират няколко съоръжения за ограничаване на ядрените отпадъци.
Руските сили завзеха самия Чернобил още в началото на конфликта.
Още един високопоставен руски генерал е бил убит, съобщава украинското министерство на отбраната. Това е генерал-лейтенант Яков Резанцев, който е загинал удар близо до южния град Херсон, предава Би Би Си.
Агенцията припомня, че това е седмият генерал, загинал в Украйна.
Смята се, че ниският морал сред руските войски е принудил висшите офицери да се доближат до фронтовата линия.
Руският министър на отбраната Сергей Шойгу се появи във военно заседание за обсъждане на оръжейни доставки. Това става ясно от видеозапис, публикуван в събота от ръководеното от него министерство, предаде Ройтерс. Агенцията отбелязва, че това е първата публична изява на Шойгу от повече от две седмици.
В публикувания в социалните медии видеозапис министърът казва, че е обсъдил с министерството на финансите въпроси, свързани с военния бюджет и отбранителните поръчки.
"Продължаваме предсрочната доставка на оръжие и оборудване чрез кредити. "Наш приоритет са далекобойните високоточни оръжия, самолетното оборудване и поддръжката на готовността на стратегическите ядрени сили", каза той.
На срещата присъстваха редица висши армейски служители, включително началникът на Генералния щаб генерал Валерий Герасимов, който също скоро не се беше появявал публично. Шойгу беше забелязан във видеозапис на среща на президента Владимир Путин и руския Съвет за сигурност в четвъртък, но тогава той не взе думата.