Русия и Украйна са все по-близо до постигане на споразумение по „важни“ въпроси. Това заяви външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу в интервю за турското издание Хюриет.
По информация в турските медии възможни точки, по които се върви към консенсус, са отказ на Украйна за присъединяване към НАТО, демилитаризиране, защита на рускоговорящите и т.нар. от Русия „денацификация“.
Според говорител на турското президентство има надежда дори за прекратяване на огъня, но това може да дойде само след среща между Володимир Зеленски и Владимир Путин.
Стотици украински граждани се събраха на протести в окупираните от руските войски градове в Украйна. Те излязоха по улиците и площадите в Херсон, Каховка и Бердянск.
Протестите бяха мирни и не срещнаха отпор от руските войници. Хората скандираха „Отивайте си вкъщи“. На видео от Херсон, заснето от изданието Украинска правда, се виждат граждани, които развяват украински знамена и скандират „Херсон е Украйна“.
902 цивилни са убити в Украйна от началото на войната. За това съобщиха от Службата на Върховния комисар за правата на човека към ООН. От там подчертаха, че вероятно реалният брой на загиналите е много по-голям.
Главният прокурор на Украйна каза, че от 24 февруари, когато започна руската инвазия, са били убити 112 деца.
В същото време от щаба на украинските въоръжени сили съобщиха, че са елиминирали над 15 000 руски войници от началото на войната.
Русия е извършила геноцид по време на инвазията си в Украйна. Лидерите на Кремъл, сред които и президентът Владимир Путин, са „военни престъпници“. Това заяви в интервю за телевизия Скай Олга Стефанишина, която е вицепремиер в правителството на Украйна.
Стефанишина каза, че цивилните жертви и ранените са повече от тези, дадени от украинската армия от началото на войната.
„Жени са били изнасилване с часове, а след това са били убивани“, каза още тя и добави, че страната ще издържи „колкото е нужно“.
Стефанишина благодари на Израел и Турция са посредничеството им в мирните преговори, но подчерта, че до споразумения няма да се стигне в случай, че Русия предяви териториални претенции.
САЩ са поискали от Турция да предостави свои руски отбранителни системи С-400 на Украйна. От Анкара са отказали.
Досега Словакия изрази готовност да предостави свои съветски системи на Киев. Българското правителство твърди, че подобен въпрос не е обсъждан с тях.
Ситуацията в Мариупол продължава да е критична, а боевете се водят по централните улици на града. Местните власти съобщиха за насилствено депортирани от руските войски граждани. Под тежка атака попаднаха и стратегически важните градове Николаев и Чернигов.
Руските сили са подложили на ракетен обстрел училище в Мариупол, в което са се укривали 400 души. За това съобщиха членове на общинския съвет на града в Телеграм, предаде Би Би Си като от медията уточняват, че не са имали възможност да потвърдят информацията.
Местните власти съобщават, че сградата на училището е напълно унищожена. В нея са се укривали деца, жени и възрастни хора. Все още няма данни за жертви, но десетки са били затрупани.
Десетки украински войници са загинали, а още много са затрупани след руски ракетен удар срещу казарми в Николаев, съобщават световните агенции. По данни на Франс прес в казармите е имало над 200 души, а загиналите са най-малко 50.
Би Би Си съобщава, че от няколко часа тече спасителна операция по изваждането на затрупаните под останките на сградите украински войници.
Николаев, който се намира в южната част на Украйна между завладения от руските войски Херсон и най-голямото украинско пристанище на Черно море Одеса, е от стратегическо значение. От дни той подложен на ракетни удари и обсада, но засега е задържан под контрола на украинската армия.
Украинските сили в Киев са задържали 127 руски саботьори, включително и 14 групи за инфилтриране, от началото на войната. Това заяви ръководителят на отбраната на града Никола Журнов. Той подчерта, че ключови за успеха са били блокадите по улиците и упражняваният от военните пропускателен режим.
Той допълни, че в столицата работят 35 пазара и 635 магазина, като към момента има достатъчно храна и провизии, които се очаква да са достатъчно за евентуална продължителна обсада.
Генералният щаб на Украйна обяви, че убитите руски войници от началото на инвазията в страната са вече над 14 000. Те твърдят, че Москва е загубила над 1470 бронирани машини, 466 танка, 95 самолета, 115 хеликоптера и още стотици зенитни и артилерийски системи.
Според Западните разузнавания загубите на Русия се равняват на около 7000 войници, а между 14 000 и 21 000 са ранените.
По-рано през деня украинската армия съобщи за ликвидирането на пети руски генерал от началото на инвазията.
Около 94 500 бежанци от Украйна са влезли в България от началото на войната насам, а близо 50 хил. са решили да останат на територията на страната. Това обявиха от Оперативната координационна група, отговаряща за евакуирането и подслоняването на бежанците от Украйна.
Властите съобщиха, че от два дни работи и системата за издаване на карти за временна закрила, което ще протича в полицейските управления. До момента са регистрирани около 700 граждани на Украйна, потърсили международна закрила.
Решението България да изпрати оръжие в Украйна може да бъде взето само Народното събрание. Това каза премиерът Кирил Петков, който подчерта, че засега подобно решение не е вземано от страна на правителството.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски е предложен за Нобелова награда за мир. Това са направили група европейски политици с писмо до Нобеловия комитет. За тази цел депутати са поискали срокът за номинация да бъде удължен до 31 март, за да могат Зеленски и народът на Украйна да получат своята номинация. По регламент това може да се случи само до края на януари и от Нобеловия комитет ще трябва да направят изключение.
Писмото с предложението е подписано от 36 политици от цяла Европа.
Руските войски от дни се приближават все повече до столицата Киев. Продължават бомбардировките в града, а големи територии на северозапад от него вече за окупирани от Русия. На тази карта се вижда разположението на руската армия към 17 март. Данните са на Института за изследване на войната Института за изследване на войната и Центъра за информационна устойчивост.
Полша е приела 2 милиона бежанци от Украйна, а поне 1.1 млн. са останали в страната. За това съобщи Би Би Си, позовавайки се на данни от полското правителство.
В страната бяха разкрити временни центрове за настаняване, които се помещават в конферентни и спортни зали. Президентът Анджей Дуда призова за по-голяма международна подкрепа, тъй като Варшава се затруднява с с настаняването на всички бежанци.
До момента над 3 млн. души са напуснали страната, след като Русия започна инвазията си на 24 февруари.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен предупреди Китай, че Вашингтон ще предприеме действия срещу Пекин, в случай че китайското правителство окаже военна помощ на Москва. Той обвини Русия и във военни престъпления, а ден по-рано американският държавен глава Джо Байдън да нарече руския президент Владимир Путин "военнопрестъпник".
Няколко взрива събудиха Лвов тази сутрин.
Рано сутринта в петък прозвучаха сирени за въздушна атака на няколко места в западна Украйна, съобщи Би Би Си. Според местни медии сирени са прозвучали в Ровно, Волхиния, Лвов, Тернопол и Ивано-Францивск.
Според телевизия Украйна24 около 6:30 сутринта на няколко места в Лвов са чути взривове. Журналистът Остап Яриш, който е репортер за украинската служба на Гласът на Америка, написа в Туитър за експлозиите.
Кореспондент на Би Би Си съобщава, че в западната част на Лвов се вижда огромен черен облак, който идва от посока на летището, което е на 6 км от центъра на града.
Арнолд Щварценегер публикува обръщение в Туитър към руския народ и президента Владимир Путин. За по-малко от два часа видеото има над милион гледания.
Руската армия бомбардира Ирпен, малък град до Киев, на 6 март. Това се случи по същото време, по което много хора се опитаха да избягат на по-безопасно място, въпреки че снарядите не спираха. Един от тях убива семейството на Сергей Перебийнис. В един миг той губи жена си Татяна, дъщеря си Алиса и сина си Микита.
Надеждите за прекратяване на огъня във войната в Украйна леко нараснаха, каза турският външен министър Мевлют Чавушоглу след посещения в Русия и Украйна. Това предаде турската телевизия ТРТ Хабер, цитирана от БТА.
Чавушоглу заяви, че в най-скоро време трябва да бъде подготвена почвата за среща на ниво лидери.
Турският външен министър проведе в четвъртък разговори в Украйна, след като в сряда посети Русия.
Той посочи, че още от самото начало Турция следва принципен подход, поддържа диалог и с двете воюващи страни и полага искрени усилия за прекратяване на войната.
Чавушоглу каза, че е информирал украинския си колега Дмитро Кулеба за обсъжданите теми и впечатленията, които е получил в Москва.
"Трудно е да се каже нещо категорично във връзка с военните действия в резултат на тези две мои посещения, но надеждата ни за примирие нарасна малко повече. Ако се подготви почва за споразумение по темите, по които наблюдаваме сближаване, има възможност за среща на двамата лидери", каза Чавушоглу.