Девет души са загинали, а 57 са ранени в резултат на обстрела на военния полигон в Яворов близо до Лвов. Информация е потвърдена от губернатора на Лвовска област.
Първоначално съобщенията бяха за за осем изстреляни от Русия ракети по полигона. Впоследствие беше съобщено за 30 ракети, но тази информация не е потвърдена официално.
Украинският министър на отбраната Олексий Резников заяви, че чуждестранни военни инструктори работят на военния полигон в Яворов. Той нарича атаката нова "терористична атака срещу мира и сигурността в близост до самата граница на ЕС и НАТО".
От началото на руската агресия в Украйна досега над 270 хил. бежанци са влезли в Молдова, а близо 100 хил. са избрали да останат поне временно и страната се нуждае от помощ. Това казва за Би Би Си премиерът Наталия Гаврилица.
В страната с жители от около 2.6 млн. души този брой търсещи закрила представлява около 4% от населението. Молдова, която е една от най-бедните държави в Европа полага усилия за настаняването на бежанците. Гаврилица обаче е сигурна, че страната се нуждае от "помощ отвън":
"Силно се притесняваме от икономическите последици от войната, която засяга особено тежко страна като Молдова, една от най-бедните в Европа”, казва тя.
Президентът на САЩ Джо Байдън одобри в събота допълнителни 200 милиона долара за оръжия и друга помощ за Украйна съобщиха от администрацията на президента.
Решението идва след като украинските власти казаха, че тежкият обстрел от страна на руските сили застрашава опитите за евакуация на цивилни граждани.
С решението от събота помощ на САЩ, предоставена на Украйна, достига 1,2 млрд. долара от януари 2021 г. насам и общо 3,2 млрд. долара от 2014 г. насам, когато Русия анексира Кримския регион на Украйна.
Новите средствата могат да бъдат използвани за оръжия и други отбранителни артикули от запасите на Министерството на отбраната на САЩ, както и за военно обучение и образование в помощ на Украйна срещу нахлуването на руските сили.
Властите в западния украински град Лвов съобщиха за въздушен удар срещу военен полигон, разположен на 30 км северозападно от града.
Според регионалната военна администрация, руските сили са изстреляли осем ракети срещу полигона, който се намира на 25 км от границата с Полша.
Кореспондентът на Бъзфийд Кристофър Милър съобщи в Туитър, че кметът на Лвов също е потвърдил за атаката.
Снимки показват гъст дим в района на полигона, за който се твърди, че е ударен.
Полигонът е известен по името Международен център за поддържане на мира и сигурността. Той се намира на около 30 км от Лвов, в района Яворов. Създаден е през 2007 г. като център за тренировки и обучение на украинската армия. Според Би Би Си той е едно от двете места в страната, където се провеждат международни военни учения.
Според свидетели, цитирани от Би Би Си, експлозии са чути и в западния град Ивано-Франковск. Кметът на града каза, че според предварителна информация е ударено летището край града.
В неделя сутринта сирени, предупреждаващи за атака, се чуваха в редица украински градове - Житомир, западно от Киев, Ривне, Ивано-Франковск на запад, както и Краматорск на изток.
Тя беше снимана как бяга от разрушената детска болница в Мариупол - в напреднала бременност и ранена след бомбардировката на руската армия. След това беше използвана в руска дезинформационна кампания. Сега Мариана и новородената ѝ дъщеря все още са в обсадения град.
Нови сателитни снимки, направени в района на украинската столица Киев на 11 март, показват руски военни части, които се разгръщат по-близо до града и активно обстрелват жилищни райони.
Би било трудно за България да да се присъедини към съюзниците си от Европейския съюз и НАТО в изпращането на оръжия на Украйна. Това каза премиерът Кирил Петков за брюкселското издание Политико. Причината по думите му е „политическата чувствителност у нас“.
Също така Петков би бил против към санкциите да бъде прибавен и вносът на горива от Русия „поради зависимостта на България от енергия от Москва“.
Относно основните призиви на Украйна към Запада, Петков поясни, че подкрепя присъединяването ѝ към Съюза, но не би подкрепил евентуална зона, забранена за полети над Украйна.
Руската армия е загубила повече от 360 танка, 1205 бронирани превозвачи, почти 60 самолета и повече от 80 хеликоптера по време на 17-те дни на войната. Това каза украинският президент Володимир Зеленски в събота.
От началото на инвазията 31 батальонно-тактически групи войски на Руската федерация са загубили бойна си способност. По думите на Зеленски загубите са колосални.
"Руските военни се предават не само сами, а на групи", добави президентът.
Според Генералния щаб над 12 000 руски военнослужели са убити или ранени в Украйна. Руското Министерство на отбраната съобщава за много по-малки числа.
По думите на Зеленски за този период са загинали близо 1300 украински военни.
Канцлерът на Германия Олаф Шолц и френският президент Еманюел Макрон са разговаряли в продължение на 75 минути с президента на Русия Владимир Путин в събота. Те за пореден път са призовали руския президент за незабавно прекратяване на огъня.
„Разговорът е част от продължаващите международни усилия за прекратяване на войната“, твърди говорител на Шолц. По негови думи участниците в разговора са се разбрали да не издават повече детайли относно дискусията.
Според източник от кабинета на Макрон, цитиран от Би Би Си и Ройтерс, Путин не е показал желание да спре войната по време на разговора.
Италианските власти са конфискували суперяхта, собственост на руски милиардер, санкциониран от Европейския съюз.
Корабът Ветроходна яхта А е на Андрей Игоревич Мелниченко, бивш собственик на големия производител на торове EuroChem Group и въглищната компания SUEK.
Двете компании съобщиха, че Мелниченко е подал оставка като член на управителните им съвети и се е оттеглил като техен бенефициент.
Това е най-голямата ветроходна яхта в света и е изчислена на стойност близо 578 милиона долара, твърди италианското правителство. Според информационната агенция ANSA длъжностни лица от италианската финансова полиция са я иззели на 11 март.
Миналата седмица италианската полиция конфискува вили и яхти на стойност 156 милиона долара от петима високопоставени руснаци, включени в списъка със санкции на ЕС.
Вицепремиерът Калина Константинова съобщи, че в България са пристигнали близо 70 000 украински граждани от началото на войната на 24 февруари. От тях в страната са останали малко над 33 500.
По думите съветника на премиера Валери Рачев от понеделник, 14 март, ще заработи държавната система за посрещане на украинските бежанци на границата.
Руските въоръжени сили напредват към украинската столица Киев, докато условията в обградените от армията на Москва украински градове се влошават непрекъснато. Обстрелвани са редица цивилни обекти, сред които детска, онкологична и психиатрична болница.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски каза, че страната “вече достигна стратегическа повратна точка.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски призова всички световни лидери да помогнат за освобождаването на кмета на Мелитопол Иван Федоров. По-рано украинските власти съобщиха, че той е отвлечен от руски военнослужещи предния ден. Появи се и видео от охранителна камера, за което се твърди, че показва въпросното отвличане.
"Окупаторът трябва да види, че не е добре дошъл нашата земя, на цялата ни украинска земя, и никога няма да бъде приет. През нощта и днес непрекъснато говорим с партньори за ситуацията с нашия кмет. Изискването е просто – незабавно да го освободим от плен. Призоваваме всички световни лидери, които са в контакт с Москва", казва Зеленски във видеосъобщение в събота.
Зеленски отбелязва също, че вече е провел разговор с германския канцлер Олаф Шолц и френския президент Еманюел Макрон.
"Ще говоря с всички, от които се нуждаем, за да освободим хората си. Очакваме от тях, лидерите на света, да покажат влиянието си. Да направят простичкото нещо да освободят един човек. Човек, който представлява цялата мелитополска общност", казва още Зеленски.
Русия предупреди САЩ, че конвоите с чужди оръжия в Украйна може да станат „законни цели“ за руската армия. Това каза заместник-външният министър на Русия Сергей Рябков в руското телевизионно предаване „Голямата игра“.
"Предупредихме Съединените щати, че организираното снабдяване с оръжия от редица страни не е просто опасен ход, а действие, което превръща съответните конвои в законни цели", каза Рябков. Според него Вашингтон не възприема предупрежденията на Москва като сериозни сигнали.
Руски ракети са ударили военно летище на юг от Киев. Атаката е унищожила пистата и склад за гориво, както е предизвикала и експлозии в магазин за боеприпаси. Това казва кметът на Василков, където се намира летището, пред Би Би Си.
Във видео, разпространено в социалните мрежи, се вижда плътен черен пушек над зоната.
Продължава също така струпването на руска артилерия и друга военна техника около столицата, като това се приема от украинските власти за признак, че Русия подготвя мащабна атака над Киев.
Междувременно не спират бомбардировките над северния град Чернигов и над южния Николаев, където по-рано през деня беше уцелен онкологичен диспансер.
Руските войски са бомбардирали джамия в обсадения Мариупол, докато в нея са подслонени над 80 души. Това съобщи Би Би Си, цитирайки външното министерство на Украйна. Част от хората вътре са турски граждани. Все още не е ясно дали има жертви или ранени.
През последната седмица Украйна обвинява Русия, че възпрепятства евакуацията на цивилни от Мариупол, където са обсадени стотици хиляди украински граждани. Русия обвинява украинските власти за провалената евакуация и твърди, че не обстрелва цивилни цели.
Украйна обвини руските войски, че обстрелват онкологичен диспансер в южния град Николаев. Според главния лекар на заведението Максим Безносенко по време на обстрела върте е имало няколкостотин пациенти.
Сградата е повредена, а прозорците са счупени. Не са съобщени смъртни случаи, като по думите на главния лекар медицинските лица продължават работа.
"Ако омразата към врага обединява, ние сме най-обединената нация в света. Ако Русия гледа на пациентите с рак като равен противник, който е заплаха - тя не е просто болна, тя вече е в агония. И това е единственото нещо, което може да ни ободри в такива обстоятелства", пише Безносенко във Фейсбук.
Европейският съюз обмисля нови санкции срещу Москва и увеличава двойно военната помощ за Украйна. Това съобщи върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел след двудневната среща на лидерите на Съюза във Версай, Париж.
Съюзът ще изпрати допълнителни 500 млн. евро, с които да подпомогне военните сили на Украйна. Първоначалната сума, която Киев получи от ЕС, се равнява на 450 млн. евро.
Новината идва ден след като Съюзът смекчи очакванията на Украйна за бързо присъединяване.
По думите на Борел се обсъжда и разширяване на пакета от санкции срещу Москва, като пълно ембарго на вноса на горива, каквото въведе Вашингтон, все още не се обмисля.
Военновъздушното командване на Киев съобщи, че руски самолет е излетял от летище в Беларус, преминал е в украинското въздушно пространство, след това се е върнал над Беларус и е стрелял срещу село Копани близо до границата.
Според Киев това е провокация на Москва, която цели да предизвика Беларус да се включи във войната.
YouTube съобщи, че блокира достъпа до съдържание от руски държавни медии от целия свят. Първоначално ограничението се отнасяше само за достъпа до каналите на руски медии от Европа.
Според говорител на притежаваната от Google видео платформа руската инвазия в Украйна попада в обхвата на политиката ѝ за актове на насилие. Тази политика забранява “съдържание, отричащо, омаловажаващо или тривиализиращо документирани актове на насилие”.
“Ние премахваме съдържание за руската инвазия в Украйна, което нарушава тази политика”, каза компанията на 11 март. Неин говорител съобщи, е блокирането на каналите на руски държавни медии е в съответствие с правилата на YouTube.
Не е съобщено колко канала на руски медии са блокирали до момента и дали мярката е временна или постоянна.