Международният съд разглежда в понеделник и вторник жалба на Украйна срещу Русия. Киев призовава съда да наложи привременни мерки, с които да задължи Москва да спре военните си действия.
Русия бойкотира заседанието. В понеделник съдиите изслушаха аргументите на Украйна.
Международният съд, който заседава в Хага, е постоянен съдебен орган на ООН, който разрешава спорове между държави.
ООН е сред международните организации, които се ползват с уважението и доверието на Русия.
Русия ще спре военните действия „веднага“, ако Киев изпълни условията на Москва. Това каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в интервю за Ройтерс.
Руските условия са Украйна да прекрати „военната си дейност“, да запише в конституцията си, че ще спазва неутралитет и няма да се присъедини към НАТО, да признае незаконно анексирания през 2014 г. полуостров Крим като руска територия и да признае независимостта на Донецката и Луганската „народни републики“ на сепаратистите в Източна Украйна.
Според Песков Украйна е наясно с тези условия. До момента украинските власти не са коментирали думите на Песков.
Русия нападна Украйна на 24 февруари. Военните действия се водят далеч отвъд териториите на Крим и Донбас. Още от първия ден столицата Киев е под обстрел, а в момента руска армия се придвижва към Одеса. Жилищни сгради в редица градове бяха разрушени от бомбардировки. ООН съобщава за поне 364 убити цивилни.
Говорителят на руското президентство обаче твърди, че Русия не търси териториални придобивки. „Приключваме демилитаризацията на Украйна“, каза той, цитиран от Ройтерс. Песков отрече също, че Москва иска да завладее Киев.
Всичко е под обстрел - градове, домове и хора. Това са кадрите от Украйна, които получаваме в последните дни.
Поне 364 цивилни са убити от началото на войната в Украйна, а други 759 са ранени, съобщи ООН.
Статистиката на офиса на Върховния комисар за правата към ООН е актуална към неделя. Според международната организация обаче реалните числа вероятно са „значително по-големи“.
Над 1,7 милиона украинци са напуснали страната си от началото на руската инвазия на 24 февруари, съобщи в понеделник Би Би Си, като се позова на офиса на Върховния комисар за бежанците на ООН.
Това е най-бързо растящата бежанска криза в Европа след Втората световна война, каза по-рано Върховния комисар за бежанците Филипо Гранди.
Русия включи страните членки на Европейския съюз, Великобритания, Канада и други в списъка си с „неприятелски“ държави. Това са страните, подкрепили санкциите срещу Москва заради войната в Украйна. България също вече е в този списък.
Вицепремиерът на Украйна Ирина Верешчук определи предложените от Русия коридори за евакуиране на цивилни от ключови украински градове за неприемливи.
Маршрутите, които Москва предложи, предвиждат жителите на най-големите украински градове Киев и Херсон да могат да се евакуират само в Русия и Беларус. За Мариупол и Суми се предвиждат и маршрути, които водят до други части на Украйна.
„Това е неприемлив начин за отваряне на хуманитарни коридори“, каза Ирина Верешчук, цитирана от Би Би Си. „Нашите хора няма да отидат от Киев в Беларус, за да бъдат после качени на самолета за Руската федерация“.
Дванайсетима руски дипломати в ООН, обявени от САЩ за персона нон грата, са напуснали страната, предаде ТАСС, позовавайки се на постоянното представителство на Русия в световната организация.
На 28 февруари американските власти наредиха на тези служители на дипломатическата мисия да напуснат САЩ до 7 март. В неделя 12-имата руски дипломати са отпътували за Москва.
Русия вече обяви, че ще отговори на експулсирането на своите представители и определи американските действия като неприятелски.
Руското министерство на отбраната съобщи, че ще спре огъня и ще установи коридор за евакуиране на цивилни от Киев, Мариупол, Харков и Суми от 10 часа местно време в понеделник. На хората обаче ще бъде разрешено да се евакуират само през Русия и Беларус, показват маршрутите, публикувани от руската агенция РИА Новости.
Украйна нарече това решение „напълно неморално“, а говорител на президента Володимир Зеленски каза, че на украинските граждани трябва да бъде разрешено да напуснат домовете си през украинска територия.
„Това е напълно неморално. Страданието на хората е използвано с цел да се режисират желаните телевизионни кадри“, каза говорителят на Зеленски. „Това са граждани на Украйна, трябва да имат правото да се евакуират на територията на Украйна.“
Предишните опити за установяване на коридори за евакуация се провалиха. Според украинските власти причината е, че руският обстрел на територията на коридорите не е бил спрян в обещаните часове.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски обвини руската армия в „целенасочени убийства“ на цивилни и се закани, че извършилите военни престъпления в страната му ще бъдат наказани.
Зеленски каза това в обръщение към украинците в неделя срещу понеделник след като семейство беше убито, докато се опитваше да се евакуира, в неделя при руска атака срещу град Ирпин, близо до столицата Киев.
„Колко още семейства трябва да умрат така в Украйна? Няма да простим. Няма да забравим. Ще накажем всеки, който извърши зверства в тази война. На нашата земя“, каза Зеленски, цитиран от Би Би Си. „Няма да има спокойствие за вас на тази земя, освен в гроба“, добави той.
Украинският президент призова западните лидери да предприемат по-твърди действия срещу Москва и каза, че санкциите не са достатъчни. Той повтори призива си към НАТО да установи зона, затворена за полети, над Украйна.
Протестите в Русия срещу войната в Украйна не спират въпреки масовите арести, предприети от полицията още в първите дни след началото на военната инвазия на 24 февруари. Над 4700 участници в антиваоенни демонстрации бяха задържани в над 60 руски града в неделя.
Путин нападна Украйна, но не използва думата "война". Настоява, че това е "военна операция". Сега руският президент поведе втора война - този път срещу всеки руснак, който нарича войната с думата "война".
Очаква се по-късно в понеделник да се проведе трети кръг преговори между Русия и Украйна. За разговорите съобщи член на украинската делегация в публикация във Фейсбук в събота. Представител на руската делегация обаче не потвърди категорично това.
Netflix и TikTok прекратяват дейността си в Русия, съобщиха говорителите на компаниите в неделя.
Китайската компания собственик на социалната мрежа TikTok съобщи, че ще блокира качването на видео и излъчването на живо от Русия на платформата си. Повод за това е приетия от парламента и подписан от президента Владимир Путин закон, който предвижда до 15 години затвор за разпространение на „фалшиви“ новини за войната в Украйна. Москва смята за фалшиви новини всяка информация, която не идва от официален източник.
Американската компания Netflix по-рано съобщи, че няма да добави на стрийминг платформата си руски държавни медии, въпреки че Москва прие закон, който я задължава да го направи.
Рано сутринта има съобщения за подновен руски обстрел в южния пристанищен град Николаев. Градските власти още не са коментирали, но местното издание News-N пише, че обстрелът е започнал около 5 часа сутринта местно време, пише Би Би Си.
Репортерът на New York Times Майкъл Шуърц публикува видео, в което се виждат ракети и експлозии. Според него обстрелването е концентрирано в южните райони на града.
Подновената атака идва ден след като украинските сили отблъснаха руските войски от Николаев, където живеят 476 хиляди души.
Министерството на отбраната на Украйна предупреди, че Русия подготвя пълномащабна атака срещу столицата Киев. Според украинските власти, Русия придвижва танкове и моторизирана пехота към Ирпин, който е в близост до Киев.
Руското командване е осигурило снабдяване на гориво през Беларус и отцепената зона около Чернобил.
Посланикът на Русия в София Елеонора Митрофанова се е извинила на министър-председателя Кирил Петков по повод публикация на посолството, съобщи Министерският съвет. Това стана в неделя, след като Митрофанова се е срещнала с премиера по негова покана.
Въздушните удари се засилват. Южната граница на Украйна се стеснява, а евакуацията става все по-трудна. В неделя беше осуетен вторият опит да бъдат евакуирани цивилни граждани на Мариупол и Волноваха дни след като Русия се съгласи да бъдат осигурени хуманитарни коридори за безопасна евакуация.
Това са основните събития от единадесетия ден на войната в Украйна.
Повече от 1000 души бяха задържани на протести в цяла Русия срещу непредизвиканата война на президента Владимир Путин в Украйна, съобщават независими наблюдатели на протестите.
На един от видеоклиповете са вижда как униформени без обозначения задържат мъж, от когото изпадат многоцветни пайети.
В социалните мрежи бяха публикувани видеа на представители на опозицията на Кремъл, показващи хора, които скандират "не на войната".
Най-малко четирима души са били убити край украинския град Ирпин от руски минометни снаряди, изстреляни към мост, който жителите са използвали, за да се опитат да избягат.
На това видео се вижда снаряд, който пада на улица в Ирпин, докато цивилни граждани бягат.
Би Би Си съобщава, че сред убитите са майка и двете ѝ деца. New York Times съобщава също за трима членове на едно и също семейство, които са били убити.
Вторият опит за евакуация на цивилни от обсадения украински град Мариупол се провали. Подкрепяните от Русия сепаратисти и украинските власти се обвиняват взаимно, че не са създали хуманитарен коридор за напускане града.
Около 400 000 души са в капана на руските сили. Евакуацията им трябваше да започне по обяд на 6 март при временно прекратяване на огъня, което да продължи до 21 часа местно време.
Гражданското летище в град Виница, на около 250 км югозападно от Киев, е напълно разрушено от руски ракети, каза украинският президент Володимир Зеленски.
Досега по-голямата част от боевете в Украйна се водят на север и изток от Киев, както и в южните райони на Украйна.