Въздушните удари се засилват. Южната граница на Украйна се стеснява, а евакуацията става все по-трудна. В неделя беше осуетен вторият опит да бъдат евакуирани цивилни граждани на Мариупол и Волноваха дни след като Русия се съгласи да бъдат осигурени хуманитарни коридори за безопасна евакуация.
Това са основните събития от единадесетия ден на войната в Украйна.
Повече от 1000 души бяха задържани на протести в цяла Русия срещу непредизвиканата война на президента Владимир Путин в Украйна, съобщават независими наблюдатели на протестите.
На един от видеоклиповете са вижда как униформени без обозначения задържат мъж, от когото изпадат многоцветни пайети.
В социалните мрежи бяха публикувани видеа на представители на опозицията на Кремъл, показващи хора, които скандират "не на войната".
Най-малко четирима души са били убити край украинския град Ирпин от руски минометни снаряди, изстреляни към мост, който жителите са използвали, за да се опитат да избягат.
На това видео се вижда снаряд, който пада на улица в Ирпин, докато цивилни граждани бягат.
Би Би Си съобщава, че сред убитите са майка и двете ѝ деца. New York Times съобщава също за трима членове на едно и също семейство, които са били убити.
Вторият опит за евакуация на цивилни от обсадения украински град Мариупол се провали. Подкрепяните от Русия сепаратисти и украинските власти се обвиняват взаимно, че не са създали хуманитарен коридор за напускане града.
Около 400 000 души са в капана на руските сили. Евакуацията им трябваше да започне по обяд на 6 март при временно прекратяване на огъня, което да продължи до 21 часа местно време.
Гражданското летище в град Виница, на около 250 км югозападно от Киев, е напълно разрушено от руски ракети, каза украинският президент Володимир Зеленски.
Досега по-голямата част от боевете в Украйна се водят на север и изток от Киев, както и в южните райони на Украйна.
По думите на висш ирански представител Русия променя позицията си в преговорите подновяване на ядрената сделка, тъй като иска "да подсигури интересите си на други места", като обвързва решението си с икономическите санкции срещу Москва.
Радио Свободна Европа/Радио Свобода преустановява дейността си в Русия, след като местните данъчни власти започнаха процедура по несъстоятелност срещу руската служба на РСЕ/РС в петък и полицията засили натиска върху нейни журналисти.
Това се случва дни, след като руският президент Владимир Путин подписа закон, който отрежда присъда от 15 години затвор за журналисти, които не следват позицията на Кремъл за войната в Украйна.
Премиерът Кирил Петков е изразил подкрепа към всички украинци и адмирации към украинския президент Володимир Зеленски в телефонен разговор в събота вечер.
Компаниите за картови разплащания Visa и Mastercard обявиха, че спират работа с Русия заради агресията срещу Украйна. Двете фирми предстои да уточнят с партньорите си как точно да бъдат прекратени всички трансакции.
Това означава, че до няколко дни всички издадени в Русия карти Visa и Mastercard няма да работят в останалите държави, а пък всички издадени по света карти няма да работят в самата Русия.
През седмицата Западът наложи безпрецедентни санкции на Русия. Над 640 млрд. долара резерви на централната банка на Русия са замразени, а няколко банки са изключени от системата за международни разплащания SWIFT. Рублата започна стремително да поевтинява.
Местните власти в Мариупол обявиха временно прекратяване на огъня от 10 до 21 часа местно време, съобщи Би Би Си. Градът беше превзет от руските войски в петък и в момента те контролират ситуацията.
Цивилните ще могат да напуснат града по предварително одобрен маршрут след 12 часа местно време. Сборните пунктове в града са три, а крайната точка на хуманитарния коридор е Запорижия. Лични автомобили също могат да се включат, но трябва да карат след автобусите.
Подобен план беше обявен и в събота, но той беше прекратен заради продължаващия обстрел. Украйна обвини за това Русия.
Ситуацията в района на Суми и Мариупол е "на ръба на хуманитарна катастрофа", каза представител на украинското правителство пред канала Украйна-24 в неделя сутрин. В градовете Ахтирка и Тростянец, в северния район Суми, няма ток и вода, съобщи съветникът на правителството Вадим Денисенко. Според него нощта срещу неделя е преминала "сравнително спокойно".
Суми е град в североизточна Украйна, на 40 км от границата с Русия и с население от 260 хиляди души.
Украйна съобщи, че обявеното за събота спиране на огъня, за да се позволи на гражданите да напуснат Мариупол, е продължило само 30 минути и бомбардирането отново е започнало. Според сепаратистки лидер от Донецк, цитиран от Би Би Си, в неделя отново може да бъде отворен хуманитарен коридор.
Мариупол е пристанище на Азовско море с 450 хиляди души население. Той се намира по сухоземния път между Русия и анексирания полуостров Крим.
Близо 3 хиляди американци са се отзовали на призива на Украйна за набиране на доброволци от други държави, които да помогнат в борбата срещу руската агресия. Новината съобщи представител на украинското посолство във Вашингтон пред VOA.
Западните държави не изпращат войски в Украйна, но предоставят помощ във въоръжение. Украинският президент Володимир Зеленски призова за създаването на "чуждестранен легион" от доброволци, които да помогнат на Киев във войната. Той очаква около 16 хиляди души на отзоват на призива му.
Броят на бежанците от войната в Украйна надвиши 1,5 милиона души само за 10 дни, съобщи Върховният комисариат за бежанците към ООН. Украинците се отправят основно към съседните Полша, Румъния и Словакия.
Това е най-бързо растящата бежанска криза в Европа след Втората световна война, каза Филипо Гранди, ръководител на агенцията, цитиран от Би Би Си.
Близо 992 хиляди души са в Полша. В Молдова са други над 200 хиляди. Румъния е приела 227 хиляди украинци досега, а около 50 хиляди са в Чехия.
Агенцията за бежанците на ООН очаква бежанците да достигнат 4 млн. души до юли. По време на посещението си на границата между Полша и Украйна държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза, че Вашингтон набира 2,75 млрд. долара за хуманитарната криза.
САЩ обсъждат сделка с Полша, която да изпрати на Украйна съветски изтребители, а в замяна да получи F-16, съобщават американски медии. Новината идва след виртуалната среща на украинския президент Володимир Зеленски с над 300 членове на американския Конгрес, в която той поиска стари съветски изтребители.
"Работим с поляците по въпроса и водим консултации с останалите съюзници в НАТО", каза официален представител на Белия дом пред медиите. Украинските пилоти искат съветски машини, защото са обучени да управляват такива.
Белият дом съобщи за пореден разговор между президентите Джо Байдън и Володимир Зеленски в събота вечер, в който американският държавен глава е казал, че САЩ ще увеличат отбранителната, хуманитарна и икономическа помощ за Украйна.
Представителят на Министерството на отбраната на Русия Игор Конашенков съобщи, че от 18 часа местно време руската армия е възобновила офанзивата близо до Мариупол и Волноваха. Според Конашенков "националистите не позволиха на никой цивилен да напусне тези градове" по време на "тихия режим".
Става дума за хуманитарния коридор, който беше договорен между Русия и Украйна в събота. Той трябваше да се състои между 9 и 16 ч. местно време, когато да се евакуират цивилни от двата града към близкия Запорожия. По обяд обаче украинските власти преустановиха евакуацията, тъй като по тяхна информация огънят всъщност не е бил прекратен и преходът на цивилни не е бил безопасен.
По-късно през деня Москва обвини “украинските националисти” за прекъсването.
Над 350 цивилни са загинали, а други 707 са били ранени в Украйна от началото на руската инвазия на 24 февруари. Това потвърждават данни на ООН, публикувани в събота. Според наблюдатели на организацията обаче реалните числа вероятно са „значително по-високи“.
Очаква да се потвърдят и стотици цивилни жертви в град Волноваха, където трябваше да се проведе евакуация в събота, но тя беше преустановена. Това се случи след сигнали от украинските власти, че огънят не е прекратен по време на обявения хуманитарен коридор.
Повечето от смъртните случаи при цивилни са причинени от експлозивни оръжия с широка зона на въздействие, включително обстрел от тежка артилерия и ракетни системи за изстрелване, както и от ракетни и въздушни удари.
Руската федерална агенция по въздушен транспорт Росавиация препоръча на вътрешните авиокомпании със самолети, наети от други държави, да преустановят всички полети в чужбина, с изключение на Беларус, от 8 март.
Съобщението е от събота и важи както за пътнически, така и за товарни полети. То е обвързано с масовите международни санкции, които бяха наложени на Русия, след като започна инвазията в Украйна.
Според Росавиация международните маршрути биха рискували самолетите на руските авиокомпании да бъдат конфискувани въз основа на нови забрани за отдаване под наем на самолети за Русия. Скоро след като беше обявена препоръката, най-голямата руска авиокомпания Аерофлот съобщи, че спира всички свои полети, освен тези до Беларус.
Руският президент Владимир Путин няма да въвежда военно положение в страната. Това каза той в събота, след като се срещна с "жени от полетния екипаж на руските авиокомпании" в Тренировъчния център на Аерофлот по повод предстоящия Международен ден на жената.
Той направи направи още няколко изявления за войната с Украйна:
- Налагането на зона за забрана на полетите над Украйна от която и да е трета страна би се разглеждало от Русия като участие във военни действия.
- Държавноста на Украйна ще бъде под въпрос, ако властите на страната "продължават да правят това, което правят"
- Санкциите, обявени срещу Русия, са подобни на обявяване на война
- Основното изискване за Украйна е демилитаризацията
- "Специалната операция в Донбас" включва само професионални войници, а не военнослужещи по договор (това вече беше опровергано от редица свидетелства. - Бел. РС)
До момента на територията на България са пристигнали около 25 000 украински граждани. Те са част от общо над 1 милион украинци, напуснали страната си. Това е най-бързото изселване на бежанци през този век, съобщават от ООН.
Киев и Харков продължават да са под руски артилерийски огън, но не са превзети. Руски бойни хеликоптери обстреляха крайбрежния град Мариупол. Москва съобщи, че двете страни са се договорили за временно прекратяване на огъня, за да се евакуират цивилните жители на черноморския град. Украйна обаче съобщи, че руската стрелба не е спряла и временно отложи евакуацията.
Това са най-важните новини на 5 март, десетия ден от руската инвазия в Украйна.