Огънят в Мариупол, както и по маршрута за евакуация на цивилни, не е прекратен въпреки обявения хуманитарен коридор. Това съобщи Би Би Си в събота, цитирайки местните власти. Новината идва часове след като беше обявено прекратяване на стрелбата между 9 и 16 ч. местно време, за да може да се евакуират хора от Мариупол и Волноваха.
„Руснаците продължават да ни бомбардират и да използват артилерия. Откачено е“, казва заместник-кметът на Мариупол Сергей Орлов пред Би Би Си.
От съобщение на местните власти в Телеграм става ясно, че все още има нападения в Запорожия – крайната точка на евакуация. Украинските власти преговарят с Русия да се прекрати огънят по целия маршрут.
„Няма прекратяване на огъня в Мариупол и няма прекратяване на огъня по целия път. Нашите цивилни са готови да избягат, но не могат да го направят под обстрел“, казва още Орлов.
Руските власти претърсват и задържат активисти в навечерието на антивоенни протести в страната, обявени на 6 март.
Медиазона обобщи информацията в събота сутринта. В Санкт Петербург и Владимир са били претърсени над 10 активисти, общински заместници и защитници на правата на човека, защитавали протестиращи в съда.
Сред тях са активистите Мария Малишева, Лела Нордик и Евгения Сметанкина, като по информация на Медиазона връзката с тях е изгубена, след като са били посетени от властите. Издирва се и художничката Екатерина Шелганова, както и Марина Мацапулина, член на Либертарианската партия.
Полицията в Санкт Петербург също така е разбила вратата на апартамента, в който живеят възрастната майка и дъщерята на активиста по правата на човека Динар Идрисов. Според служител на Министерството на вътрешните работи в адмиралтейския окръг "има основание да се смята, че [Идрисов] участва в редица извършени престъпления".
Руски бойни хеликоптери обстрелват крайбрежния град Мариупол в събота сутрин. Това съобщава Би Би Си, като цитира свои проверени кадри от атаката.
Рано сутринта кметът на града Вадим Бойченко призова за създаването на хуманитарен коридор. Малко по-късно бяха обявени коридори за цивилни в два града – Мариупол и Волноваха. Вследствие на това огънят е временно прекратен за първи път, откакто инвазията започна преди десет дни. По информация на местните власти прекратяването на огъня ще трае между 9 и 16 ч. местно време. Гражданите ще бъдат евакуирани в близкия град Запорижия.
Това стана два дни след като Русия и Украйна се споразумяха да осигурят коридори за евакуация на цивилното население в украинските градове.
Пристанищният град Мариупол беше обкръжен в сряда. Според Бойченко един от жилищните му квартали е сринат почти из основи. Той добави, че има и загинали цивилни, но не може да посочи колко са те. Жителите на квартала са около 130 000.
В Мариупол живеят близо 500 000 души, като достъпът до вода и електричество е прекъснат. Градът се намира точно между сепаратисткия район на Донбас и анексирания Крим. И двете територии са под руски контрол от 2014 г.
ООН направи първа стъпка към търсенето на съдебна отговорност за това, което става в Украйна. В петък Съветът на ООН по правата на човека създаде комисия, която да разследва наличието на нарушени права в страната след нахлуването на руската армия. Ето как ще работи тя.
Съветът на ООН по правата на човека създаде комисия, която да разследва нарушенията в Украйна след нахлуването на руската армия.
Новината идва дни след като Общото събрание на организацията гласува с историческо мнозинство резолюция, осъждаща руската агресия.
Комисията към Съвета за правата на човека ще разследва нарушения на международното хуманитарно право, ще записва очевидци и ще събира доказателства за престъпления, извършени срещу цивилни.
Международната федерация по гимнастика (ФИГ) изключи състезателките на Русия и Беларус от участие във всички международни надпревари до второ нареждане. Това обяви федерацията на страницата си.
Забраната важи и за всички официални лица и съдии, от националните федерации на двете страни.
„ФИГ взе под внимание последните препоръки на Международния олимпийски комитет (МОК), позициите на комисията за атлетите на федерацията, както и дълбоката загриженост и позициите, изказани от множество национални федерации“, пишат още от ФИГ.
Руският спорт вече беше изваден от учатсие от редица международни състезания.
В Херсон са докарани жители на анексирания Крим, които да участват в митинг на благодарността към руската армия освободителка. Това твърди областният управител на Херсон Генадий Лагута, цитиран от Би Би Си,
Крим е украински полуостров, който Русия превзе през 2014 г. и го обяви за своя територия. Той е разположен близо до Херсон - украински град, който руската армия превзе в четвъртък. Това е първият голям град под руски контрол, откакто е започнала войната.
Русия твърди, че освобождава Украински територии от престъпния нацистки режим в Киев.
"60 или 80 жители на Крим вече са се нанесли в херсонския хотел "Фрегат". Те ще се направят на местни жители и ще излязат на централния площад с руски флагове и благодарности към руските "освободители", казва Лагута. Той твърди, че подобни прояви няма да отразяват настроенията на жителите на Херсон.
Засега България не е искала подсилване на военното присъствие на съюзнически войски на своя територия. Това стана ясно от думите на външния министър Теодора Генчовска в Брюксел. Тя говори с журналисти след среща на външните министри на НАТО.
Такова подсилване е било поискано от няколко страни, сред които не е България. Очаква се, че искането ще бъде разгледано на 16 март в рамките на комплект от мерки, които командващият на силите на НАТО ще предложи на съюзниците.
Преди Русия да нападне Украйна НАТО превантивно укрепи източния си фланг. Първата седмица от руската агресия доведе до 1 милион бежанци и хиляди жертви, десетки градове са и до днес под ракетен обстрел.
По данни на френския президент и Белия дом Русия не е дала основание да се смята, че Путин е готов да спре войната.
Поведението на руската посланичка в България е недопустимо, коментира ха дипломати пред Свободна Европа. Това, което ги предизвиква, е намекът, че българите са "подлоги", твърдението, че българите подкрепят Кремъл в агресията срещу Украйна, че Освобождението от 1878 г. е сравнимо с това, което Русия в момента извършва срещу съседна страна.
Това видео от Украйна не е подходящо за лица до 18 години.
То съдържа кадри, които могат да бъдат смущаващи и за възрастните.
Публикуваме го, защото то показва действителността за едно съвсем конкретно семейство, озовало се на пътя на руската армия.
Жена с добра кариера и щастлив личен живот сега живее в коридора на къщата си в Киев. Та написа писмо на Свободна Европа, в което разказва как животът й се е срутил с първите бомби.
Украинският президент Володимир Зеленски настоява "да се затвори небето над Украйна", но НАТО отказва да изпълни тази молба. Какво изобщо означава "затваряне на небето" и защо НАТО е против?
На северния изход на Крим се водят боеве, но съпротивата на украинците удържа града.
Обстрелът на три града на север и североизток не е спирал. Това са градовете Харков, Чернигов и Ахтирка. Те все така са под украински контрол.
Няма промяна в ситуацията в южния град Мариупол, който през последната нощ беше обсаден. Мариупол е на Азовско море, близо до руската граница.
Данните бяха изнесени от съветника на украинския президент Алексей Арестович в ранния следобед в петък. Според него в момента няма непосредствена опасност за Одеса.
Украинският президент Володимир Зеленски е бил цел на три неуспешни опита за покушение през последната седмица. За това съобщи британският ежедневник Таймс. Опитите са били извършени от наемници на свързаната с Кремъл частна армия „Вагнер Груп“, както и от представители на специалните части на Чечня.
Украинските сили са били предупредени от агенти на руската ФСБ, „които не искат да имат нищо общо с войната“. Това каза председателят на Националния съвет по отбрана на Украйна Олексий Данилов. Той добави, че трите групи са били елиминирани.
По данни на украинското министерство на отбраната от февруари насам в страната са влезли между 2 и 4 хил. наемници, които имат различни цели, свързани с управлението на страната. Основната е именно елиминирането на Зеленски.
Президентът Владимир Путин „посъветва“ на Русия да не бъдат налагани санкции и спомена изрично съседите на страната му.
„Нямаме никакви недобри намерения в отношенията със съседите си. Бих ги посъветвал да не нагнетяват ситуацията, да не въвеждат никакви ограничения, изпълняваме всички задължения и ще продължим да ги изпълняваме. Не виждам никаква необходимост да се нагнетява ситуацията или да се влошават отношенията ни“, каза Путин.
Преди дни той и други представители на Кремъл се обявиха срещу налагането на санкции на страната, но подчертаха, че те няма да имат желания ефект.
Той за пореден път затвърди тезата си, че действията на руската армия „са само в отговор на враждебните действия срещу Руската федерация“.
Руският медиен регулатор Роскомнадзор блокира достъпа до сайтовете на редица медии, сред които Радио Свобода, Би Би Си, Дойче веле, Медуза и други.
Беше блокиран и достъпът до социалните мрежи Фейсбук и Туитър, както и магазините за апликации на Гугъл и Епъл.
В руския парламент се обсъжда законодателна промяна, свързана с криминализирането на "фалшиви новини", свързани с действията на руската армия.
Запорожката атомна централа, в която в ранните часове на 4 март възникна пожар, е била превзета от руските войски.
По данни на Би Би Си работниците на централата продължават работата си и следят за изправността на ядрените реактори. Засега не е засечено повишаване на нивата на радиация в района.
Европейският съюз реши да предостави закрила на всички украински бежанци, които навлизат на територията му.
Директивата, която е част от европейското законодателство, предвижда при екстремни обстоятелства всички граждани от една държава да получават автоматично еднакви права за срок от една година, за да се облекчат властите на страните членки.
Статутът на временна закрила ще позволи на бежанците да получат подслон, социални и здравни грижи, достъп до образование и възможност да работят легално в ЕС.
По данни на ООН само за една седмица броят на бежанците от Украйна е вече над 1 млн. души.
Украинският президент Володимир Зеленски обвини Русия в „ядрен терор“. Думите му дойдоха заради руската атака срещу Запорожката АЕЦ, която предизвика пожар. Пламъците бяха потушени, а към момента не се съобщава за повишаване на нивата на радиацията в района.
„Привличаме вниманието на целия свят към факта, че нито една страна, освен Русия, никога не е стреляла по атомни централи. Това е първият случай в нашата история, първият случай в историята на човечеството“, каза Зеленски.
В най-скоро време Русия и Украйна ще осигурят хуманитарни коридори за евакуиране на цивилното население от нападнатата страна. Това е резултат от втория кръг преговори, който Киев и Москва проведоха на територията на Беларус.
Беларус e смятана за отговорна за войната, откакто предостави своя територия на руските войски, откъдето те нападнаха Украйна.
На преговорите президентът на Украйна се представлява от своя помощник Михаил Подоляк. След срещата той каза, че страната му не е получила от разговорите онези резултати, които е очаквала. Страните се договориха за трета среща.
Киев настоява на прекратяване на огъня, примирие и отваряне на хуманитарни коридори за евакуация.
В полза на коридорите се изказа и представителят на Кремъл Владимир Мендински, който е помощник на Путин.
Първата среща на двете страни се проведе на границата между Украйна и Беларус на 28 февруари. Това беше петият ден от началото на руската агресия.