Унгарският премиер Виктор Орбан предложи страната си за домакин на мирни преговори между Русия и Украйна. В интервю за Би Би Си той каза, че отговорността за спирането на войната е преди всичко в ръцете на Русия.
Орбан, който управлява Унгария от 2010 г., е традиционен партньор на Кремъл. През последните 12 години той се е срещал 11 пъти с Путин. Последната им среща се проведе в Москва преди месец. Тогава Орбан поиска за Унгария по-ниски цени за доставки на газ, отколкото са средните в Европа.
Както и Русия, Унгария води политика по потискане на свободата на словото и на правата на човека.
Въпреки това в сряда Унгария подкрепи резолюцията на ООН, която осъжда руската агресия срещу Украйна.
Врагът няма успех на нито едно стратегическо направление, каза украинският президент Володимир Зеленски след поредната нощ, в която руската армия обстрелваше градове в Украйна.
Жителите на Киев и Харков твърдят, че от близо две денонощия огънят не спира.
"Нищо не сме им дали", каза Зеленски, който изброи обстрелваните градове. "Те искат да разрушат Одеса. Но ще видят само дъното на Черно море. Защото те са дъното", каза той. Зеленски потвърди, че при обстрела на Харков е бил повреден храмът "Успение Богородично", и се зарече да го възстанови наред с всяка разрушена улица или къща.
Зеленски каза: "Дойдохте, за да разрушите нашите градове. Да унищожите нашите хора. Да ни отнемете всичко, което ни е скъпо. Вие отрязвате на жителите на Украйна тока, водата, отоплението. Оставяте хората без храна, оставяте ни без лекарства. Вие стреляте по маршрутите, по които можеше да се извърши евакуация. Няма такова оръжие, което да не сте използвали срещу нас, свободните граждани на Украйна. А сега излизате и разправяте на вашите пропагандатори, че смятате да изпратите в Украйна т. нар. хуманитарни колони. Запомнете, безбожници: когато милиони хора проклинат, няма спасение за вас".
Франция и Германия блокираха яхти на двама руски олигарси, които са в списъка на санкционираните от ЕС. Една от тези яхти е спряна в момент на бягство от пристанището.
Радио "Ехото на Москва", което беше емблема на медийната свобода от 90-те години, спира да съществува и се закрива. Това реши Съветът на директорите на медията, съобщи в четвъртък главният редактор Алексей Венедиктов в своя канал в Телеграм.
Дотук се стига след решението на руските власти да спрат разпространението на медията заради начина, по който радиото отразява войната в Украйна.
"След като разгледа заповедта на Генералната прокуратура на Руската федерация за ограничаване на достъпа до "Ехото на Москва", на 3 март съветът на директорите на "Ехото на Москва" реши да прекрати дейността му“, се казва в съобщение на пресцентъра на радиото.
Броят бежанците от Украйна надхвърли 1 милион. Данните са валидни към 2 март, когато още не беше се навършила пълна седмица от началото на руската военна агресия срещу Украйна. Това е най-бързото изселване на бежанци през този век, съобщиха от ООН.
По данни на Агенцията за бежанците към ООН повече от 2% от населението на Украйна е било принудено да напусне страната за по-малко от седмица. Предимно жени и деца са избягали от Украйна в съседни страни през последните шест дни след нахлуването на Русия, казват още от ООН.
До 4 млн. души могат да напуснат Украйна заради войната, прогнозира организацията.
Те нямат ядрено оръжие, нито бюджет за трилиони. Няма как да спрат цяла империя, но подлагат Русия на тежки и засега невидими санкции - лишават от световните сцени всичките й таланти в изкуството и спорта.
Посланието е едно: всеки руснак да забележи своята отговорност за поддържането на една политика, довела до война.
Руската армия превзе черноморския град Херсон. Това улеснява пътя й на изток към Одеса по крайбрежието на Черно море.
Киев и Харков са под тежък артилерийски обстрел, но са под украински контрол.
Днес е осмият ден от войната.
Общото събрание на ООН осъди руската инвазия в Украйна със 141 гласа "за" и 5 "против", и призова Русия незабавно да изтегли армията си от съседната страна.
САЩ определиха гласуването на резолюцията като историческо.
България е сред вносителите на текста, наред с близо 80 държави.
Освен Русия само 4 държави гласуваха "против" - Беларус, която заедно с Москва напада Украйна, Сирия, в която Русия подпомага режима на Башар Асад, Северна Корея, която е последната комунистическа диктатура от затворен тип, и Еритрея, която има еднопартийно президентско управление.
Сред държавите, подкрепили резолюцията, е и Сърбия, която е традиционен съюзник на Кремъл. Китай, Куба и Венецуела, други партньори на Русия, гласуваха "въздържал се".
Това е първото извънредно заседание на Общото събрание на ООН след 1997 г.
Агресията от руска страна провокира мощна международна солидарност с Украйна, а на Москва бяха наложени тежки икономически и финансови санкции. Руското правителство каза, че ще издържи, но пред банкоматите в Русия се извиха опашки от хора, които искат да изтеглят парите си. Курсът на рублата се срина, а Централната банка на Русия вдигна на 20 на сто основния лихвен процент.
"Руската икономика най-вероятно ще изпита определени затруднения, за които те са подготвени. Но блокирането на средства на Централната банка създава сериозни затруднения", каза в Студио България на Свободна Европа финансистът Левон Хампарцумян, бивш дългогодишен директор на "УниКредит Булбанк" и председател на Асоциацията на банките в България.
Колко време отнема да опровергаваш фалшиви новини? Все повече, особено след руската инвазия в Украйна. България и Европа се опитват да спрат вълната от лъжи, но задачата изобщо не е толкова лесна.
Много хора не вярваха, че той изобщо ще нападне Украйна. След началото на войната все повече хора се питат дали той е способен да взима рационални решения. Или вече е повярвал на собствената си пропаганда?
Русия за първи път призна, че има жертви в Украйна. Министерството на отбраната в Москва съобщи данни за загубите на руската армия, която нахлу на украинска територия на 24 февруари.
Според официалните данни, загинали са 498 души, а 1597 са ранени. Това е десет пъти по-малко от съобщаваните от украинска страна данни. Киев твърди, че са убити близо 6 хиляди руски войници.
Опозиционният руски лидер Алексей Навални призова руснаците, както и хората по света, да провеждат ежедневни протести срещу военните действия на Русия в Украйна.
Русия не трябва да бъде "нация на уплашени страхливци", казва Навални, който нерече руския президент Владимир Путин “очевидно луд цар”. "Путин не е Русия“, казва още опозиционният лидер, който в момента излежава присъда.
По-рано движението на Навални призова към гражданско неподчинение като протест срещу руската инвазия в Украйна.
Европейският съюз реши в сряда да изключи седем руски банки от основната глобална система за междубанкови преводи SWIFT и да спре вноса на еврови банкноти в Русия.
Засегнатите от решението банки са “Откритие”, “Новикомбанк”, “Промсвязбанк”, “Россия банк”, “Совкомбанк”, “Внешноекономбанк” и ВТБ.
Десетки компании предприеха действия за ограничаване, спиране или прекратяване на бизнес дейностите си в Русия. Това се случи след вълната от санкции, наложени заради руската военна агресия в Украйна. Част от тях са Mercedes-Benz Group, BMW, Apple, холивудските студия Disney, Warner Bros и Sony Pictures Entertainment и други.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че затварянето на небето над Украйна за полети не означава въвличане на страните от НАТО във войната, която Руската федерация започна срещу украинската държава.
Подобна мярка обаче "много би помогнала на Украйна срещу руската агресия", посочи Зеленски, цитиран от Ройтерс и Си Ен Ен. Екипи на двете медии са се срещнали с президента на Украйна.
“Ако някой иска да ни помогне, всички трябва да действат бързо. Това е моментът”, призова Зеленски. Той прогнозира проблеми в страните-членки на НАТО, ако Русия поеме контрола над Украйна.
Въоръжените сили на Украйна съобщиха загубите, които са причинили на руските сили от началото на инвазията на Руската федерация в страната.
Общите руски загуби, заявени от Украйна досега, включват:
5840 войници;
30 самолета;
31 хеликоптера;
211 танка;
862 бронирани патрулни превозни средства;
85 артилерийски системи;
9 противовъздушни системи;
60 резервоара за гориво;
355 превозни средства;
40 ракетни установки
Данните, изнесени от украинската страна не са потвърдени от други източници.
Евакуираните от украинската столица Киев 190 души с български автобуси се прибраха в България в сутрешните часове на сряда през границата с Румъния при Дуранкулак. Сред тях има основно българи, украинци, американци, македонци, грузинци, както и български дипломати.
"Успяхме да организираме настаняването и прехраната на хората, които пристигат, както и извозването им до точките, които те са преценили", заяви министърът на външните работи Теодора Генчовска, която посрещна общо четирите автобуса.
Българите, които искат да напуснат Украйна, трябва да потърсят съдействие от Ситуационния център към МВнР, каза още Генчовска. Малко по-късно външното министерство призова българите в Одеса да останат по домовете си в сряда или да потърсят най-близкото бомбоубежище.
Най-малко 21 души загинаха и 112 бяха ранени при обстрела на втория по население град в Украйна Харков, каза кметът на града.
Губернаторът на областната държавна администрация на Харков каза, че всички руски атаки са “отблъснати“ и позициите са задържани, въпреки тежките бомбардировки на Харков във вторник през нощта срещу сряда.
Губернаторът Олех Синегубов каза, че “руският враг е понесъл значителни загуби“.
Предполага се, че руските войски са влезли в североизточния и северния сектор на града. По-рано стана ясно, че Харков е бил нападнат по въздух. Украинските власти потвърдиха, че в града са кацнали руски парашутисти. Украинската армия съобщи също, че руските военни са атакували военна болница и се води сражение.
Европейският съд по правата на човека разпореди на Русия да спре незабавно военните действия в Украйна като временна мярка заради реалния риск от сериозно нарушаване на правата на цивилното население.
Произнасянето на съда е по внесено искане на украинското правителство за налагане на спешни временни мерки върху правителството на Руската федерация.
Съдът в Страсбург мотивира своето решение с практиката по редица дела - Грузия срещу Русия от 2008 година, Украйна срещу Русия от 2014 година, Армения срещу Азербайджан от 2020 година и Армения срещу Турция от 2020 година. В нито един от тези случаи обаче решенията на съда на са били увважени.
ЕСПЧ посочва, че правителството на Русия трябва да се въздържа от военни атаки срещу цивилни и цивилни обекти, включително жилищни помещения, аварийните автомобили и други специално защитени цивилни лица, обекти като училища и болници и за незабавно осигуряване на безопасността на болниците и лекарите.
Украйна и Русия са членове на Съвета на Европа, но преди седмица Комитета на министрите на организацията замрази членството на Русия.