Европейският съюз е съставил "стабилен и изчерпателен" списък със санкции срещу Москва, който ще бъде приложен ако Русия нахлуе в Украйна. Това каза в петък председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
В момента около 100 000 руски войници са събрани близо до украинската граница. Западните държави смятат, че това е подготовка за нападение, докато руският президент Владимир Путин отрича да има такива планове. В същото време Кремъл настоява европейските държави и САЩ да дадат гаранции за сигурността в региона, включително и обещанието, че Киев никога няма да бъде приет в НАТО.
Заради увеличаващото се напрежение през последните няколко месеца тече интензивна дипломация, като лидерите на САЩ, Турция, Франция, Великобритания и други страни провеждат чести срещи и разговори с лидерите на Украйна и Русия.
"Подготвихме стабилен и изчерпателен пакет от финансови и икономически санкции", каза фон дер Лайен в интервю за вестниците Handeslblatt и Les Echos. По думите ѝ те включват "ограничаване на достъпа до чужд капитал" и "контрол на износа, особено на технически стоки".
Фон дер Лайен каза още, че спорният газопровод Северен поток 2 за Балтийско море също е част от пакета от санкции. Дали газопроводът може да влезе в експлоатация зависи "от поведението на Русия", каза тя.
"Хора, близки до Путин и олигарси, разбира се, биха могли да бъдат засегнати чувствително", поясни фон дер Лайен.
На 3 февруари френският президент Еманюел Макрон разговаря по телефона както с Путин, така и с украинския президент Владимир Зеленски. Впоследствие той обяви, че ще пътува до Русия на 7 февруари и до Украйна на 8 февруари. Макрон ще обсъди ситуацията в Украйна с двамата лидери, каза Елисейският дворец в изявление от 4 февруари.
В четвъртък на посещение в Киев беше турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който предложи да е посредник между Киев и Москва с цел деескалиране на ситуацията. Предложението му беше приветствано от Зеленски.