През последните три дни хиляди хора протестираха срещу противоепидемичните мерки в канадската столица Отава. В петък в града пристигнаха стотици шофьори на камиони, част от така наречения "Конвой на свободата". Те протестираха срещу новото изискване за пълна ваксинация при преминаването на границата между САЩ и Канада.
Към тях в канадската столица се присъединиха и хиляди противници на ограниченията, някои от които развяваха знамена с нацистки и други крайнодесни символи.
На 15 януари Канада въведе нови правила за водачите на товарни автомобили, влизащи в страната през границата със САЩ. Те трябва да са напълно ваксинирани, в противен случай подлежат на 14-дневна карантина.
Мярката стана повод за протест на част от трансграничните шофьори, които организираха шествие под името "Конвой на свободата". То пътува една седмица из Канада и в петък пристигна в столицата Отава, където прерасна в протест с по-широки искания, насочени срещу премиера Джъстин Трюдо и мерките като цяло.
Демонстрациите преминаха мирно, но местните власти изразиха притеснения, че протестите са привлекли привърженици на крайнодесни и расистки идеологии.
Кадри от демонстрациите показаха знамена със свастики и други нацистки знаци, както и флагове на Конфедерацията, които редица крайнодесни организации използват като символ за расово превъзходство. Близо до сградата на парламента беше заснето и знаме на крайнодясната организация Three Percenters, която миналата година беше обявена от канадското правителство за терористична.
Местната полиция съобщи, че разследва оскверняването на Националния военен мемориал, както и други криминални прояви.
"Свободата на словото и свободните събирания са основни за демокрацията, но нацистките и расистки символи и оскверняването на военни паметници не са", коментира канадският премиер Трюдо.
От опозиционната Консервативна партия осъдиха вандалските и расистки прояви, но подкрепиха исканията на протестиращите за отмяна на мерките. Според консерваторите условието за задължителна ваксинация на трансграничните шофьори води до проблеми с доставките на хранителни продукти от САЩ.
Според официалните данни 90% от всички трансгранични шофьори в Канада са напълно ваксинирани, а транспортният министър на страната коментира, че задължителната ваксинация не се е отразила на трафика между САЩ и Канада. Делът на ваксинираните сред канадското население пък е 78%.