„Възраждане“ няма да преговаря за нищо с ГЕРБ и ДПС. Това стана ясно от думите на заместник-председателя на партията Цончо Ганев пред бТВ. Председателят на формацията Костадин Костадинов каза пред Нова телевизия, че ще подкрепи само политическа сила, която отмени зелените сертификати и прекрати „натиска за принудителна ваксинация на населението“.
На изборите в неделя „Възраждане“ прескочи 4-процентовата бариера за влизане в парламента и се очаква да бъде седмата политическа сила в 47-ото Народно събрание.
„Възраждане“ е националистическа партия, която е против членството на България в НАТО, против ваксинирането срещу COVID-19 и изразява съмнения в съществуването на пандемия от коронавирус. Тя определя българския политически процес като дирижиран от посолството на САЩ.
До този момент нито една политическа сила не е коментирала влизането на „Възраждане“ в парламента.
Позициите на политическите партии се запазват при преброяване на 60.95% от протоколите от страна на ЦИК. На първо място продължават да бъдат „Продължаваме промяната“ с 25.3%, следвани от ГЕРБ-СДС с 22.1%. Трети са победителите от вота в чужбина ДПС с 14%.
Четвъртото място засега остава за БСП, които имат 10.2%, но близко зад тях са „Има такъв народ“ с 9.75%, които обаче се очаква да повишат резултата си заради гласовете от чужбина. Разместването може да означава, че са в рамките на година социалистите са се сринали от втора до пета политическа сила.
Намалява и разликата между формациите на последните две места. „Демократична България“ засега получава 5.9% от гласовете, а „Възраждане“ 4.9%.
Непредвидено от социолозите новата партия "Продължаваме промяната" спечели парламентарните избори. Откъде дойдоха гласовете им и имат ли те връзка със загубата на подкрепа у "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП?
Партия, която се роди само преди два месеца и с две разпознаваеми лица - бившите служебни министри Кирил Петков и Асен Василев, спечели изборите. Ще успее ли "Продължаваме промяната" да състави коалиционно правителство?
Настоящият държавен глава Румен Радев, който се яви на избори, за да остане за втори мандат на поста, спечели първия тур на президентските избори. Преднината му е почти двойна пред опонента му за балотажа Анастас Герджиков, а при достатъчно висока избирателна активност вече щеше да бъде избран.
Същинската битка, обаче, едва сега започва.
ДПС е победител в гласуването в чужбина, следвана от "Продължаваме промяната". Това сочат данни на ЦИК при обработени 78,89 на сто от протоколите на секционните избирателни комисии зад граница.
До този момент ДПС получават 41,57 процента от гласовете на българите в чужбина, "Продължаваме промяната" - 20,36 процента, а "Има такъв народ" - 10,42 на сто.
По-нататък партиите се подреждат по следния начин: "Демократична България" получава 7,71 на сто в чужбина, "Възраждане" - 5,84 на сто, БСП - 2,38 процента, а "Изправи се БГ! Ние идваме!" - 1,22 процента.
В изборите за президент в чужбина води кандидатът на ДПС Мустафа Карадайъ с 41,40 на сто, следван от Румен Радев, който беше подкрепен от БСП и ПП. За сегашния държавен глава са гласували 35,20% от българите в чужбина.
Анастас Герджиков, който беше подкрепен от ГЕРБ, получава 8,73 процента, Костадин Костадинов от "Възраждане" - 4,70%, а Лозан Панов - 4,63%.
"Продължаваме промяната" на Кирил Петков и Асен Василев печели парламентарните избори в неделя, събирайки 26.3% от гласовете, показва паралелното преброяване на "Алфа рисърч" за БНТ, което приключи на 100%.
На второ място се нарежда коалицията ГЕРБ-СДС с 23.2%. ДПС пък измества от третото място БСП с резултат от 11.6% пред 10.9% за социалистите.
На пето място се нарежда "Има такъв народ" на Слави Трифонов с 9.6% пред "Демократична България" с 6.5% и "Възраждане" с 4.8%.
Под 4-процентовата бариера за влизане в парламента остават "Изправи се.БГ! Ние идваме" с 2.6% и ВМРО – с 1.1% от гласовете.
Резултатите от президентския вот отреждат първо място на настоящия държавен глава Румен Радев, който при почти 100% паралелно преброяване на гласовете на "Галъп интернешънъл" събира 49.8% пред Анастас Герджиков с 23.9%.
Трети остава председателят на ДПС Мустафа Карадайъ с 9%, а лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов събира 4.3% и измества председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов, който получава 3.9% подкрепа.
Кирил Петков ще бъде кандидатът за премиер на "Продължаваме промяната", а Асен Василев ще бъде предложен за финансов министър. Това стана ясно от думите на Петков пред бТВ в неделя вечерта.
Той уточни, че името на следващия премиер ще стане ясно след коалиционните разговори, на които "Продължаваме промяната" ще предложи своя екип.
"Не познавам по-подготвен човек в България от Асен Василев за финансов министър", коментира Петков.
Той определи като основна цел на "продължаваме промяната" пълен мандат на следващия редовен кабинет. Паралелното преброяване на поне две социологически агенции засега дава преднина на "Продължаваме промяната" от около 3% пред ГЕРБ-СДС.
Лидерът на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов този път ще стане депутат, а няма да се отказва от мястото си в Народното събрание, както направи в рамките на предишния парламент.
Това обяви самият той на брифинг след края на изборния ден в неделя с уточнението, че това негово решение ще бъде валидно "поне до утре", защото ситуацията е "динамична".
Борисов обяви още, че ако има "с един депутат повече" от "Продължаваме промяната", които социолозите прогнозират като победители, ГЕРБ ще предложи коалиционен кабинет на формацията на Кирил Петков и Асен Василев.
Формацията "Продължаваме промяната" на Кирил Петков и Асен Василев води с поне 3% пред коалицията ГЕРБ-СДС. Това показват паралелните преброявания на "Галъп интернешънъл" за БНТ и "Маркет линкс" за бТВ.
Първата социологическа агенция вече завърши паралелното си преброяване на 85%. Според него "Продължаваме промяната" събира 26.3%, ГЕРБ-СДС – 23.3%, БСП – 11.4%, ДПС – 10.7%, "Има такъв народ" – 8.9%, "Демократична България" – 6.8%, а "Възраждане" – 4.9%
Паралелното преброяване на "Маркет линкс" е завършено на 80% и според него "Продължаваме промяната" получава 26.5% подкрепа, ГЕРБ-СДС – 23.3%, ДПС излиза на трето място с 11.8%, БСП – 10%, "Има такъв народ" – 9.6%, "Демократична България" – 7.9%, а "Възраждане" – 4.4%
Резултатите от първия тур на президентските избори дава поводи за оптимизъм, но ще бъде грешка да се смята, че балотажът след седмица е предрешен. Това заяви президентът Румен Радев след края на изборния ден в неделя.
Екзитполовете на социологическите агенции прогнозират над 49% подкрепа за настоящия държавен глава, докато за основния му опонент Анастас Герджиков дават между 23 и 26.5%.
Радев заяви още, че очаква след седмица му предстои да се сблъска с "партийно-организирания вот на картела на статуквото". Той добави, че ще участва в дебат с Герджиков, който е подкрепян от ГЕРБ.
Бившият служебен икономически министър Кирил Петков очаква формацията му "Продължаваме промяната" да бъде първа политическа сила. Засега повечето социологически агенции обаче прогнозират, че на първо място ще бъде коалицията ГЕРБ-СДС.
Малко по-късно Петков и Асен Василев дадоха кратък брифинг пред медиите, на който декларираха, че ще водят преговори за съставяне на коалиционно правителство.
"България ще се управлява от коалиция, България започва един нов път и заедно ще успеем да направим целия потенциал на тази страна и всички да се гордеем от нея", коментира Петков.
"Българските избиратели свършиха тяхната работа, сега ние трябва да свършим нашата", допълни Василев.
Кандидат-президентът Анастас Герджиков, който беше подкрепен от ГЕРБ, призова в неделя всички политически лидери да съставят редовно правителство.
"Постигнахме това, което искаме - да отидем на балотаж. Втората ни цел беше да съкратим разликата с Радев-Йотова. Щяхме да имаме и по-малка разлика, ако Радев не беше отказал дебат. Надявам се на такъв до неделя", коментира Герджиков.
Той остана на второ място след настоящия държавен глава Румен Радев, събирайки 26.5% според екзитпола "Алфа рисърч" за БНТ и 23.03% според екзитпола на "Маркет линкс" за бТВ. Двамата ще се явят на балотаж след седмица.
Лидерът на "Има такъв народ" (ИТН) Слави Трифонов обяви в неделя вечерта, че и след тези парламентарни избори няма да влиза в уговорки и да се поддава на натиск.
Екзитполовете на социологическите агенции прогнозират спад в резултата на партията му, която беше първа политическа сила след вота на 11 юли. Тогава ИТН спечели 24.8% подкрепа, докато сега социолозите прогнозират между 8 и 9.9 на 100 от гласовете.
Президентът Румен Радев печели първия тур от вота за държавен глава с 49.3% от гласовете, показва екзитполът на "Галъп интернешънъл" лкъм 20.00 часа, съобщава БНТ. Тъй като избирателната активност е много под 50 на 100 обаче, ще има балотаж. В него ще участва подкрепеният от ГЕРБ кандидат Анастас Герджиков, който печели 25%.
Трети е председателят на ДПС Мустафа Карадайъ с 9%, а четвърти – председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов с 4.2%, който беше подкрепян от "Демократична България".
Близки са данните и от "Алфа рисърч" за БНТ и "Маркет линкс" за бТВ. Те също прогнозират малко над 49% подкрепа за Радев и между 23 и 26 на 100 за Герджиков.
Предварителните данни на "Галъп интернешънъл" от парламентарните избори показват, че на първо място засега е "Продължаваме промяната" на Кирил Петков и Асен Василев с 25.7%. На второ място се нарежда коалицията ГЕРБ-СДС с 23.5%, трета е БСП с 14.5%, пред ДПС с 10.2%, "Има такъв народ" (ИТН) на Слави Трифонов с 8%, "Демократична България" (ДБ) с 6.9% и "Възраждане" (ИБГНИ) с 4.2%.
"Алфа рисърч" и "Маркет линкс" обаче прогнозират първо място за ГЕРБ с между 24.8 и 24.6% с малка преднина пред "Продължаваме промяната" с 24.1 или 23.56%. Екзитполовете на двете агенции дават за БСП съответно 13.7 или 13.97%, за ДПС – 10.7 или 10.19%, за ИТН – 9.9 или 9.1%, за ДБ – 7.8 или 8.59%.
Средната избирателна активност на изборите за президент и вицепрезидент е 25,72 на сто, а за народни представители – 25,58 процента, каза пред журналисти говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева. Данните са към 16.00 часа в неделя.
За да бъде избран държавен глава още на първия тур, активността трябва да е над 50% и някой от кандидатите да е събрал над 50 на 100 от гласовете.
До 13 ч. в ЦИК са постъпили 66 жалби и сигнали, съобщи говорителката на комисията Росица Матева. По-голямата част от тях са свързани с агитации, които се правят в социалните мрежи, но те не се контролират от ЦИК, защото не са медийни услуги по смисъла на Изборния кодекс.
Както стана ясно по-рано един от сигналите е от партия ГЕРБ за агитация от страна на Кирил Петков. След гласуването си пред медиите той посочи за кого е гласувал на президентските и парламентарните избори, което е забранено и заради това ще бъде санкциониран.
В същото време от МВР съобщиха, че при тях са постъпили 84 сигнала за нарушаване на изборното законодателство и политическите права на гражданите. От вътрешното ведомство съобщават, че изборният ден протича нормално.
От 14 октомври досега броят на приетите сигнали са 847, а 688 от тях са били свързани с купуване на гласове в полза на политически партии и коалиции.
Водачът на листите на ДПС във Велико Търново и Благоевград Делян Пеевски е дал гласа си днес в село Бабяк, община Белица, съобщи пресцентърът на ДПС.
„Гласувах за връщане на държавността, за да се развива Родината ни и да заеме своето достойно място в ЕС“, казва Пеевски, цитиран от пресцентъра на партията.
Изборният ден в Австралия и Нова Зеландия, където първо отвориха секциите, вече приключи. Това съобщи говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
По думите му изборите в чужбина протичат нормално, но тепърва се очаква основната част от гласуването, която е концентрирана в секциите в Европа.
ЦИК съобщи, че изборният ден преминава нормално. По думи на говорителя на комисията Цветозар Томов проблемите са дори по-малко, отколкото на изборите през юли. Избирателната активност към 11 ч. сутинта е била 8%.
43 от общо 11 936 машини са спрели да работят. Общият брой на сигналите за нарушения е 32.
От комисията уточниха, че преброяването на контролните разписки няма да бъде само на бройка, а ще се отчитат и гласовете по политически партии.
"Решението на ЦИК е от контролните разписки след приключване на изборния ден и установяване резултата от машинното гласуване чрез разпечатването на протокол, СИК ще преброят гласовете, подадени чрез машините от контролните разписки по партии и коалиции и ще попълнят съответните приложения, които са им предоставили, без да се броят преференциите", каза членът на комисията Росица Матева.
От ЦИК коментираха, че във връзка с агитация от страна на Кирил Петков в рамките на изборния ден, е прието решение, с което председателят на комисията ще състави акт за нарушението. На негова база ще бъде издадено и наказателно постановление. Пред медиите Петков каза за коя президентска двойка и партия е гласувал, което не е разрешено.