Изборният ден започна първо в чужбина. Първата секция, която отвори врати зад граница, бе в Крайстчърч в Нова Зеландия - точно в 20.00 часа българско време в събота. Другата избирателна секция в Нова Зеландия - в Окланд не заработи, защото местните власти са уведомили българското посолство, че заради влошената пандемична обстановка в града се оттегля даденото съгласие за провеждането на изборите на 14 ноември.
Последни ще затворят изборните секции в американските щати Калифорния, Аризона и Невада, където изборният ден приключва в 6.00 часа българско време на 15 ноември.
На тези избори гражданите ще гласуват с една карта и на една машина.
Тъй като изборите са както президентски, така и парламентарни, първото действие, което е необходимо да извърши избирателят, е да реши дали ще гласува и за двата вида избори, или само за единия.
Ако гласуващият избере да участва и в двата вида вот, първо на екрана пред него ще излезе бюлетината за президентска двойка, тъй като тези избори са редовните. След като той отбележи кого иска да подкрепи за държавен глава, гражданинът може да продължи с избора за народни представители.
На тази бюлетина той може да отбележи избора си за партия, както и да отбележи преференция за кандидат от листата, ако има такъв.
Както президентската, така и парламентарната бюлетина се състои от две страници, изобразени на монитора.
След потвърждаване на вота машината издава една, или две бележки, в зависимост от това в колко вида избори е решил да се включи гласуващият. Накрая разписките от гласуването се поставят в една кутия.
В петък от ЦИК взеха решение, че ще прави пълно контролно преброяване на разписките от машините.
Припомняме Ви как изглеждаше машинното гласуване за предишните избори, които бяха само парламентарни.
На 14 ноември в България се провеждат редовни избори за президент и вицепрезидент, както и третите за годината парламентарни избори.
Право на глас по данните от избирателните списъци имат 6 708 189 граждани.
На президентският вот се борят общо 23 кандидатски двойки, а 27 партии и коалиции ще се опитат да получат право в 47-ото обикновено Народно събрание.
За втори път след юли масово ще се гласува с машини, като общо за страната и чужбина ще бъдат използвани 11 936 устройства в общо 9399 секции. В страната те ще бъдат поставени в секции, в които има регистрирани над 300 гласоподаватели.Тук можете да откриете своята избирателна секция.
Както по време на изборите през април и юли, така и сега за хората, които са поставени под карантина, са осигурени мобилни урни.
За българите в чужбина бяха разкрити 755 секции по целия свят.
Това са третите парламентарни избори за 2021 г. На 4 април и 11 юли българите гласуваха за 45-ото и 46-ото Народно събрание. Те обаче не успяха да излъчи правителство. Какво е по-различно този път: