С всяко движение на четките на археолозите все повече детайли от скелета на младия мъж, погребан в гробница на остров в река Днепър, се показват на повърхността. Бил е войн, на около 30, когато е починал, и е бил погребан на остров Хортица преди близо 2500 години.
Неговата история е много важна за археолозите, защото дава съвсем различна представа за живота на скитите – група племена, владели степите на Евразия преди началото на новата ера.
Досега скитите са смятани за номадски племена от воини, кръстосвали степите между Европа и планините в Централна Азия. Откритията в Хортица обаче показват съвсем различен начин на живот. Членовете на скитското племе, населявало острова, очевидно са играли ролята на пазители, които са упражнявали контрол върху преминаването на река Днепър.
„Почти всички бяха убедени, че си имаме работа с номади, които са бродили из степите в продължение на хилядолетия“, казва Максим Остапенко, директор на археологическия резерват на острова, който се намира в днешна Украйна.
„Но в Хортица открихме съвсем различна скитска култура на заселване, която е развивала земеделие и животновъдство.“
Реките, особено големите като Днепър, са смятани от историците за враждебна среда за номадските народи като скитите. Но на острова са открити и следи от риболов, което предполага използването на лодки.
Археологическите проучвания в Хортица започват през 90-те години, но най-големите открития са от 2020 г. Тогава е намерен гробът на воин от племето на пазителите на реката. Мъжът е починал на около 30-годишна възраст и очевидно е достатъчно почитан, за да бъде погребан в собствена гробница, чийто вход е покрит с тежки камъни, за да я предпази от крадци.
Максим Остапенко разказва, че на острова е имало укрепление, построено, за да може да се контролира преминаването от левия бряг на Днепър към Хортица, а от там и към десния бряг.
Според археолога контролът върху преминаването на реката е имал ключово значение за скитите.
„Скитите са живели предимно в степите и са се движели с огромни стада животни. Имало е сезонна миграция и затова контролът върху пресичането на големи реки е бил много важен“, казва той.
„Който контролира реката, контролира и потока на различни животни, които са били ключови за живота на степните народи.“
Засега резултатите от проучванията на археолозите не дават категоричен отговор на въпроса дали островното племе е взимало такси от хората, които са искали да преминат реката. Не е ясно и дали те са били част от по-голяма организирана група, която им е възложила да осъществяват контрола.
Проучванията на остров Хортица ще продължат и следващата година. Планът е да започнат разкопките на място, за което се предполага че е било гробище на скитското племе, обитавало острова.