Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Бойко Рашков разпореди спешна проверка, която да изясни в детайли въпроса с новопоявилите се машини на "Сиела Норма" АД, съобщи МВР.
Срокът на проверката е краят на днешния ден. След приключването й обществото ще бъде уведомено за резултатите, допълват от ведомството.
За доставката на нови 199 машини е станало известно от изпратено късно снощи в Централната избирателна комисия писмо, съобщи по-рано днес говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
Министърът на правосъдието Иван Демерджиев коментира, че с появата на допълнителни машини за гласуване се цели дискредитиране на изборите. Според него действията на "Сиела Норма" са преднамерени и трябва да се изследват връзките между фирмата и предишните управляващи.
ГЕРБ-СДС запазват лидерското си място с подкрепа от 24,1 на сто от твърдо решилите да гласуват като увеличават дистанцията пред преките си опоненти, показват данни от изследване на "Алфа рисърч", проведено в периода 7-9 ноември сред 1017 пълнолетни граждани от цялата страна и реализирано със собствени средства.
Най-оспорвана остава втората позиция. В пряка конкуренция за нея и с променлив успех в периода на кампанията са "Продължаваме промяната" и БСП, съответно с 16,5 и 16 процента.
"Демократична България", "Има такъв народ" и ДПС са другите три партии със сигурно присъствие в следващото Народно събрание, съответно с 10,2, 9,9 и 9,8 на сто подкрепа.
Две други формации са близо до четири процентната бариера и запазват шанс за присъствие в парламента. "Възраждане" с 3,8 на сто и "Изправи се БГ! Ние идваме!" с 3,6 на сто.
Относително по-ясна е ситуацията около президентските избори. Борещият се за втори мандат Румен Радев е с най-голям аванс - 46,4 процента. При втори тур балотажът ще е между Румен Радев и Анастас Герджиков, който е с 28,3 подкрепа.
Мустафа Карадайъ (8,8 на сто) и Лозан Панов (6,9 на сто) са другите две кандидатури с по-значим дял привърженици.
Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов отговори на критиките на кандидата за президент Лозан Панов, когото коалицията подкрепя.
"Ако сме искали да се прегърнем с БСП, имахме два парламента, в които да го направим", каза Иванов пред БНТ.
Ден по-рано Лозан Панов атакува всички основни политически играчи, включително и подкрепящата го "Демократична България".
"Демократична България" би извършила истинско предателство към избирателите си, които вярват в каузата „съдебна реформа“, ако задкулисно крои планове да управлява с г-жа Нинова, която даде всичко от себе си за безпрепятственото и окончателно завладяване на съдебната ни система", написа Панов в профила си във Фейсбук.
Днес Христо Иванов каза, че "Демократична България" има много ясно обявени приоритети и "без съдебна реформа няма да влезем в никаква конфигурация".
"Ако сме искали да се прегърнем с БСП, имахме два парламента, в които да го направим", казва Иванов.
Малко по-късно Лозан Панов отговори с упрек към Христо Иванов, че не е присъствал на заседанието на парламентарната комисия, която покани на изслушване главния прокурор Иван Гешев.
"Лидерът на политическата сила, която най-много „дъвче“ тази тема (за съдебна реформа - б.р.) години наред, при възможността да се сблъска с него (Иван Гешев) в българския парламент - там, където има най-голям смисъл това да се случи - той просто избяга", каза Панов.
На „демократите“, които предстои да ме нападнат, броейки думите ми в изборни гласове, ще се наложи да кажа, че „царят е гол“, казва още кандидатът за президент.
Висши представители на държавната власт и политици заподозряха опит за дискредитиране на изборите във връзка с появата на допълнителни машини за гласуване.
МВР започна спешна проверка, а Централната избирателна комисия (ЦИК) изпрати сигнал до прокуратурата. Повод за всичко стана появата на още 199 машини за гласуване, които според фирмата доставчик са за резервни части. Няколко дни по-рано се появиха други допълнителни машини, които не са предвидени за използване в избирателни секции.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза в интервю пред бТВ, че ако партията му е първа на изборите в неделя, тя ще излъчи кандидат за министър-председател, който е отдалечен от ГЕРБ, тип "Герджиков". Борисов имаше предвид независимия кандидат за президент Анастас Герджиков, който е подкрепен от ГЕРБ. Той е ректор на Софийския университет.
"Такъв премиер ще предложа и ще му възложа да преговаря с другите партии, ще гледам да е такъв, че да може да преговаря с всички. Ще задържим една седмица мандата", каза Борисов пред бТВ.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е готов да потърси подкрепа от ДПС при съставянето на правителство, ако "се касае за интереса на държавата". В интервю за Нова телевизия той посочи като "естествени съюзници" на ГЕРБ "Демократична България" (ДБ) и "Продължаваме промяната".
Парламентарните избори, които ще се състоят в неделя заедно с президентските, най-вероятно ще бъдат спечелени от ГЕРБ, сочат социологическите проучвания на всички агенции. Очаква се партията да получи първия мандат за съставяне на редовно правителство.
По данни на социолозите ГЕРБ и ДПС не биха могли сами да съставят правителство и биха имали нужда от допълнителна подкрепа.
Борисов каза, че има готово име за премиер, който се е съгласил да поеме поста. В интервю за бТВ в четвъртък вечерта той беше уточнил, че става дума за човек, отдалечен от ГЕРБ.
В петък сутринта Борисов добави, че обмисля кандидатура за премиер, която да е "от типа на Лозан Панов".
В последните три дни Панов, който е издигнат за президент от инициативен комитет с подкрепата на ДБ, отправи остри критики към политическите сили, включително и към самата ДБ.
БСП е новият балансьор в парламента. Такава теза изказа в "Студио България" на Свободна Европа социологът и съсобственик на "Галъп Интернешънъл" Андрей Райчев.
По думите му е много вероятно без БСП да не може да се състави кабинет. Социологът твърди, че т.нар. партии на протеста има опасност "да се препънат за четвърти път в един и същи камък".
"Щом се спъват в същото, значи и финалът ще е същият", каза Райчев.
Според него ДПС най-вероятно няма да бъде в следващото управление. "Логично е и ГЕРБ да не е в следващото в правителство", коментира още той.
"Изправи се,БГ! Ние идваме!" (ИБГНИ) може да попадне в следващия парламент, сочат последните данни на социологическата агенция "Екзакта". В момента формацията втвърдява електората си и ограничава "изтичането” му към други партии. За ИБГНИ са готови да гласуват 4% от избирателите.
"Екзакта" потвърждава първото място в съревнованието за ГЕРБ, подкрепена от 24% от хората. Второто място се оспорва от "Продължаваме промяната" (ПП) с 16,2% и БСП с 15.5%.
На четвърто място е "Има такъв народ" (ИТН) с 11,5%, на пето е ДПС с 9.9%, а на шесто - "Демократична България" (ДБ с 9.6%.
Изследването е проведено в периода от 6-9 ноември сред 1025 пълнолетни граждани в 91 населени места.
"Екзакта" потвърждава първото място в президентската надпревара за Румен Радев, който получава подкрепата на 48% от българите. Втори е Анастас Герджиков, подкрепен от ГЕРБ, с 27,9%.
Броени дни преди вота се регистрира свиване на дяловете на избирателите, които твърдо са решили да гласуват. Ако в началото на ноември 49% от българите са вярвали, че изборите ще бъдат честни, то към 9 ноември този дял се е свил до 43%.
Първите резултати, реакциите на партиите и възможните коалиции в следващия парламент. За да научите повече, гледайте изборното издание на "Студио България" в неделя от 20:30 ч.
Формациите „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“ са естествени съюзници за „Има такъв народ“ (ИТН). Това заяви в петък вечерта лидерът на партията Слави Трифонов. Това беше първата негова изява по време на кампанията.
По думите на Трифонов след изборите на 14 ноември ИТН ще направи „всичко възможно“ и „каквото трябва“, за да бъде съставено правителство. Той подчерта, че сблъсъците в предишните два парламента с партиите, които могат да са потенциални съюзници, са „плод на емоции, минало и его“.