За редица сигнали за изборни нарушения в Кърджали съобщиха националните телевизии. Те са свързани с контролиран вот и нарушена тайна на гласуването. Сред сигналите има и такива, че в селата членовете на комисиите упражняват право на глас заедно с избирателя.
Пред Свободна Европа председателката на РИК Кърджали Величка Георгиева заяви, че към 14 ч. всички жалби се разглеждат от комисията, а по някои от тях вече има и решение. Тя отрече да са постъпвали официални сигнали за нарушения, извършвани от членовете на секционните комисии.
„И да имаме сигнали, те не са основателни, така че ние сме проверили“, каза още тя.
По-рано на редакционната поща беше получен имейл, от кандидатът на "Има такъв народ" Георги Чепишев, в който беше прикачено видео, на което представител на СИК дава инструкции за гласуване в разрез с приетите правила.
За проблеми с 52 от общо 10 516 машини или 0.49%, съобщиха от Централната избирателна комисия (ЦИК). На местата, където те са установени е преминато към гласуване с хартиени бюлетини.
Зам.-председателката на комисията Росица Матева каза, че с бюлетина се гласува в общо 56 секции.
982 сигнала за нарушаване на изборното законодателство от началото на кампанията до 15 ч. на 11 юли, отчете МВР. От вътрешното ведомство съобщават, че това е увеличение с 80% спрямо предишната кампания и изборите на 4 април.
Гражданите могат да подават сигнали на денонощната телефонна линия 2/90 112 98, както и на имейл izbori2021@mvr.bg.
27.20% е избирателната активност към 16 ч. по данни на Централната избирателна комисия (ЦИК), съобщи БНТ.
Най-ниска е активността в Кърджали 20.6%, а най-висока в Смолян – 33.14%.
52 са отказалите машини за гласуване към 16:30 ч., което се равнява на 0.49% от общия им брой.
В 42 от общо 9401 секции се е преминало от машинен към вот с хартиени бюлетини. Това е равнява на 0.44%.
Изборният ден във Великобритания протича „спокойно и с повишен интерес към машинното гласуване“, съобщи БНР.
На място отчитат повишен интерес и заради лекотата на машинното гласуване.
„Хората и днес са спокойни, усмихнати, гласуват с настроение и се радват, че секциите са отворени“ – казва Светлана Канева, председател на изборна секция „Лутън 2“.
Разкритите секции във Великобритания са най-много – 135, въпреки че на миналите избори бяха 35. Тогава в страната гласуваха над 32 000 българи, които трябваше да чакат на дълги опашки.
Изборните секции във Франция са 19, като в 7 секции гласуването е машинно, а в останалите – с хартиени бюлетини, съобщава БНР. Изборният ден в Париж протича спокойно и без струпвания на хора.
По-рано през деня бТВ съобщи, че активността се приближава до тази по време на изборите през април.
В Италия са открити секции в 25 града. В два от тях гласуването е машинно, а в останалите – с хартиени бюлетини. По данни на националните телевизии се очаква леко повишение в избирателната активност в сравнение с предишните избори.
Подобна е и ситуацията в Нидерландия. В секцията в Хага гласувалите към 17 ч. са около 300 души, при подадени 96 заявления.
Секциите в Оукланд и Крайстчърч в Нова Зеландия затвориха в 14 ч. българско време, а изборният ден в Австралия също приключи, съобщи БНР. Вече има и предварителни резултати, а денят е преминал без проблеми според журналистката Фили Ладжман, цитирана от БНР.
В Австралия са гласували 655 души в 7 секции, което е с 10% повече в сравнение с предишните избори. Броят на избиратели в Нова Зеландия е нараснал с 20%.
Очакванията са избирателната активност на изборите да е по-ниска, отколкото тази на 4 април. Това заяви говорителят на Централната избирателна комисия Цветозар Томов. По негови думи е възможно избирателите да се окажат под 3 милиона. Към 16 часа отчетената активност беше 27.2%.
„Това е 12% по-ниско, отколкото на изборите през април“, каза още Томов.
От началото на предизборната кампания до 19 часа на 11 юли в Министерството на вътрешните работи (МВР) са получени общо 1060 сигнала за нарушаване на изборното законодателство и политическите права на гражданите, съобщи БТА.
Спрямо данните към същия час на предишните избори за парламент на 4 април има увеличение от 65,1% на регистрираните сигнали. Съставени са 10 038 предупредителни протокола, като увеличението е над пет пъти спрямо изборите на 4 април.
Получените от Централната избирателна комисия (ЦИК) жалби и сигнали за нарушения се отнасят предимно за несъществени случаи, съобщи пред БТА говорителят на комисията Цветозар Томов.
„Нарушенията на тези избори са сравнително малко и няма такива, които могат да окажат сериозен ефект върху изборния резултат, поне от регистрираните досега“, е цитиран да казва Томов.
„След като се обработят данните, ще видим дали в случаите с рисковите секции, където има контролиран или купен вот, този път ще има натрупване на такъв вот. Очакванията ми обаче са той да бъде значително по-малък, отколкото на предишните избори“, добави говорителят на ЦИК.
Резултатите от екзитпола на агенция Маркет линкс, публикувани от бТВ, сочат, че шест партии ще влязат в парламента след изборите на 11 юли.
Първа политическа сила ще бъде ГЕРБ с 23%. Втора е „Има такъв народ“ с 21,7%.
Трета политическа сила според екзитпола на Маркет линкс ще бъде БСП с 14,7%.
Четвърта е „Демократична България“ с 13,5%. Следват ДПС с 10,4% и „Изправи се! Мутри, вън!“ с 5,1%.
Коалиция „Българските патриоти” (ВМРО, НФСБ и Воля) ще остане извън Народното събрание. Тя не преминава бариерата от 4%.
Екзитполовете не включват данни от чужбина.
Шест партии и коалиции ще влязат в парламента, сочат резултатите от екзитпола на социологическата агенция Алфа рисърч, публикувани от БНТ в края на изборния ден.
Най-много гласове според агенцията печели ГЕРБ – 23,5%. На второ място е „Има такъв народ“ с 22,3%.
Трета и четвърта политическа сила според екзитпола на Алфа рисърч ще бъдат БСП и „Демократична България“ с по 14,1% от гласовете.
Допитването на агенцията показва, че ДПС ще бъде пета сила в парламента с 11,7%. Шеста ще бъде „Изправи се! Мутри, вън!“ с 5,5%.
Коалиция „Българските патриоти” (ВМРО, НФСБ и Воля) няма да влезе в парламента, сочи екзитпола на Алфа рисърч. Формацията събира 3,2% от гласовете.
Екзитполовете не включват данни от чужбина.
Разлика под 1% между ГЕРБ и „Има такъв народ“ показват данните от екзитпола на Галъп Интернешанъл, публикувани от БНР.
Водач на изборите според агенцията е ГЕРБ с 22,1%, следвана от партията на Слави Трифонов, която получава 21,5%.
Трета сила ще бъде БСП, която получава 15,1% от гласовете, следвана от „Демократична България“ с 13,7%.
Пета според Галъп Интернешанъл ще бъде ДПС с 12%, а последната партия, която според временните резултатите намира място в следващия парламент е „Изправи се! Мутри, вън!“ с 4.8%.
Извън народното събрание според агенцията остават „Възраждане“ (3.3%), „Българските патриоти“ (3.2%) и „Българско лято“ на Васил Божков (2.2%).
Екзитполовете не включват данни от чужбина.
Избирателната активност на изборите за парламент на 11 юли е била по-ниска в сравнение с предишните избори на 4 април, сочат данните на социологическите агенции.
Според Галъп интернешънъл избирателната активност към 19 ч. е била 34,5%, съобщи БНР. По данни на Алфа рисърч, публикувани в БНТ, към 20 ч. активността е била 38,5%.
Последните официални данни, публикувани от Централната избирателна комисия (ЦИК), са за избирателната активност към 16 ч. Според данните към този момент са гласували 27,2% от хората, които имат право на глас.
На изборите на 4 април общата активност по данни на ЦИК беше 50,61%. Към 17 ч. на 4 април активността беше 39,8%.
„Демократична България“ изпреварва ДПС и става реалистичен претендент за третото място в българската политика, коментира пред бТВ съпредседателят на коалицията Христо Иванов.
Той каза, че този факт включва „Демократична България“ в тези политически сили, които по конституция имат право да очакват връчване на мандат за управление. Това показва „дълбоко преструктуриране в българския политически живот“, каза Христо Иванов.
Според лидерката на БСП Корнелия Нинова следващият парламент ще бъде с много ниска легитимност. Причината според нея е ниската избирателна активност.
„Няма сериозна промяна от миналите избори, т.нар. партии на протеста отново нямат мнозинство да съставят правителство и този път, ако искат да има правителство, ще им се наложи да водят диалог с някоя от останалите партии“, каза Нинова на пресконференция след края на изборния ден.
„За нас категорично трябва да има редовно правителство, което да започне дълбоките и истинските промени и решаване на належащите въпроси“, добави тя.
В отговор на журналистически въпрос Корнелия Нинова каза, че евентуална нейна оставка заради слабия резултата на БСП на изборите не стои на дневен ред.
„Изправи се! Мутри, вън!“ не изключва възможността да участва в правителство на т.нар. партии на протеста, подкрепено от БСП. Това каза пред Свободна Европа Мая Манолова от коалицията.
„Ще оставим БСП сами да решат дали да подкрепят промяната“, каза Манолова и добави, че нейната формация няма да търси или приема подкрепа от ГЕРБ и ДПС.
Според Манолова трите формации, които не бяха част от парламента преди изборите на 4 април – „Има такъв народ“, „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри, вън!“ – увеличават подкрепата си. Освен това според нея първите резултати показват, че „Борисов вече не е хегемон“.
Манолова каза, че остава на позицията си, че трябва да бъде съставено правителство. „Изгонването на мутрите не е достатъчно. Трябва и втората стъпка.“
„Има такъв народ“ на Слави Трифонов води с 0,5% пред ГЕРБ на Бойко Борисов според данните от 70% завършено паралелно преброяване на Алфа рисърч, цитирано от бТВ.
Според данните „Има такъв народ“ получава 24% от гласовете. ГЕРБ е втора с 23,5% от гласовете. Трета политическа сила според паралелното преброяване е БСП с 13,3%. „Демократична България“ е четвърта с 12,7%. ДПС е на пето място с 11,1%, а „Изправи се! Мутри, вън!“ е шеста с 5% от гласовете.
Паралелното преброяване не включва гласовете от чужбина.
Според зам.-председателя на ГЕРБ Томислав Дончев опитите за „изчегъртване“ на ГЕРБ „очевидно са неуспешни“.
„Какъвто и да е резултат - съвсем първи, по-малко първи, за нас е постижение, защото този резултат го имаме след поне двумесечени опити да се впрегне целия ресурс на държавата ние да се представим по-зле на изборите“, каза Дончев в изявление в централата на ГЕРБ, след което не бяха допуснати въпроси от журналисти.
„Демократична България“ изпреварва БСП според паралелно преброяване при 98% от извадката по данни на Маркет линкс. Според агенцията „Демократична България“ печели 13,4% от гласовете, а коалиция БСП – 12,9%.
Данните на Маркет линкс показват, че „Има такъв народ“ печели 22,8% от гласовете, ГЕРБ са втори с 22,5%, ДПС са пети с 11,5%, а на шесто място са „Изправи се! Мутри, вън!“ с 5,2% от гласовете.