Трима министри от служебния кабинет на Стефан Янев, са получили покана от партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“ да се включат в проектокабинета ѝ, обявен в понеделник, но са я отклонили. Това съобщи самият шоумен в телевизионното си обръщение, с което огласи номинираните от партията му за членове на евентуалното бъдещо правителство.
Става въпрос за служебните министри на икономиката, финансите и образованието – Кирил Петков, Асен Василев и проф. Николай Денков. Малко след изявлението на Трифонов трите ведомства разпространиха обща позиция по този повод.
В нея Петков, Василев и Денков заявяват, че в хода на разговорите си с „Има такъв народ“ са открили „съществени различия във визиите си за финансовата политика и основните задачи през следващия период“.
„Освен това „Има такъв народ“ предложи на сегашния служебен финансов министър Асен Василев министерски пост в друго министерство. Ето защо и тримата решихме, че е по-добре в бъдещото правителство да работи екип, който споделя визията на премиера и на носителя на мандата за финансовата политика на държавата“, се казва още в позицията им.
„Има такъв народ“ отново излезе на първо място след парламентарните избори в неделя, показват данните на Централната избирателна комисия (ЦИК) при 98.92% преброени протоколи към 13.30 часа в понеделник.
Партията на Слави Трифонов събира 23.91% подкрепа или 645 129 гласа, като преднината ѝ пред коалицията ГЕРБ-СДС е само 0.22%. Бившите управляващи печелят 23.69% от вота или 639 221 гласа.
На трето място продължава да е БСП с 13.51%, а на четвърто с разлика от малко под 1% се нарежда „Демократична България“ с 12.56%.
Последните две формации, които минават 4-процентовата бариера за влизане в парламента, са ДПС с 10.66% и „Изправи се! Мутри, вън!“ с 5.03%.
Коалицията „Българските патриоти“ остава най-близо под чертата с 3.16%, следвана от „Възраждане“ с 2.97% и партията на Васил Божков „Българско лято“ 1.81%.
„Има такъв народ“, която при преброени над 95% изборни протоколи е втора политическа сила, но очаква да спечели вота в чужбина, ще направи опит да състави самостоятелен кабинет с министър-председател Николай Василев.
Това обяви лидерът на формацията Слави Трифонов в телевизионно обръщение по партийния му канал „7/8“ в понеделник.
Коалицията ГЕРБ-СДС има малка преднина пред „Има такъв народ“ от само 6500 гласа или 0.25% при 95.22 на сто преброени протоколи към 7.30 часа.
Партията на Бойко Борисов събира 23.91% от гласовете, а тази на Слави Трифонов – 23.66%. Предстои да бъдат отчетени над 40% от резултатите от чужбина, където ИТН има сериозно предимство.
На трето място продължава да е БСП с 13.63%, а на четвърто с разлика от малко над 1% се нарежда „Демократична България“ с 12.55%.
Последните две формации, които минават 4-процентовата бариера за влизане в парламента, са ДПС с 10.59% и „Изправи се! Мутри, вън!“ с 5.06%.
Коалицията „Българските патриоти“ остава най-близо под чертата с 3.21%, следвана от „Възраждане“ с 2.91% и партията на Васил Божков „Българско лято“ 1.8%.
Централната избирателна комисия (ЦИК) публикува първите данни от преброяването на гласовете от изборите на 11 юли. Те са при обработени 21,63% от протоколите.
Според първите данни „Има такъв народ“ печели 25,99% от преброените гласове, ГЕРБ-СДС получават 24,14%, а БСП събират 13,95% от вота. Четвърта политическа сила с разлика под 1% според данните, отчетени 30 минути след полунощ, е „Демократична България“ с 13,13% от преброените гласове. Следват ДПС с 5,82% от преброените бюлетини и „Изправи се! Мутри, вън!“ с 5,51%.
„Има такъв народ“ печели изборите с 23,8% от гласовете според данните на агенция Маркет линкс при 100% от паралелното преброяване на извадката, съобщи бТВ. ГЕРБ-СДС ще бъде втора сила с 22,7%.
Маркет линкс поставя на трето място „Демократична България“ с 13,4% от гласовете, а БСП поставя четвърта с 12,8%. Следва ДПС с 11,3%, а „Изправи се! Мутри, вън!“ е шеста с 5,2% от гласовете.
Данните са прогнозни и не включват вота в чужбина.
Според прогнозните данни за мандатите ИТН ще има 64 депутати в 46-ото Народно събрание. ГЕРБ-СДС ще има 61 народни представители. Следват „Демократична България“ и БСП. Пети са ДПС с 30 депутати и „Изправи се! Мутри, вън!“ с 14 народни представители.
„Има такъв народ“ печели изборите с 23,9% от гласовете, показват данните на Алфа рисърч при 100% от паралелното преброяване на извадката, съобщи БНТ.
ГЕРБ-СДС остава втора сила с 23,4%. Следва БСП с 13,1%, „Демократична България“ с 12,8%, ДПС с 11,3% и „Изправи се! Мутри, вън!“ с 5%.
Данните не включват вота в чужбина.
Според прогнозните данни за мандатите ИТН ще има 64 депутати в 46-ото Народно събрание. ГЕРБ-СДС ще има 63 народни представители. Следват БСП с 35 депутати, „Демократична България“ с 34, ДПС с 30 и „Изправи се! Мутри, вън!“ с 14 народни представители.
Според лидера на „Има такъв народ“ Слави Трифонов изборите на 11 юли се били „най-честните избори досега“.
В публикация във Фейсбук той коментира, че новите изборни правила, въведени от 45-ото Народно събрание, са „ограничили максимално купения вот, корпоративния вот и манипулациите с „мъртвите души“.
Трифонов написа също, че в понеделник в 11 часа ще обяви какво ще направи „Има такъв народ“.
Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ каза, че когото и да подкрепи партията му след изборите, ще го подкрепи с условия. Условията на ДПС са възстановяване на нормалността в политиката и възстановяване на демокрацията и ясна програма за ускорено икономическо развитие на страната.
„Ако през април изборите дадоха старт на рестарта, т.е. промяна на „модела ГЕРБ“, ние много категорично заявихме, че моделът „стани да седна“ не е промяна на „модела ГЕРБ“, каза Карадайъ.
„Някои хора се опитаха да използват темата за Делян Пеевски като инструмент в изборите, аз не мисля, че тази тема ни е попречила или ни е помогнала за изборите“, каза още той в отговор на въпрос.
„Има такъв народ“ ще бъде първа политическа сила след изборите на 11 юли, сочат данни на Галъп интернешънъл от паралелно преброяване при 90% от извадката.
Според прогнозните резултати „Има такъв народ“ печели с 23,2% от гласовете ГЕРБ-СДС са втори с 23%, БСП са трети с 14,3%. Четвърта политическа сила според агенцията ще бъде „Демократична България“ с 13,4% от гласовете, пета ще бъде ДПС с 11,5%, а „Изправи се! Мутри, вън!“ ще бъде шеста с 5,1%.
Коалицията „Българските патриоти“, партиите „Възраждане“ и „Българско лято“ няма да преминат бариерата от 4% ца влизане в парламента, сочат данните на агенцията.
„Демократична България“ изпреварва БСП според паралелно преброяване при 98% от извадката по данни на Маркет линкс. Според агенцията „Демократична България“ печели 13,4% от гласовете, а коалиция БСП – 12,9%.
Данните на Маркет линкс показват, че „Има такъв народ“ печели 22,8% от гласовете, ГЕРБ са втори с 22,5%, ДПС са пети с 11,5%, а на шесто място са „Изправи се! Мутри, вън!“ с 5,2% от гласовете.
Според зам.-председателя на ГЕРБ Томислав Дончев опитите за „изчегъртване“ на ГЕРБ „очевидно са неуспешни“.
„Какъвто и да е резултат - съвсем първи, по-малко първи, за нас е постижение, защото този резултат го имаме след поне двумесечени опити да се впрегне целия ресурс на държавата ние да се представим по-зле на изборите“, каза Дончев в изявление в централата на ГЕРБ, след което не бяха допуснати въпроси от журналисти.
„Има такъв народ“ на Слави Трифонов води с 0,5% пред ГЕРБ на Бойко Борисов според данните от 70% завършено паралелно преброяване на Алфа рисърч, цитирано от бТВ.
Според данните „Има такъв народ“ получава 24% от гласовете. ГЕРБ е втора с 23,5% от гласовете. Трета политическа сила според паралелното преброяване е БСП с 13,3%. „Демократична България“ е четвърта с 12,7%. ДПС е на пето място с 11,1%, а „Изправи се! Мутри, вън!“ е шеста с 5% от гласовете.
Паралелното преброяване не включва гласовете от чужбина.
„Изправи се! Мутри, вън!“ не изключва възможността да участва в правителство на т.нар. партии на протеста, подкрепено от БСП. Това каза пред Свободна Европа Мая Манолова от коалицията.
„Ще оставим БСП сами да решат дали да подкрепят промяната“, каза Манолова и добави, че нейната формация няма да търси или приема подкрепа от ГЕРБ и ДПС.
Според Манолова трите формации, които не бяха част от парламента преди изборите на 4 април – „Има такъв народ“, „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри, вън!“ – увеличават подкрепата си. Освен това според нея първите резултати показват, че „Борисов вече не е хегемон“.
Манолова каза, че остава на позицията си, че трябва да бъде съставено правителство. „Изгонването на мутрите не е достатъчно. Трябва и втората стъпка.“
Според лидерката на БСП Корнелия Нинова следващият парламент ще бъде с много ниска легитимност. Причината според нея е ниската избирателна активност.
„Няма сериозна промяна от миналите избори, т.нар. партии на протеста отново нямат мнозинство да съставят правителство и този път, ако искат да има правителство, ще им се наложи да водят диалог с някоя от останалите партии“, каза Нинова на пресконференция след края на изборния ден.
„За нас категорично трябва да има редовно правителство, което да започне дълбоките и истинските промени и решаване на належащите въпроси“, добави тя.
В отговор на журналистически въпрос Корнелия Нинова каза, че евентуална нейна оставка заради слабия резултата на БСП на изборите не стои на дневен ред.
„Демократична България“ изпреварва ДПС и става реалистичен претендент за третото място в българската политика, коментира пред бТВ съпредседателят на коалицията Христо Иванов.
Той каза, че този факт включва „Демократична България“ в тези политически сили, които по конституция имат право да очакват връчване на мандат за управление. Това показва „дълбоко преструктуриране в българския политически живот“, каза Христо Иванов.
Избирателната активност на изборите за парламент на 11 юли е била по-ниска в сравнение с предишните избори на 4 април, сочат данните на социологическите агенции.
Според Галъп интернешънъл избирателната активност към 19 ч. е била 34,5%, съобщи БНР. По данни на Алфа рисърч, публикувани в БНТ, към 20 ч. активността е била 38,5%.
Последните официални данни, публикувани от Централната избирателна комисия (ЦИК), са за избирателната активност към 16 ч. Според данните към този момент са гласували 27,2% от хората, които имат право на глас.
На изборите на 4 април общата активност по данни на ЦИК беше 50,61%. Към 17 ч. на 4 април активността беше 39,8%.
Разлика под 1% между ГЕРБ и „Има такъв народ“ показват данните от екзитпола на Галъп Интернешанъл, публикувани от БНР.
Водач на изборите според агенцията е ГЕРБ с 22,1%, следвана от партията на Слави Трифонов, която получава 21,5%.
Трета сила ще бъде БСП, която получава 15,1% от гласовете, следвана от „Демократична България“ с 13,7%.
Пета според Галъп Интернешанъл ще бъде ДПС с 12%, а последната партия, която според временните резултатите намира място в следващия парламент е „Изправи се! Мутри, вън!“ с 4.8%.
Извън народното събрание според агенцията остават „Възраждане“ (3.3%), „Българските патриоти“ (3.2%) и „Българско лято“ на Васил Божков (2.2%).
Екзитполовете не включват данни от чужбина.
Шест партии и коалиции ще влязат в парламента, сочат резултатите от екзитпола на социологическата агенция Алфа рисърч, публикувани от БНТ в края на изборния ден.
Най-много гласове според агенцията печели ГЕРБ – 23,5%. На второ място е „Има такъв народ“ с 22,3%.
Трета и четвърта политическа сила според екзитпола на Алфа рисърч ще бъдат БСП и „Демократична България“ с по 14,1% от гласовете.
Допитването на агенцията показва, че ДПС ще бъде пета сила в парламента с 11,7%. Шеста ще бъде „Изправи се! Мутри, вън!“ с 5,5%.
Коалиция „Българските патриоти” (ВМРО, НФСБ и Воля) няма да влезе в парламента, сочи екзитпола на Алфа рисърч. Формацията събира 3,2% от гласовете.
Екзитполовете не включват данни от чужбина.
Резултатите от екзитпола на агенция Маркет линкс, публикувани от бТВ, сочат, че шест партии ще влязат в парламента след изборите на 11 юли.
Първа политическа сила ще бъде ГЕРБ с 23%. Втора е „Има такъв народ“ с 21,7%.
Трета политическа сила според екзитпола на Маркет линкс ще бъде БСП с 14,7%.
Четвърта е „Демократична България“ с 13,5%. Следват ДПС с 10,4% и „Изправи се! Мутри, вън!“ с 5,1%.
Коалиция „Българските патриоти” (ВМРО, НФСБ и Воля) ще остане извън Народното събрание. Тя не преминава бариерата от 4%.
Екзитполовете не включват данни от чужбина.