Лидерката на БСП Корнелия Нинова е поканила на среща други леви парии за преговори за създаване на широка лява коалиция за изборите на 11 юли.
ДПС няма да подкрепи “нито едно коалиционно правителство”. Движението би подкрепило само програмен кабинет. Това каза заместник-председателят на партията Йордан Цонев пред бТВ в четвъртък.
ДПС е променило позицията си от април досега. Веднага след обявявнето на резултата от изборите в началото на април, партията декларира, че е разчела вота на гражданите като желание за промяна. Тогава лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ каза, че движението ще подкрепи правителство, съставено от новите партии (“Има такъв народ”, “Демократична България” и “Изправи се! Мутри, вън!”). От евентуално партньорство бяха изключени ГЕРБ и БСП.
ВМРО, НФСБ и "Воля" подписаха политическо споразумение за общо явяване на изборите на 11 юли под името "Българските патриоти - ВМРО, Воля и НФСБ". Трите партии са се договорили лидерите им да не участват в листите - това са Красимир Каракачанов, Валери Симеонов и Веселин Марешки.
Трите партии се ангажират да работят за "национално помирение и единство", по-високи доходи, недопускане на ДПС до властта, твърдо отношение към Северна Македония, срещу "еднополовите бракове и джендър идеологията", както и за "премахване на привилегиите за маргиналните цигански общности".
Преди изборите на 11 юли ще бъде сформирана "голяма лява коалиция". Това каза председателят на БСП Корнелия Нинова на пресконференция в петък.
Тя каза, че партията е потърсила диалог за обединение вляво и провеждане на политиката на отваряне на ветрилото и към ляво-център. Разговорите са започнали преди 2-3 седмици, а от утре започва подписване на споразумения.
"В най-голяма степен на готовност сме с АБВ, "Движение 21" и "Нормална държава" на Георги Кадиев", каза още лидерът на БСП.
Лявата коалиция ще участва на изборите във формата "БСП за България" и ще се запазят досегашните партньори, уточни Нинова. Движението ще бъде регистрирано на 26 май.
Министърът на финансите в служебното правителство Асен Василев съобщи на пресконференция, че проверка на НАП е установила, че има силна концентрация на фирмите, получили публични средства.
През 2020 година държавата е дала на бизнеса 15,8 млрд. лева, от които 3.7 млрд. лева са платени на седем фирми. Тази година за четири месеца три фирми са получили 1,3 млрд. лева, съобщи министърът.
Работи се фирмите, които разходват публичен ресурс, да правят това публично, каза министър Василев.
Преди няколко дни министърът на икономиката Кирил Петков съобщи, че само 8 фирми са получили кредити за почти 1 млрд. лева от Българската банка за развитие.
Държавата, в лицето на Националната агенция за приходите (НАП), е отписала задължения за 10 млрд. лева от 2017 г. до 2020 г. Причината е изтичането на десетгодишният давностен срок. Отделно има 9,9 милиарда лева вземания в НАП, които са трудно събираеми. Това съобщи служебният министър на финансите Асен Василев в петък след проведана проверка на данъчната агенция.
По думите на Василев целта е да се подобри работата на приходните агенции, за да има повече приходи в бюджета. Той иска и да се подобри начинът на работа на приходните агенции, за да се "пресече течът в бюджета от 2 - 3 милиарда лева на година".
"Ако в по-ускорен порядък започнат да се събират приходи, не би се налагало да се емитира нов държавен дълг", каза още Василев.
Служебният министър изрази притеснения, че финансовата система оставя възможност да се трупат огромни дефицити.
"Било то чрез измами, било то чрез избягвания на плащания", каза Василев.
Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов определи разкритията на служебното правителство, че 32-ма опозиционни политици са били подслушвани за "чудовищна информация", която доказва, че "мафията си е имала държава" по време на управлението на Бойко Борисов и ГЕРБ. Той написа това в профила си във Фейсбук в петък.
"И защо е чудовищно всичко това? Защото показва, че държавата не е била управлявана от Демокрацията, а от Мафията. Била е овладяна от мафиотски структури, които са използвали държавата за личните си интереси и не са се притеснявали въобще да използват силовите служби на държавата за личните си интереси", написа лидерът на "Има такъв народ".
Трифонов поиска "обвинение, съд и присъда" да последва всички, които са участвали в "престъплението" със специалните разузнавателни средства (СРС). В заключение той призова хората да изразят недоволството си на изборите на 11 юли.
Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов коментира разкритията на служебното правителство, че срещу 32-ма политици са били използвани специални разузнавателни средства (СРС) в петък във Фейсбук. Той направи паралел със скандала "Уотъргейт" в САЩ, когато президентът Ричард Никсън е обвинен в подслушване на Демократическата партия. Но какви точно са последствията за държавния глава? Тук припомняме историята.
Твърденията за подслушвания без нито едно доказателство са груба манипулация, която можем да сравним с аферата Костинброд, се казва в съобщение от пресцентъра на ПП ГЕРБ.
"Отказваме да коментираме предизборни компромати. За нас това е спекулация, която цели скандал, който да отвлече общественото внимание от едноличния произвол на президента Радев и служебното му правителство", се казва още в съобщението.
От ГЕРБ призовават Атанас Атанасов, като първоизточник на твърденията, незабавно да изнесе доказателства за думите си. Настояват още и за незабавни проверки от всички компетентни институции и публично оповестяване на резултатите от тях.
Националният съвет на БСП се очаква да избере нов състав на Изпълнителното бюро на партията.
На пленум в събота социалистите определят и водачите на листи, както и местата за коалиционните им партньори и гражданската квота за предсрочните парламентарни избори на 11 юли.
В петък лидерът Корнелия Нинова каза, че БСП и още три формации - АБВ, „Нормална България“ и „Движение 21“, са договорили създаването на голяма лява коалиция.
Служебното правителство действа като предизборен щаб на Радев. Това каза на пресконференция Даниел Митов от ГЕРБ. Според партията на бившия премиер Бойко Борисов изнесената наскоро информация за подслушвани политици е атака от страна на служебното правителство, “защото разкрихме руските шпиони”.
Миналата седмица стана ясно, че служебният премиер Стефан Янев е бил сред подслушваните от службите политици покрай последните парламентарни избори от 4 април. Използвани са специални разузнавателни средства (СРС) спрямо 32-ма политици.
Според ГЕРБ скандалът с подслушването на политици от опозицията е фалшив и цели да даде на служебния кабинет основание да смени шефовете на специалните служби.
БСП подписа споразумение за общи политики и общо явяване на изборите за 46-то Народно събрание с АБВ и гражданската платформа на Георги Кадиев, съобщиха от пресцентъра на БСП.
Двете формации поемат ангажимент "да подкрепят програмата на "БСП за България", да обединят усилията си за общ ляв фронт, за възстановяване на държавността, за правова и социална България, за изкореняване на корупцията и промяна на модела на управление".
Продължават разговорите за разширяване на коалицията и с други партии и граждански организации.
Коалиция „Ляв съюз за чиста и свята република“ ще представи приоритетите в програмата, с която ще се яви на предсрочните парламентарни избори на 11 юли. Очаква се при представянето на коалицията да участват бившият премиер Жан Виденов и Иван Атанасов от инициатива „Лявата алтернатива на България“.
Жан Виденов е министър-председател на България през 1995 – 1997 г., чието управление води до криза страната. Той подаде оставка след масови протести заради хиперинфлацията. Кризата оттогава е наречена „Виденова зима“.
Съставът и името на "Изправи се! Мутри, вън!" остават същите за предстоящите избори. Това съобщи на брифинг Мая Манолова.
"Движение 21" на Татяна Дончева остава в коалицията и няма да се присъедини към БСП и други леви партии.
"Препотвърдихме и нашите приоритети - разграждане на мафиотския корупционен модел, възстановяване на демокрацията, свободна конкуренция за бизнеса", каза Мая Манолова. По думите ѝ в листите на коалицията за изборите ще има 70% гражданско участие и 30% - партийно.
„Движение 21“ на Татяна Дончева не е стигнало до споразумение за участие в голямата лява коалиция „БСП за България“, заради поставените от адвокатката условия, обяви във Фейсбук председателката на социалистите Корнелия Нинова.
По думите ѝ Дончева е поискала в името на коалицията да се добави нейното движение, тя да стане неин съпредседател, както и „Движение 21“ да получи две водачески места в листите плюс гарантирана субсидия.
„Останалите 6 председатели на партии съвсем естествено не се съгласиха те да са странични наблюдатели. А и не е справедливо спрямо тях, с някои от които сме заедно много години“, заявява Нинова.
Коалициите „Изправи се! Мутри, вън!“, „Българските патриоти – ВМРО, „Воля“ и НФСБ“ и „Ляв съюз за чиста и свята република“ се регистрираха в понеделник в Централната избирателна комисия (ЦИК) за участие в парламентарните избори на 11 юли.
„Ние сме заедно, един печеливш формат, няма защо да бъде променян. Ще влезем в парламента със своите депутати и ще продължим темите, които си поставихме – разграждане на мафиотския модел“, коментира Мая Манолова от „Изправи се! Мутри, вън!“.
По думите на Борис Ячев от НФСБ „амбицията, с която коалицията „Българските патриоти“ отива на тези избори, е за едно много силно присъствие в следващия български парламент“. Той потвърди ангажимента лицерите на трите партии да не се кандидатират за депутати.
Днес БСП провежда заседание на Националния си съвет, на което трябва да бъде утвърден нов състав на Изпълнителното бюро на партията, както и да бъдат определени водачите на листи и местата на коалиционните партньори за предстоящите избори.
Партията подписа споразумение с АБВ, “Нормална България“ и Минчо Христов, представляващ “Движение на непартийните кандидати“.
През уикенда стана ясно, че “Движение 21“ на Татяна Дончева остава в коалицията “Изправи се! Мутри, вън!”
ДПС, “Има такъв народ“ (ИТН), “Републиканци за България” и “Българско лято” се регистрираха за изборите.
Пред журналисти председателят на ИТН Тошко Йорданов заяви, че единственото му очакване е, че “тези избори ще са по-честни”.
Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ определи предстоящият вот като много важен.
“Пред нас стоят едни важни избори с оглед на многото кризи, които ги има в страната. и затова няма как да бъде друга заявката, освен отиваме на едни избори, които да произведат необходимото, за да има стабилност в страната”, каза той.
Лидерът на “Републиканци за България” Цветан Цветанов подчерта, че от партията му са запазили идентичността си и затова ще участват самостоятелно на изборите.
Председателят на партия "Българско лято" Борил Соколов каза, че обвиняемият в редица престъпление и укриващ се в Дубай бизнесмен Васил Божков ще е водач в две от листите на формацията.
Татяна Дончева обяви, че оглавяваното от нея “Движение 21” в нито един момент не е било близо до споразумение за коалиция с БСП. По нейните думи лидерката на социалистите Корнелия Нинова не може сама да решава политиката за нареждане на листите.
“Нинова има проблем с вътрешната опозиция и с обществения си имидж. Само тези гласове не са ѝ достатъчни. Затова ще трябва да приеме до себе си човек, който ще ѝ донесе другите територии електорат. Не се притеснявам да кажа, че в случая това съм аз”, каза Дончева.
Тя добави, че представители на движението ще подадат молби за проверка до бюрото за контрол на СРС, за да проверят дали са били подслушвани.
“Движение 21” ще се яви на изборите като част от “Изправи се! Мутри, вън!”.
Националният съвет на БСП одобри водачите на листи за предстоящите парламентарни избори, съобщиха от пресцентъра на партията. Деветнадесет региона остават със същите водачи, а в седем области имената са нови.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова ще води листата във Варна и в 25 МИР-София. На предишните избори начело във Варна беше Борислав Гуцанов. Новият член на коалицията АБВ има водач в един от избирателните райони.
Ето го и пълният списък: Благоевград - проф. Георги Михайлов, Бургас - Петър Кънев, Велико Търново - Явор Божанков, Видин - Филип Попов, Враца - Александър Симов, Габрово - Крум Дончев, Добрич - Димитър Данчев, Кърджали - Велизар Енчев, Кюстендил - Бойко Клечков, Ловеч - Ирена Анастасова, Монтана - Атанас Костадинов, Пазарджик - Драгомир Стойнев, Перник - Стоян Мирчев, Плевен - проф. Румен Гечев, Пловдив - проф. Иво Христов, Пловдив - област - Манол Генов, Разград - Елка Неделчева, Русе - Крум Зарков, Силистра - Вяра Емилова, Сливен - Атанас Зафиров, Смолян - Петя Михалевска, София 23-и МИР - Христо Проданов, София 24-и МИР - Георги Свиленски, София-област - Иван Ченчев, Стара Загора - Георги Кадиев
Търговище - Кольо Милев, Хасково - Владимир Маринов (АБВ), Шумен - Иван Иванов, Ямбол - Кристиан Вигенин.