Държавите от Европейския съюз подкрепят Чехия в спора с Русия, каза първият дипломат на блока Жозеп Борел след среща на външните министри в понеделник. Освен това 27-те страни членки на ЕС изразиха тревога от струпването на руски военни на границата с Украйна и призоваха Москва да ги изтегли.
"Солидарност с Чехия"
В събота Прага изгони 18 руски дипломати заради предполагаемо руско участие във взривяване на военен склад през 2014 г. Според чешките власти изгонените дипломати са свързани с агентите на руското военно разузнаване, отговорни за взривовете.
„Европейският съюз е единен в солидарността си с Чехия“, каза в понеделник върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел.
По-рано НАТО, САЩ и Великобритания също изразиха подкрепа към Прага в спора с Русия.
Мунициите и оръжията, които са унищожени, са били предназначени за Украйна, съобщи в неделя чешко разследващо издание. Взривовете стават през есента на 2014, а през пролетта на същата година вече са започнали сраженията между подкрепяните от Русия сепаратисти в източната част на Украйна и украинската армия. Според изданието Респект сделката за взривените муниции е била на българския оръжеен търговец Емилиян Гебрев. Самият той отрече това в прессъобщение, разпространено от компанията му ЕМКО.
Чешките власти казаха, че имат „обосновано предположение“, че в акцията са участвали офицери от руското военно разузнаване ГРУ, отряд 29155. Няколко международни разследвания разкриха, че същият отряд стои зад опита за убийство на Емилиян Гебрев през 2015 г. и бившия руски агент Сергей Скрипал. В края на август 2020 г. България спря разследването заради невъзможност да открие руснаците.
В позиция до медиите фирмата на Гебрев ЕМКО отрече взривените боеприсаси да са били нейни, нито да е изнасяла продукция за Украйна "с произход Чехия".
В неделя чешкият вътрешен министър Ян Хамачек каза, че „по този случай сътрудничим с други държави, включително и с България“.
Българската външна министърка Екатерина Захариева е изразила солидарност с Чехия, съобщи пресцентърът на външно министерство. „Напълно неприемливо е нарушаването на суверенитета на Чехия от страна на Русия “, е казала тя.
Москва определи обвиненията на Прага като абсурдни и изгони 20 чешки дипломати в отговор.
"Подкрепа за Украйна"
Държавите от ЕС изразиха и подкрепа за Украйна на фона на струпването на руски войски до границата.
„Ситуацията на украинската граница е много тревожна. Струпването на руски войски е много притеснително. Става дума за 150 000 руски военни, които се събират до границата с Украйна и в Крим. Рискът от ескалация е очевиден“, каза Жозеп Борел след срещата на външните министри на държавите от ЕС, в която участва и украинският първи дипломат Дмитро Кулеба.
„Призоваваме Русия към деескалация. […] Посланието на външните министри е много ясно: силна подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Украйна“, каза Борел.
Струпването на руски войски по границата с Украйна и в окупирания полуостров Крим започна преди седмици и предизвика притеснения, че Москва се готви да нападне Киев. САЩ, Германия и Франция призоваха Русия да намали военното си присъствие по границата и изразиха готовност да посредничат между Киев и Москва.
Българската министърка на външните работи Екатерина Захариева също е изразила солидарност с Украйна, съобщи пресцентърът на външното министерство.
„Изразявам пълната солидарност с Украйна по повод опасната ескалация около границите й от страна на Русия през последните седмици. Тези действия са абсолютно неприемливи“, е цитирана да казва Захариева.
Руското военно министерство твърди, че струпването на войски е в отговор на „заплашителни“ действия от страна на НАТО и посочва, че те участват в учения.