Радио Свободна Европа/Радио Свобода (РСЕ/РС) внесе спешна петиция в Европейския съд по правата на човека (ЕПСЧ) с искане да блокира Русия от прилагането на противоречивия закон срещу "чуждестранни агенти". На базата разпоредби в нормативния акт в Русия Радио Свобода подлежи на глоби на стойност над 1 милион долара.
РСЕ/РС се обръща към съда в Страсбург с искане да наложи временен запор срещу изпълняването на стотици административни протоколи, с които Москва заплашва медията, се казва в прессъобщение от 15 април.
Протоколите са издадени съгласно закона, който според критиците на Кремъл оказва натиск на независимите медии в страната, сред които е и РСЕ/РС.
Ако ЕСПЧ се съгласи с петицията на медията, временният запор би бил в сила докато съдът реши дали действията на руското правителство са в съответствие с международните закони.
Медийният регулатор в Русия Роскомнадзор изисква медиите да маркират всяко отделно съдържание с дълъг текст в голям шрифт. Изискването за радио и видео материалите е да вървят заедно с 15-секундна декларация, че са "чуждестранни агенти". Регулаторът настоява всяка отделна публикация да бъде маркирана.
РСЕ/РС спазва всички останали разпоредби от закона, но отказва да маркира съдържанието си според изискванията на Роскомнадзор. Отказът стана повод за започване над 200 производства срещу медията.
В началото на март тази година Международната журналистическа организация "Репортери без граници" (RFS) осъди решението на Русия да наложи глоби на Радио Свободна Европа/Радио Свобода (РСЕ/РС).
"Тези мерки очевидно целят да навредят на репутациятаи жизнеспособността ни като независима медийна организация в Русия", се казва в изявлението на РСЕ/РС.
Законодателството срещу т.нар. чуждестранни агенти беше прието от Москва през 2012 г. Впоследствие текстовете бяха допълвани, а обхватът им разширяван. В началото се изискваше неправителствените организации, които получават чуждестранно финансиране, да се регистрират като агенти. По-късно това започна да се изисква и от чуждестранните медии.
През 2017 г. правителството на Русия включи Руската служба на РСЕ/РС в списъка, заедно с още 6 рускоезични служби на радиото.
В края на 2020 г. законът отново беше променен и вече може да бъде използван и срещу физически лица, например журналистите, които работят за Радио Свободна Европа/Радио Свобода.