Председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов каза след консултациите при президента Румен Радев, че партията му няма да влиза в коалиция с партиите на статуквото.
"Ние в коалиция с партии от статуквото няма да влезем. Ако изобщо може да се стигне до кабинет, то е с другите две партии от протеста. Така че, каквото сме казали - това ще направим.
Йорданов повтори няколко пъти, че казва това, което са казвали винаги. На въпрос дали партията на Слави Трифонов ще предложи правителство той отговори.
"Този отговор ще ви го дам, когато мандатът изобщо стигне до нас".
Ние ще направим това, което сме казали още преди изборите, каза още Йорданов и не отговори на последвалите въпроси.
Президентът Румен Радев започна консултации с представителите на БСП. Държавният глава каза, че при тази динамична и сложна обстановка, не изключва хипотезата и за трети мандат за съставяне на правителство.
Румен Радев каза, че ще задава този въпрос на БСП и на следващите парламентарни групи - при достигане на хипотезата за трети мандат, каква е готовността и намеренията им за съставяне на кабинет.
"Ако и когато решите да връчвате трети мандат, и ако той е при нас, тогава ще съберем нашите колективни органи на партията и ще решим какво да правим", каза Корнелия Нинова.
"Ако третият мандат дойде при нас, ще съберем своите структури и ще решим какво да правим. Ще се съобразим със 7-дневния срок", повтори по-късно Нинова и пред журналисти.
Нинова декларира, че БСП няма да подкрепи правителство на ГЕРБ, но е готова да преговаря с "Има такъв народ", стига да бъдат поканени.
По време на консултациите при президента Румен Радев, председателят на Мустафа Карадайъ отново каза, че ДПС няма да подкрепи правителство на ГЕРБ, но би подкрепило правителство на новите партии. Така той нарича "Има такъв народ", "Демократична България" и "Изправи се! Мутри вън!".
Карадайъ каза, че ДПС разчита вота на избирателите като ясно изразено желание за промяна в няколко насоки - да спре омразата, разделението, противопоставянето, арогантността в политиката, да се възстанови политическата нормалност и демокрацията в България, да се даде рестарт на държавността.
ДПС очаква "ясна програма, ясни цели, ясни инструменти и ясни срокове" от предложеното правителство.
"Досега конкретно не сме водили разговори за съставяне на правителство с нито една партия. Нито от новите, нито от старите", каза Карадайъ.
Председателят на парламентарната група на "Демократична България" Христо Иванов каза след консултациите при президента, че здравата основа, върху която трябва да се фокусират усилията за отговорен опит да бъде излъчено управление, е мандатът на втората политическа формация - "Има такъв народ".
Иванов припомни, че избирателите са отредили пето място на "Демократична България" и това не им отрежда да имат първостепенна роля в претендирането за мандат.
"Тези, които искаха промяна, в своето мнозинство избраха да възложат надеждата си за реализиране на ново управление на "Има такъв народ", каза Христо Иванов. Той каза, че ако от "Има такъв народ" им бъде потърсена подкрепа, са готови да влязат в отговорни и конструктивни разговори.
След края на консултациите, Иванов каза пред журналисти, че основната цел на "Демократична България" е да има правителство.
"Бихме дали подкрепа за правителство на промяната". Той допълни, че са готови да подкрепят правителство на "Има такъв народ".
Иванов каза, че са готови да оставят встрани "всички разминавания, които сме имали, в името на това да имаме правителство на промяната. Защото припокриванията ни са много повече [с "Има такъв народ"]".
По същия начин стоят нещата и с "Изправи се! Мутри вън!", каза Иванов.
Бихме подкрепили кабинет с участието на партиите на протеста "Има такъв народ" и "Демократична България". Това каза председателят на парламентарната група на "Изправи се! Мутри вън!" Мая Манолова на консултациите при президента Румен Радев.
Манолова каза, че трите нови политически сили "имаме пълно разбирателство по отношение на необходимостта от извършване на дълбока съдебна реформа, промени в изборните правила, ясна подкрепа за българския бизнес, икономиката, защита на уязвимите групи, подкрепа на пенсионерите, и не на последно място, общата ни воля за извършване на ревизия на управлението на Бойко Борисов".
"Изправи се! Мутри вън!" няма да подкрепи правителство на ГЕРБ, но ще подкрепи такова на "Има такъв народ". Мая Манолова коментира, че евентуалното връчване на трети мандат е слабо вероятно да бъде насочено към тях.
"Но смятаме, че третият мандат също би бил възможност за осигуряване на взаимодействие на формациите на промяната за реализиране на принципа "Съединението прави силата" през формациите на протеста, каза Манолова.
Тя се обърна към Румен Радев и каза, че е негова отговорността на кого ще връчи евентуален трети мандат - дали на формация, която представлява промяната, и което би дало възможност за сформиране на кабинет на промяната.
Президентът Румен Радев ще връчи утре, вторник, мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата парламентарна група в 45-ото Народно събрание. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Най-голямата политическа сила е ГЕРБ, която номинира Даниел Митов за министър-председател.
Премиерът в оставка Бойко Борисов представи във вторник проектокабинета на ГЕРБ, за чийто избор партията ще опита да събере подкрепа в парламента, след като получи по-късно през деня първия проучвателен мандат от президента Румен Радев. Това се случи по време на пряко излъчване от болницата, където Борисов претърпя поредна операция на менискус.
За следващ министър-председател той предлага бившия външен министър Даниел Митов, а за вицепремиер и министър на отбраната – Румен Христов. Нови предложения са Александър Иванов – за регионален министър, Жечо Станков – за икономически министър, Делян Добрев – за енергиен министър, Ивелина Василева – за министър на околната среда, Любен Дилов-син – за министър на туризма, а Калин Вельов – за културен министър.
За външен министър е номинирана Екатерина Захариева, която заемаше поста и досега. От досегашния кабинет на ГЕРБ остават още финансовият министър Кирил Ананиев, социалният министър Деница Сачева, здравният министър Костадин Ангелов, министърът на правосъдието Десислава Ахладова, министърът на спорта Красен Кралев, министърът на земеделието Десислава Танева, министърът на образованието Красимир Вълчев, както и министърът на транспорта и информационните технологии Росен Желязков.
Номинираният за следащ министър-председател от коалицията ГЕРБ-СДС бивш външен министър Даниел Митов получи във вторник от президента Румен Радев първия проучвателен мандат за съставяне на правителство.
Конституцията предвижда, че ако най-голямата политическа сила в парламента не е успее да събере необходимата ѝ подкрепа от поне 121 депутата, тя връща мандата обратно на държавния глава. Тогава той тряба да го връчи на втората по ред парламентарна група - "Има такъв народ" с лидер Слави Трифонов.
При невъзможност за съставяне на кабинет и от страна на втората най-голяма партия в парламента, президентът има право да връчи трети проучвателен мандат на формация в 45-тото Народно събрание по негов избор. Ако тогава пак не бъде избрано правителство, държавният глава разпуска парламента, насрочва предсрочни избори и излъчва служебен кабинет, който да ги организира.
Коалицията ГЕРБ-СДС ще търси подкрепа за съставяне на правителство първо от „Демократична България“. Това заяви пред медиите номинираният за бъдещ премиер Даниел Митов, след като получи първия проучвателен мандат за съставяне на кабинет от президента Румен Радев.
Следващата парламентарна група, с която ще разговаря с колегите му, е тази на „Има такъв народ“. Митов добави, че засега не са водени неофициални преговори с никого, защото всичко ще бъде официално, както е по процедура. От ГЕРБ-СДС няма да търсят подкрепа единствено от БСП и ДПС.
Две водещи фигури на коалицията ГЕРБ-СДС казаха, че ще върнат мандата за съставяне на правителство, ако не получат подкрепата на "партиите на протеста". Това са Даниел Митов, който е номиниран за премиер и Румен Христов, който е номиниран за вицепремиер и министър на отбраната.
Без такава подкрепа ГЕРБ ще върне мандата "още следващия четвъртък", каза Румен Христов пред Нова телевизия.
Според Даниел Митов, който говори пред би Ти Ви, ако разговорите не се състоят, може да се оформи истинско управление на задкулисието. "Всеки опит ГЕРБ да се заобикаля, ще бъде наказан от избирателите", каза той.
Съпредседателят на "Демократична България" препотвърди в сряда, че формацията няма да подкрепи правителство на ГЕРБ. От "Има такъв народ" и "Изправи се! Мутри, вън!" също не може да се очаква подкрепа за ГЕРБ.
Народното събрание се отказа от изслушването на министър-председателя в оставка Бойко Борисов. Това стана ясно в сряда сутринта с гласуването на седмичния дневен ред на парламенмта. Борисов трябваше да бъде изслушан за Националния план за възстановяване от ковид кризата.
Изслушването беше планирано като първа точка за работната седмица на депутатите. Междувременно Борисов постъпи в болница за пета поредна операция на менискус. След заседание на председателския съвет на парламента в сряда сутринта, председателката Ива Митева (ИТН) подложи на гласуване нов дневен ред, в който липсваше точката за изслушване на премиера в оставка..
Така Народното събрание пристъпи към изслушването на финансовия министър Кирил Ананиев за състоянието на държавната хазна.
Лидерът не ГЕРБ и премиер в оставка Бойко Борисов обяви по време на изписването си от болницата, че партията му ще подкрепи „Демократична България“ за създаване на анкетна комисия, която да разследва случая „Росенец“.
Поводът за декларираната подкрепа бе пререкание между ГЕРБ и Демократична България по-рано през деня в парламента. Председателят на парламентарната група на ДБ Христо Иванов предложи Народното събрание да разследва случая с летния сарай на почетния председател на ДПС Ахмед Доган.
След изказването на Иванов от групата на ГЕРБ обявиха, че вече са събрали подписи за създаването на такова звено в парламента.
В крайна сметка обаче след изказване на Борисов от болницата стана ясно, че ГЕРБ ще подкрепи още невнесения проект на Демократична България. Според заявките на ДБ комисията трябва да разследва законността на имотите, които обитава Доган край Созопол.
„Демократична България“ отказа официално поканата на ГЕРБ за преговори за съставяне на кабинет с министър-председател Даниел Митов.
Коалицията изпрати писмо до председателя на групата на мнозинството Десислава Атанасова. В него Демократична България заявява, че „предизборните ангажименти и каузата за дълбоки реформи в правосъдието и за борба със системната корупция, изключва възможността да се отзове на предложението. "
Съпредседателят на коалицията Атанас Атанасов коментира в кулоарите на парламента, че ДБ и ГЕРБ нямат допирни точки, защото идеологията на досегашните управляващи е корупцията.
Кандидатът за премиер Даниел Митов определи като „груба политическа грешка“ отказа на „Демократична България“ да преговаря с коалицията на ГЕРБ и СДС за ново управление.
„Смятаме за груба политическа грешка в момента да се заобикаля ГЕРБ-СДС и да се върви към съвършено неясни задкулисни констелации, за които изобщо не знаем кой ще носи политическа отговорност“, каза Митов, когото ГЕРБ предложи за министър-председател.
Председателят на СДС Румен Христов акцентира на политическата принадлежност на партиите в двете коалиции и изрази учудване, че десни формации, членове на Европейската народна партия (ЕНП), не могат да седнат на масата на преговори.
„Ние сме член на семейството на ЕНП, няма нищо по-логично от това две десни формации, за каквито се представят от ДБ, най-малко да седнат и да разговарят“, Христов, който е номиниран за вицепремиер и министър на отбраната в проектокабинета.
Правната комисия на парламента ще разгледа предложението на Корнелия Нинова за налагане на мораториум върху определени действия на правителството в оставка. Това решиха членовете й на първото си заседание, започнало в сряда.
Текстът предвижда налагане на мораториум върху отдаването на концесии, продажбата на държавни и общински болници и назначенията в държавната администрация, регулаторните органи и предприятията с над 50 процента държавно участие.
Дневният ред на комисията включва и шест проекта за промени на Изборния кодекс, както и един за промени в Закона за политическите партии.
Временната анкетна комисия по ревизия за изразходваните публични средства от Министерския съвет се събра на първо заседание в сряда. Звеното е председателствано от Мая Манолова (Изправи се! Мутри вън!) и беше създадено с решение на всички парламентарни групи.
Манолова обърна внимание, че трите месеца за работа на комисията, „а най-вероятно един много по-кратък срок, който е обвързан с живота на 45-ия парламент“, няма да даде възможност да бъдат проверени тези стотици дружества и институции за десет години назад. Но, по думите й, в ръцете на членовете на комисията е да покажат „воля злоупотребите да бъдат извадени“.
В приетия от комисията стартов списък за проверка са разходваните от Министерския съвет средства с постановления и решения за изминалите четири години. Депутатите ще проверяват сектор "пътно строителство", в т.ч. "Автомагистрали", Агенция "Пътна инфраструктура" и свързаните с тях дружества и структури; проект "Турски поток" и "Булгартрансгаз"; Българска банка за развитие; Национална програма за енергийна ефективност; финансирането на мерките за справяне с пандемията от COVID-19; "Български ВиК холдинг", "Държавна консолидационна компания", "Монтажи", "Монтажи-София" и "Управление и стопанисване на язовирите". Към тези сектори бяха добавени и Софийската стокова борса, и държавните горски предприятия.
На първото си заседание правната комисия в парламента обсъди шестте внесени законопроекта за изменение на Изборния кодекс. Народните представители разискваха повече от три часа всички постъпили предложения. В крайна сметка мнозинството прие единствено проекта на „Има такъв народ“.
Приетите на първо четене от комисията текстове предвиждат улесняване на гласуването в чужбина, засилване на гласуването с машини, промяна на състава на Централната избирателна комисия (ЦИК). Предлага се и въвеждането на дистанционен вот, но за него не е предвиден изричен срок.
Очаквано най-много дебати предизвика отхвърлянето на текстовете, с които ГЕРБ предлагат въвеждането на изцяло мажоритарна избирателна система.
Останалите проекти – на Демократична България и „Изправи се! Мутри вън!“ също не бяха приети от правната комисия.
Депутатите ще разгледат Изборния кодекс на първо четене в пленарна зала този петък.
ГЕРБ покани на среща в парламента "Има такъв народ" за консултации за съставяне на правителство с мандат на ГЕРБ.
В преговорния екип влизат номинираният за премиер Даниел Митов и предложените за министри Любен Дилов и Калин Вельов. Имената на преговарящите бяха обявени в понеделник от премиера в оставка Бойко Борисов.
"Има такъв народ" (ИТН) няма да се отзове на разговори за съставяне на правителство с мандат на ГЕРБ, каза председатлят на парламентарната група Тошко Йорданов. Отговорът на ИТН е изпратен до председателя на ПГ "ГЕРБ" Десислава Атанасова.
"За нас политическа партия ГЕРБ е основен символ на статуквото и за нас е изключено да обсъждаме каквото и да било правителство, предложено от представителите на тази партия. Затова намираме за естествено да откажем участие в предложените от вас консултации", се казва в отговора на ИТН.
"ГЕРБ ще върне мандата за съставяне на правителство най-вероятно още днес", каза заместник-председателят на парламентарната група ГЕРБ-СДС Тома Биков.
Президентът Румен Радев връчи проучвателен мандат за съставяне на правителство на Даниел Митов, излъчен от най-голямата парламентарна група ГЕРБ-СДС във вторник.
Ден по-късно от коалицията обявиха, че ще върнат мандата, ако не получат подкрепа от "Демократична България" и "Има такъв народ" за съставяне на правителство.