Седем партии и коалиции ще влязат в парламента, сочат резултатите от екзитпола на социологическата агенция „Алфа рисърч“, публикувани от БНТ в края на изборния ден.
Най-много гласове според агенцията печели ГЕРБ – 25,7%. На второ място е БСП със 17,6% от гласовете. Трета политическа сила според екзитпола на „Алфа рисърч“ ще бъде „Има такъв народ“ с 15,2%. Следват ДПС с 11%, „Демократична България“ с 10,4%, „Изправи се! Мутри вън!“ с 4,2% и ВМРО с 4%.
Централната избирателна комисия (ЦИК) реши да не спира гласуването с машини в област Добрич. Според говорителката на ЦИК Таня Цанева част от сигналите за проблеми с машинното гласуване в областта не отговарят на реалността.
По-рано районната избирателна комисия в Добрич съобщи, че избиратели са установили несъответствия в номерата на преференциите и липса на квадратче с опция „Не подкрепям никого“. Машинното гласуване временно беше спряно в отделни секции, съобщи БТА.
Изборният ден няма да бъде удължаван и в повечето секции ще приключи в 20ч.
Това обяви председателката на ЦИК Таня Цанева.
До момента от комисията са получили 187 сигнала, от които 86 са свързани с организацията на изборния процес, а 44 са за ограничаване на правата на избирателите.
Общо 400 от всички 9400 машини за гласуване в страната не работят. 320 от тях са във Велико Търново, където по-рано през деня машинното гласуване беше спряно заради грешки в програмирането на машините.
Към 17 ч. избирателната активност в страната е 39.99%. Това обявиха от Централната избирателна комисия.
Най-висока е активността в област Смолян - 46.9%, а най-ниска в Разград - 35.5%.
В същия час на парламентарните избори през 2017 г. избирателната активност е била по-висока 42.74%.
Мъж от Горни Дъбник е първият осъден за купуване на гласове за настоящите парламентарни избори.
Той е получил 11-месечна условна присъда, след като е направил самопризнания.
До 13:00 часа в изборния ден държавното обвинение е образувало 445 проверки и 33 досъдебни производства за изборни престъпления.
В болниците в България са разкрити 199 секции. Те са по-голям брой заради ситуацията, свързана с пандемията от коронавурс. Специално за болните от COVID-19 са разкити 88 секции.
Към днешна дата за лечение от коронавирус в лечебните заведения са настанени 10521 души.
ЦИК установи извършени нарушения на Изборния кодекс, свързани с публикуване на резултати от допитвания до общественото мнение.
Нарушенията за публикувани резултати са установени на страниците Pik.bg и Blitz.bg.
От комисията са указали на двете издания незабвно да премахнат от страниците си публикуваните резултати.
Общо 6986 са кандидатите за народни представители в 45-я парламент. От тях 2073 са жени, а 4913 са мъже.
Голям брой кандидати са регистрирани в два района - 1035. За сравнение през 2017 г. те са били 668.
Застъпниците на партиите и коалициите са 28 520, а 167 от тях са в секции извън страната.
Пет социологически агенции официално следят изборите, а информация събират 1400 анкетьори.
Шест международни организации следят изборите у нас, а за тях работят 129 души.
Българските организации, които следят вота са 30, а в начинанието са ангажирани 3372 души.
В Турция, където традиционно са съсредоточени най-голям брой от гласуващите в чужбина български граждани, изборният процес протича със затруднения.
Редица медии съобщиха за големи опашки и хаос. Една от причините са декларациите, които трябва да бъдат попълвани от всеки, който желае да подаде вота си. Това можеше да се случи предварително онлайн, но в началото на изборния ден една от секционните комисии в Истанбул реши, че попълването трябва да се случва на място, а само няколко часа по-късно решението беше ревизирано.
Големи струпвания има и извън най-големия турски град.
Секционните избирателни комисии в Берлин и Франкфурт са получили последно предупреждение от полицията, че ако гласуващите на спазват дистанция, комисиите могат да бъдат затворени преди приключването на изборния ден, съобщи бТВ.
Новината идва на фона на рекордния брой разкрити секции в Германия - общо 69.
По-рано за големи опашки от гласуващи в Германия, съобщиха още граждани в други точки на страната.
Засега избирателната активност е малко по-ниска в сравнение с тази на предишните парламентарни избори през 2017 г.
"Кривата на избирателната активност към 12 часа, която е 18,14 %, върви малко по-ниско от тази на предишните избори - през 2017 г, когато е била 27,7 %, но един час по-късно в 13 часа."
Това коментира говорителят на ЦИК Димитър Димитров.
Той отчете, че до изборната комисия са достигнали няколко жалби.
До тук най-много сигнали за нарушения са свързани с агитация от Фейсбук, които не се раглеждат от ЦИК.
Опашките в Западна Европа продължават да растат.
В социалните мрежи български граждани, които гласуват в избирателните секции в Западна Европа продължават да съобщават за големите опашки, които се образуват.
В Регенсбург, който се намира в провинция Бавария, Германия снимки показват десетки хора, чакащи пред входа на избирателната секция. Процесът по гласуване протича бавно, защото местната избирателна комисия е съставена от петима души, на които се налага да контролират и спазването на всички противоепидемични мерки.
По рано през деня граждани съобщиха за големи опашки и в Испания. По данни на БНТ пред една от избирателните секции в Мадрид опашката е дълга повече от четири пресечки.
Подобна е и ситуацията в столицата на Швеция Стокхолм.
БСП пуска жалба до ЦИК за нарушения в изборния ден.
Социалистите искат от избирателната комисия да преустанови публикуването на временни резултати от страна на няколко агенции.
"Сезираме за масовото купуване на гласове в България - Благоевград, Сливен, Кърджали, Смолян, Ловеч, Враца, Силистра и други градове. Има сигнали във всички РПУ и прокуратури", заяви Георги Свиленски.
Продължават сигналите за дълги опашки пред избирателните секции в чужбина.
Пред секцията в предградието в Източен Лондон Баркинг опашката се извива на десетки метри пред сградата, в която гражданите могат да дадат гласа си.
Избирателната активност към 12 часа в България е 18,14%, съобщи ЦИК. Гласувалите в последните два часа са значително повече от далите своя вот до 10 сутринта, когато активността достигна 7,58%.
През 2017 г. ЦИК съобщи избирателната активност към 13 часа и затова данните не могат да бъдат сравнени с днес. Тогава към един часа следобяд активността е била 25,77%.
Пред много от секциите в Зарадна Европа има опашки от рано сутринта в неделя. България споделят в социалните мрежи снимки от различни места.
Пред Българския културен институт в Берлин, Германия, опашката се извива и в съседните улици.
Лидерката на коалицията "Изправи се! Мутри вън!" Мая Манолова гласува и призова българите да гласуват масово.
"Днес протестът е бюлетини. Гласуваме за смяна на караула", каза Манолова. Тя съобщи, че са получили досега над 100 сигнала за различни нарушения, които ще бъдат дадени на прокуратурата.
Говорителят на ЦИК Димитър Димитров съобщи пред БНТ, че избирателната активност в страната към 10 часа сутринта е 7,58%. Това е съвсем малко по-ниско от отчетената активност към този час на изборите преди четири години - 8,44%.
Лидерът на “Републиканци за България“ Цветан Цветанов гласува във Велико Търново. Пред медиите той заяви, че държавата се е оказала “неспособна да се справи с гарантирането на вота“. Той добави, че от партията му се подготвят да подадат жалба към ЦИК заради нередностите, свързани с машинното гласуване, което беше преустановено във всички секции във Велико Търново.
“Всички ние знаем, че днес се нуждаем повече от всякога от държава с правила“, каза още Цветанов.
Президентът Румен Радев упражни правото си на глас в София. Той призова всички пълнолетни българи да гласуват, защото иначе съществува риск “историята да ни прати на поправителен по демокрация“.
"Вярвам, че макар и трудно, българите вземаме съдбата си в свои ръце и тези избори ще са първата стъпка към нормалността, към завръщането към законите и правилата, към осъзнаването на силата на колективното действие, към отприщването на огромния потенциал, който носи народа ни", каза Радев.
Държавният глава отхвърли упреците, които бяха отправени към него от министър-председателя Бойко Борисов, свързани с избора за дата на изборите, като подчерта, че те е трябвало да бъдат много по-рано - “още миналата година“.