Сенатори от САЩ предложиха законодателство, което ще позволи на Вашингтон да наложи нови санкции срещу руски държавни служители, участвали в отравянето на опозиционера Алексей Навални.
Законопроектът беше внесен на 3 февруари – ден след като съд в Москва осъди Навални на 3 и половина години затвор. Съдиите решиха, че опозиционният политик е нарушил стара условна присъда, докато е бил в Германия. Там той се лекуваше след отравяне с Новичок, за което обвинява руския президент Владимир Путин.
Законовото предложение предвижда държавната администрация в САЩ да установи дали Кремъл е нарушил американските закони, забраняващи употребата на химически оръжия.
Алексей Навални се почувства зле по време на полет през август. Той беше транспортиран за лечение в Берлин, където лекарите установиха, че е бил отровен с нервнопаралитичното вещество Новичок, разработвано от руските тайни служби. Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) потвърди това.
Той се завърна в Москва през януари 2021 г. и беше арестуван още на летището. След ареста му в Русия започнаха масови протести, които продължиха и след произнасянето на присъдата на 2 февруари. Тогава бяха арестувани повече от 1400 души. От началото на протестите преди две седмици над 10 000 души са били арестувани.
Законопроектът е подкрепен от сенатори от двете основни партии в САЩ – Републиканската и Демократическата. Сред вносителите са Марко Рубио (републиканец/Флорида), Крис Кунс (демократ/Делауеър), Бен Кардин (демократ/Мериленд), Мит Ромни (републиканец/Юта).
Законовият текст е сходен с този, който същата група сенатори внесе през октомври миналата година. Ако бъде приет, той ще задължи държавния секретар на САЩ и директора на разузнаването да подготвят доклад за убийството на опозиционера Борис Немцов през 2015 г.
„Управлението на Путин има дълга история в заглушаването на руските граждани, привлекли внимание към корупционните практики на режима в родината им и в чужбина, чрез убийства и опити за убийства“, каза Крис Кунс.
„Този законопроект цели да подведе под отговорност Путин и неговия най-близък кръг и да изпрати ясно послание, че руските власти трябва незабавно да освободят Навални и да прекратят репресивните си действия“, добави Кунс.
„След възмутителната присъда срещу руския опозиционен лидер Алексей Навални вчера съм горд да се присъединя към сенатор Кунс и да застанем до руския народ“, каза Марко Рубио.
Европейският съюз наложи санкции на шестима руски граждани и държавен изследователски център заради отравянето на Навални. Европейският парламент и някои държави членки призоваха за санкции и срещу отговорните за ареста му, но до момента такива не са наложени. Германия предупреди в сряда, че нови санкции срещу Москва „не са изключени“.
Руските власти отричат да са замесени в опита за убийство на Навални. Във вторник руският външен министър Сергей Лавров нарече отравянето му „инсценировка“ на Запада.