След години настояване глухата общност убеди управляващите да приемат Закона за българския жестов език. Той вече има статут на естествен и самостоятелен език.
“Безкрайно горди сме, че ние, глухите хора, можем да бъдем равнопоставени в българското общество”, каза пред Свободна Европа Иван Бургов, който миналата година беше избран за "Застъпник на годината" в класацията "Човек на годината".
За глухите ученици в училищата ще се въведе специален учебен предмет „Български жестов език“, а в детските градини - специално образователно направление. Към Министерството на образованието и науката ще бъде създаден Съвет за българския жестов език, който ще подпомага дейностите, свързани с развитието му.
“Дойде моментът, в който ние, глухите хора, да запретнем ръкави и да покажем богатството на нашия език и култура", каза още Бургов.
Според новия закон студенти и докторанти ще имат право на до 60 часа допълнително ползване на преводачески услуги на семестър, а до 2 години общините трябва да осигурят условия за административно обслужване на глухите и сляпо-глухите хора.
При гласуването на закона отпаднаха текстовете, които се отнасят за задължителния превод в централните новинарски емисии, тъй като в края на миналата година тези изисквания бяха приети чрез изменения в Закона за радиото и телевизията. Всички обществени медии се задължават да осигурят жестов превод за нечуваща аудитория в часовия диапазон от 19.00 до 23.30 часа.