В продължение на повече от 6 години, 38-годишният собственик на ресторант в Ухан Лай Юн започва деня си по един и същи начин. Отива до пазара Хуанан, където се продават на едро месо, риба и живи животни. Мястото е само на 10 минути пеш от дома му.
"Изпращах децата на училище, закусвах и се отправях към пазара. Това правех всеки ден", казва Юн пред агенция Ройтерс.
Това се променя на 31 декември 2019 г., след като четири случая на мистериозна пневмония се свързват с този пазар. Тогава пазарът веднага е затворен. Малко по-късно Ухан навлиза в 76-дневна блокада и хората нямат право да напускат домовете си.
Почти година по-късно пандемията от COVID-19 е отнела над 1,5 милиона човешки живота. Пазарът в Ухан днес е празен, въпреки че градът около него се е върнал към активния живот.
Пазарът се превръща в символ на ожесточена политическа и научна битка за произхода на вируса. Пекин продължава да обвинява Съединените щати в преднамереност.
Екип от експерти на Световната здравна организация предстои да посети Ухан и специално този пазар. Здравните власти в Китай и по света предупреждават, че усилията за проследяване на произхода на вируса може да отнемат години.
В Ухан не всички обаче приемат, че вирусът е тръгнал от техния град.
"Със сигурност може да не е бил Ухан, вероятно външен човек е донесъл вируса. Или пък е бил пренесен с някаква стока отвън. Тук просто имаше условия да се разпространи", казва продавач в пазар за месо и риба в центъра на града, който се представя за Чен.
В последните месеци китайски дипломати и държавните медии казват, че не вярват болестта да тръгва именно от пазара. Те подхвърлят и версии, че всъщност вирусът идва от друга страна.
Въпреки че остава затворен, пазарът едва ли ще бъде разрушен скоро. Според експерти той все още играе важна роля в разследването на произхода на вируса.
"Първите случаи бяха тук, затова е интересно да проследим техния произход и да съставим поне някакви хипотези - дали е по-вероятно вирусът да се е прехвърлил от диво животно или пък става дума за човек супер-разпространител", казва професорът по вирусология от Университета на Хонконг Дон Ян.
Достъпът до първия етаж на пазара остава силно ограничен. Хората, които са идвали тук и преди, помнят стотиците сергии, подредени на секции за прясно месо, риба и зеленчуци.
Наскоро местните власти поставят декоративни храсти и традиционни китайски рисунки по оградата. Отвън хората виждат сините метални платна. Вътре сергиите на първия етаж са оковани с дъски.
На втория етаж магазините за очила отварят през юни. На входа има пазач, който мери температурата на клиентите и ги предупреждава да не снимат вътре в сградата.
"Може някои хора да имат лоши спомени, но сега това е само една празна сграда. Кой се ядосва на празна сграда?", казва един от продавачите на контактни лещи, който отказва да каже името си.
В Ухан няма нов вътрешен случай на COVID-19 от май месец. Но за тези, които са разчитали на пазара за препитание, борбата продължава.
Лай казва, че затварянето на пазара и страхът са повишили цените на продуктите за неговия ресторант пет пъти.
"Целта ни за следващата година е просто да оцелеем".