Върховния административен съд (ВАС) върна делото за предсрочното освобождаване на бившия генерален директор на БНР Светослав Костов на първа инстанция. Според върховните съдии в решението на Административен съд - София-област (АССО), с което беше потвърдено освобождаването на Костов от Съвета за електронни медии (СЕМ), са допуснати съществени нарушения.
От ВАС приемат, че в мотивите на АССО липсват факти и правни изводи за законосъобразността на акта, с който беше уволнен Костов. Според върховните съдии първоинстанционният съд не е обсъдил и анализирал доводите на жалбоподателя, а решението не отговаря на процесуалните правила.
"Първоинстанционният съд се е задоволил само да преповтори мотивите на административния орган, без да извърши съответния анализ на фактите и да ги обвърже със съответните правни норми", аргументира се ВАС.
Върховните съдии посочват още, че ако те самите извършат липсващата досега преценка на доказателствата и изложат доводи по същество, ще ограничат правото за участие на страните в делото. Според мотивите им смисълът от обжалването пред последната инстанция е да бъдат проверени именно тези действия на долната инстанция, а в случая такива липсват.
През юли областният административен съд прие, че решението на СЕМ да отстрани Костов е правилно, тъй като той е “действал в нарушение на принципа на медийните услуги и на издадената на БНР индивидуална лицензия за радиоуслуги на националната програма "Хоризонт". От съда тогава приеха и, че бившият директор е допуснал “груби или системни нарушения“, което по Закона за радиото и телевизията също е основание да бъде освободен.
Костов загуби работата си след няколко събития от началото на месец септември 2019 г. – по-малко от 3 месеца след назначаването му на поста. Първо дългогодишният съдебен репортер в БНР Силвия Великова беше свалена от ефир, а ресорът ѝ беше отнет. Ден по-късно за пръв път в историята си програма "Хоризонт" спря излъчването си в цялата страна за повече от пет часа.
Тези събития доведоха до няколко протеста, създаване на парламентарна комисия, а в крайна сметка и до уволнението на Костов от страна на СЕМ, което той продължава да обжалва. Прокуратурата образува и разследване по случая, за чието развитие обаче не е обявявана никаква официална информация от миналата година.