Беларус затвори частично всичките си сухопътни граници за чужденци, провокирайки спекулации, че мярката е политически мотивирана. Държавният граничен комитет обяви, че ограниенията влизат в сила от неделя, 1 ноември, за да се предотврати "разпространението на COVID-19".
Решението обаче става факт на фона на усилията на Александър Лукашенко да потуши продължаващите протести и стачки, предизвикани от спорните президентски избори на 9 август, след които той обяви, че е спечелил шести пореден мандат. Опозицията и Западът обаче отричат легитимността на изборните резултати.
Лукашенко многократно е заявявал, че протестиращите всекидневно стотици хиляди хора са марионетки на чужди интереси. Освен това обвинява съседна Полша и балтийските страни, че се опитват да дестабилизират Беларус.
Официалната причина за затварянето на границите е регистрираната втора вълна от разпространение на COVID-19 в Европа, заради която повечето държави на Стария континент прилагат нови ограничителни мерки.
По-рано през годината обаче властите в Беларус омаловажаваха пандемията в продължение на месеци. Това беше единствената държава в Европа, която не спря футболното си първенство и не забрани публиката по стадионите. Забрана за посещение на мачове беше въведена временно чак през август, но заради антиправителствените протести.
Комитетът за граничен контрол обяви, че от неделя се забранява "влизането на чужди граждани и лица без гражданство" от Латвия, Литва, Полша, Украйна и Русия. Изключение са руските граждани, които искат да преминат транзит през Беларус напът за родината си.
Ограничението не се отнася и за трансграничната търговия, дипломати и други официални делегации. Пътниците, пристигащи в Беларус на летището в столицата Минск, също ще могат да влизат в страната. Въпреки че се предполага, че на беларуските граждани е разрешено да влизат в родината си, има съобщения за откази някои хора да бъдат допускани.
Опозиционен лидер Святлана Циханоуска, която беше принудена да напусне страната след изборите през август, заяви по-рано тази седмица, че затварянето на границите е знак, че Лукашенко е "в паника".
Беларуският лидер отговори на протестите срещу него с масови репресии, при които бяха задържани над 10 000 души и имаше много обвинения в изтезания и побои от силите за сигурност върху мирни демонстранти. Освен това Лукашенко организира военни учения, включително на западната граница на страната с Полша и Литва.