Народното събрание създаде временна комисия за разглеждане на проекта за нова конституция на ГЕРБ. Председател на комисията ще бъде Десислава Атанасова от ГЕРБ, а заместник-председател - Искрен Веселинов от коалиционния партньор "Обединени патриоти".
БСП И ДПС не номинираха свои представители и няма да участват във временната комисия. Нейната цел е в срок от 2 месеца да обсъди и анализира проекта за конституция и да предложи конкретни промени в него.
"От името на БСП ясно и категорично заявихме, че няма да правим предложения и няма да участваме в тази комисия", каза депутатът от левицата Филип Попов. ДПС демонстрираха отказа си с напускане на пленарната зала.
Председателят на временната комисия Десислава Атанасова беше за кратко здравен министър в първия мандат на Борисов, когато той я определи като "тежката артилерия на партията", припомня Дневник.
Първият опит на управляващите да създадат временната комисия се провали в четвъртък заради отказа на БСП и ДПС да ги подкрепят. Те не успяха да съберат кворум за провеждане на парламентарното заседание, затова се наложи повторният опит за гласуване в петък.
"Призовавам всички юристи, конституционалисти, граждански организации и партии, експерти и общественици да не приемат поканата и да не участват в работата на гласуваната днес парламентарна комисия за промяна на Конституцията, оглавена от Десислава Атанасова", каза лидерът на БСП Корнелия Нинова по-малко от час след гласуването.
В разгара на антиправителствените протести, продължаващи вече над 80 дни, премиерът обяви курс към избори за Велико народно събрание (ВНС) и „рестарт на системата“. Няколко дни по-късно екипът на бившия правосъден министър Данаил Кирилов изготви проект за нова конституция, който беше подложен на критики от юридическите среди.
Той беше внесен в началото на септември за обсъждане в парламента. Първоначално управляващото мнозинство беше изправено пред невъзможност да събере минимално необходимите му 120 подписа за внасяне на проекта, но в крайна сметка получи подкрепа от депутатите на Веселин Марешки. Сега предстои предложенията за нов основен закон да бъдат обсъждани от 2 до 5 месеца, след което ще бъде насрочен вот за ВНС, ако конституционният проект събере поне 160 гласа в парламента.
Процедурата по разглеждане на проекта на практика в момента е замразена в очакване на становище на Венецианската комисия – органът за демокрация чрез право към Съвета на Европа. Преди ден правосъдният министър Десислава Ахладова съобщи, че парламентарният председател Цвета Караянчева е изпратила на 18 септември предложенията на управляващите за нов основен закон на Венецианската комисия.