Учени са открили потенциални следи от живот в отровните облаци в атмосферата на втората планета от Слънчевата система – Венера. Откритието беше обявено в понеделник от Кардифския университет, но от екипа подчертаха, че това не трябва да се приема като доказателство за наличие на живот, съобщават световните агенции.
В атмосферата на планетата са били открити следи от газа фосфин. Неговата молекула е съставена от един атом фосфор и три атома водород. Според екипа от астрономи към момента няма друго обяснение за откритието, освен биологични процеси. Именно това е една от причините за появяването на фосфина на Земята, а останалите са свързани с наличието на микроби, живеещи в червата на животни, като пингвините или при бедна на кислород среда, каквато е примерно тази в блатата. Фосфинът може да бъде произведен и с индустриални цели.
Изследването беше публикувано в списание Nature astronomy в свободен достъп. В статията се посочва, че екипът на проф. Джон Грийвс е намерил следите от газа на 50 км. над повърхността, като е използвал мощни телескопи.
Става дума за телескопа “Джеймс Кларк Максуел” на Хаваите, където откритието е било направено. По-късно наличието на фосфин е било потвърдено и след наблюдения от по-мощния и по-голям телескоп в пустинята Атакама, Чили.
Защо откритието събуди интерес и скептицизъм
Само няколко часа след като откритието беше публикувано, администраторът на НАСА Джим Брайдънстин написа в Туитър:
“Живот на Венера? Откритието…е най-същественото развитие досега по въпроса с живота извън Земята... Време е да приоритизираме Венера“.
През годините учените, търсещи живот извън Земята, често са игнорирали Венера като възможна цел на своите изследвания. По-често, особено в последните години, проучванията бяха насочвани към Марс или ледените луни Европа и Енцелад на планетите гиганти Юпитер и Сатурн.
Венера е определяна като една от близнаците на Земята. Тя има приблизително същата маса, а редица изследвания посочват, че някога тя е била покрита с вода, като атмосферата ѝ е била подходяща за развитието на живот.
В момента обаче в атмосферата на Венера се съдържа основно въглероден диоксид, средната ѝ температура достига до 800 градуса по Фаренхайт, а притеглянето е около 90 пъти по-голямо от това на Земята.
Редица космически програми са се опитвали да проучат Венера, но досега опитите, които са били най-интензивни по времето на Съветския съюз, са по-скоро неуспешни. Причината е, че всеки изпратен космически кораб е разяждан от условията в атмосферата в рамките на минути. Към момента само две мисии са успели да изпратят снимки от повърхността на планетата.
Все пак според редица научни трудове само 31 км. под атмосферата на планетата условията са далеч по-нормални и приветливи, което е възможна предпоставка за наличието на живот.
Към момента мисии до Венера са само теоретични, а възможното им осъществяване би отнело години.