Премиерът Бойко Борисов е помагал на Анкара да преследва опонентите си, пише немското издание “Шпигел”. Статията припомня действията на българските власти във връщането на противници на режима на турския президент Реджеп Ердоган. Това се случва на фона на нарастващото напрежение между Европейския съюз и Турция.
В края на август Брюксел заговори за санкции срещу Анкара заради проучванията ѝ за нефт и газ в Средиземно море.
Преди месец между Гърция и Турция избухна конфликт по повод природните ресурси в района, който заплашваше да се превърне във военен и беше преодолян след намесата на германския канцлер Ангела Меркел. Но примирието не продължи дълго.
“Шпигел” припомня обвиненията на Ердоган към федералното правителство на Германия, че подпомага тероризма и обвиненията към Франция като провокатор.
Секретните документи, на които се позовава изданието във връзка с експулсирането от България на турския гражданин Абдулах Бююк бяха публикувани в сайта “ClubZ” в средата на юли. От тях става ясно, че премиерът Бойко Борисов, бившият главен прокурор Сотир Цацаров и българското разузнаване са работили съвместно с турското посолство за извеждането на Бююк през 2016 г. Той е екстрадиран за часове на 10 август. Официалната версия е, че това се е случило заради невалидни документи. Точните причини за бързите действия на българските власти и досега остават неясни.
По повод публикацията в “Шпигел” Комисията за противодействие на корупцията разпространи позиция на своя председател и бивш главен прокурор Сотир Цацаров. В нея се казва, че “след опита за преврат в Република Турция, по искане на посланика на тази страна у нас, е проведена моя среща с него в Съдебната палата. В хода на разговора съм поддържал категоричната позиция, че ново искане на турската страна за екстрадиция на Абдула Буюк със същите основания е недопустимо. Отклонено е предложението за посещение в София /във Върховната касационна прокуратура/ на турски магистрати, с които случаят „Буюк“ да бъде дискутиран”.
В позицията на Цацаров се припомня, че причина за предаването на Бююк на Турските власти е заповед на МВР, а поводът е „липсата на валидни документи“ и че той „е влязъл в България в началото на февруари с невалидни документи“. “Нито аз, като главен прокурор тогава, нито въобще прокуратурата имаха участие в тази процедура. Предаването на Буюк на турските власти е извършено по реда на Закона за чужденците в Република България, а не чрез екстрадиране”, пише в позицията на Цацаров.
В интервю за Свободна Европа през юли Бююк заяви, че в момента е под домашен арест и показа гривна за проследяване на крака си.
На 14 октомври 2016 г., за по-малко от 24 часа България предаде на Анкара още седем турски граждани, които бягат от Турция, защото са преследвани заради убежденията си. Няколко месеца по-късно журналистът Генка Шикерова съвместно с адвокат Александър Кашъмов от Програма “Достъп до информация” заведоха дело срещу МВР за достъп до документите за задържане и предаване на 7-те турски граждани. То беше спечелено окончателно в началото на януари 2020 г. “В документите, които МВР предостави, има данни за незаконно задържане и предаване на седемте турски граждани”, казва адвокат Александър Кашъмов. Според него са налице неустановени факти, на базата на които са издадени заповедите им за принудително отвеждане до границата и това прави действията на българските власти подозрителни.
От българското Министерство на вътрешните работи не откриват нарушения в действията на българските служби при задържането и екстрадирането на турските граждани. Това става ясно от отговорите, които Свободна Европа получи по повод свидетелствата на един от задържаните турски граждани, че са поискали убежище в България.