Десетки хиляди протестиращи излязоха по улиците на Минск и още редица градове в Беларус в 36-ия ден на протестите с искане за оставката на президента Александър Лукашенко и провеждане на нови, честни избори.
От министерството на вътрешните работи съобщиха, че общо 400 души са били арестувани след демонстрациите в неделя. От там не съобщиха за това колко хора са излезли по улиците в столицата, но по данни на правозащитната организация “Вясна”в Минск са протестирали над 150 хил. души.
Още в ранните часове на протеста полицията се беше подготвила с десетки бронирани камиони и автомобили, водно оръдие и други.
Граждани съобщиха също и за спиране на интернета в части от Минск, което се случи по време на изборите за президент преди месец.
Големи протести имаше още в Гомел и Брест.
Част от хората скандираха “Саша, уволнен си” и “Да живее Беларус”. Както и при предишните протести те издигнаха забранения от управляващите бяло-червен флаг, както и плакати, насочени срещу Лукашенко и руския президент Владимир Путин.
В понеделник двамата лидери ще се срещнат в руския черноморски курорт Сочи. Това е първата им среща на четири очи от началото на протестите срещу Лукашенко, които заляха Беларус след изборите на 9 август.
Тогава за победител, с над 80% подкрепа, беше обявен управляващият вече 26 години страната президент, а неговият противник Святлана Циханоуска получи 10%. От опозицията обявиха резултатите за манипулирани, а страните от ЕС и САЩ също не признават резултатите от вота.
Очаква се в Сочи Лукашенко и Путин, който беларуският лидер нарича “свой по-голям брат”, да обсъдят взаимодействие по енергийни и други проекти. За това съобщи говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
На срещата е възможно президентът на Беларус да поиска и икономическа и военна помощ от Русия. Военните на двете страни трябва да вземат участие и във военните учения “Славянско братство”на 14 септември.
Досега Путин и Лукашенко проведоха няколко телефонни разговора относно ситуацията в Беларус. Преди седмици руският президент призова управляващите и опозицията за намиране на политическо решение за кризата. Той също така обеща и възможна военна помощ на Лукашенко, но само в случай, че “екстремистки елементи в Беларус прекрачат границата и започнат метеж”.
В последните години Кремъл настоява за все по-голяма интеграция между Беларус и Русия, но досега Лукашенко отказваше в опит да запази максимално обхвата на властта си.