Трима души бяха ранени ранени, а шестима - задържани от полицията след провокации по време на протестите в София във вторник вечерта.
По тъмно на площада пред Министерския съвет, където за шести пореден ден се провежда мирен протест с искане за оставка на правителството и на главния прокурор, пристигнаха футболни фенове. Напрежението пред сградата на бившия Партиен дом се изостри малко след 22 часа.
Върху сградата, в която сега се помещава Народното събрание, се появи надпис "Продава се", който беше свален от полицаи. Край входа бяха хвърлени бомбички и червена боя, а няколко души опитаха да нахлуят вътре.
Един полицай е настанен за лечение в ИСУЛ, съобщи на брифинг в полунощ зам.-директорът на СДВР Антон Златанов. Друг служител на реда е с прорезна рана. Златанов беше категоричен, че на протеста е имало провокатори.
"От задържаните лично разговарях с две 15-годишни момчета, които в 23:55 ч. бяха още тук, без лични карти, без знанието на родителите си. Казаха, че единият е от "Левски", а другият от ЦСКА. На площада имаше малки групи фенове от няколко отбора. Имаше и други провокатори", каза Златанов, цитиран от БНР.
По думите му към входа на сградата, където по това време е имало протестиращи, полицаи и журналисти, са били хвърлени две "доста сериозни бомби". Едно момче от протестиращите е паднало. Двама полицаи се опитали да му окажат помощ.
"Без никаква намеса на полицейски служители започна масово замеряне на първо място с кутии и пликове червена боя. Има множество ударени колеги. Всички сме в червена боя", съобщи заместник-директорът на СДВР.
По думите на Антон Златанов, подобни мероприятия целят да се опорочи протестът и да се предизвикат безредици.
"Мъчно ми е за полицаите, мъчно ми е и за невинно битите хора. Вие виждате, че се взривяват бомби в хората и целта е точно такава - да се окървавява протеста, защото знаят, че аз видя ли кръв на улицата веднага тръгвам. И те го знаят и точно това провокират. Затова бяха и тези пликчета с червена боя. Хвърлят, за да се създава впечатлението за кръв. Със сигурност вече и големите ни проекти са под риск поставени". С тези думи премиерът Бойко Борисов коментира провокациите по време на шестия пореден протест, с който се иска оставката на воденото от него правителство.
"Това, което ме спира, е в събота и неделя - Европейският съвет, за да защитим парите за България“, каза премиерът.
Миналия вторник трима политици от “Демократична България” опитаха да достигнат плаж Росенец, който НСО охраняваше до резиденцията на Ахмед Доган.
Президентът Румен Радев призова и Ахмед Доган, и Делян Пеевски повече да не се пазят от НСО. Ден по-късно прокурори и въоръжени полицаи влязоха за обиск в сградата на президентството.
Радев се присъедини към протестите и поиска оставките на премиера Бойко Борисов и на галвния прокурор Иван Гешев.
В събота беше организирано споделено плажуване на плаж "Росенец" в знак на протест срещу ограничения достъп до мястото. Стотици се опитаха да стигнат до тясната ивица, но бяха спрени от полицейски кордон. Полицията обясни, че не ги допуска, защото по-рано там са отишли симпатизанти на ДПС, за да подкрепят своя почетен председател.
Няколко часа по-късно, след намесата на кмета на Бургас Димитър Николов, протестиращите стигнаха до плажа. Ахмед Доган и Делян Пеевски впоследствие се отказаха от охраната от НСО, а протестите в София продължиха.
Във вторник посолството на САЩ в България подкрепи демонстрантите в исканията им за "надпартийна съдебна система", подвластна на върховенството на закона. Дипломатическата мисия публикува позиция, в която се казва, че "правото на мирно събиране е основна демократична ценност".
Заради случаите на полицейско насилие по време на протестите протестиращите поискаха и оставката на министъра на вътрешните работи Младен Маринов.