Група изгнаници от уйгурски произход внесоха доказателства в Международния наказателен съд (ICC) и поискаха разследване на висши представители на властта в Китай, сред които и Си Дзинпин, за извършен геноцид и престъпления срещу човечеството.
Внасянето на документите от представители на две уйгурски групи от активисти е първият опит за използване на механизмите на международното право по обвиненията срещу Китай за нарушения на човешките права в област Синцзян.
В жалбата от страна на „източното правителство на Туркистан в изгнание“ и „източното туркистанско подбудително движение“ се твърди, че уйгури са били незаконно депортирани от Таджикистан и Камбоджа в Синцзян.
Изгнаниците твърдят, че в китайската провинция те са били затваряни, измъчвани, заставяни да полагат принудителен труд. Сред обвиненията присъстват и такива за насилствена стерилизаци.
Според адвокатите на уйгурските организации, съдът има юрисдикция по случая, въпреки, че Китай не го признава. Част от престъпленията са се извършвали на териториите на Камбоджа и Таджикистан, които са сред държавите приели статута на Международния съд.
Юристите се позовават на подобен случай на престъпление срещу рохинга, извършено в Мианмар, които не признават ICC. Този случай е разгледан и по него има произнесено решение, тъй като част нарушения са се извършвали и в Бангладеш, където признават решенията на международния орган.
Сред доказателствата са представени свидетелски показания, сателитни снимки, изтекли правителствени заповеди, свързани с масови арести на уйгурите в Синцзян. Защитата иска разследване на престъпленията, извършени още и срещу казаци, киргизи и други туркменски народи. Те обвиняват китайските власти и лидера Си Дзинпин в планирането и разпореждането на действията спрямо етническите малцинства.
В провинция Синцзян в последните години се появиха редица „Центрове за професионално обучение“. Няколко международни разследвания обаче свързват тази провинция и с масови арести и преследвания на уйгури, казахи и други етнически групи.
Според правозащитници в региона съществуват десетките лагери за политическо превъзпитание. Там през последните години са задържани почти един милион души – уйгури, казахи, киргизи и други. Бивши затворници свидетелстват, че са били измъчвани.
Преди седмица САЩ иззеха китайски продукти, които може да са произведени с принудителен труд.
Преди месец президентът Доналд Тръмп подписа „Закон за човешките права на уйгурите“, който позволи допълнителното налагане на санкции, както и увеличаването на правомощията на американските агенции за разследване на случващото се в Синзцян.