Началникът на полицията на американския град Атланта Ерика Шийлдс подаде оставка, след като афроамериканец беше ранен при задържането си и по-късно почина в болница, съобщи Асошиейтед прес.
Кметът на града Кийша Ланс Ботъмс каза, че е приела оставката и подчерта, че не смята за оправдано използването на огнестрелно оръжие в този случай. Тя поиска незабавното уволнение на полицая, стрелял по Рейшард Брукс в петък вечерта.
Полицаите отговорили на сигнал, че мъж спи зад волана на автомобил, който пречи на другите коли да се приближат до гишето на ресторант за бързо хранене. Полицаите установили, че заспалият е в нетрезво състояние и опитали да го арестуват, но Брукс оказал съпротива и отнел електрошока на един от тях, уточнява Дневник. След това той го насочил към полицай, който стрелял по него.
Смъртта на 27-годишния Брукс провокира нова вълна от протести в града след бурните демонстрации, последвали смъртта на Джордж Флойд в Минеаполис. 46-годишният Флойд почина, след като полицай близо 9 минути затискаше врата му с коляно при опит за арест.
В Атланта около 150 души протестираха пред ресторанта, където се е полицай е застрелял Брукс. Те спряха движението по две магистрали и подпалиха ресторант за бързо хранене.
Протести срещу полицейското насилие и расизма се проведоха не само в САЩ, но и на други места по света.
Хиляди души се стекоха в Лондон в събота, за да протестират, като този път по улиците имаше не само хора от антирасисткото движение "Black Lives Matter", но и такива, които твърдяха, че са дошли, за да защитят статуите символи на британската история.
Те влязоха в сблъсък с полицията пред статуята на Уинстън Чърчил пред парламента и военния мемориал на Уайтхол. Повече от 100 души бяха арестувани.
Премиерът Борис Джонсън заяви, че „расисткото хулиганство няма място по британските улици“. Лондонската полиция бе наложила ограничение протестите да приключат до 19 часа (българско време), но и след този час на места останаха доста хора, уточнява БНР.
От кадри в британските медии се вижда как групи мъже голи до кръста влизат в сблъсък с полицията, замеряйки я с бутилки и кутии с бира. Заплахи бяха отправени и към журналисти.
Антираристкият протест в района на Хайд парк протече като цяло мирно след като полицията направи всичко възможно да не се стигне до пряк сблъсък между двете групи протестиращи.
В Париж също избухнаха безредици по време на протестно шествие срещу полицейската бруталност и расизма. Властите във френската столица превантивно затвориха магазини и ресторанти по трасето на протеста. Облечени в черно и с прикрити лица, демонстрантите се натъкнаха на полицейски кордон и започнаха да замерят силите на реда с бутилки и камъни. В отговор полицията използва сълзотворен газ.
Протестът в Париж е предизвикан не само от смъртта в САЩ на афроамериканеца Джордж Флойд, но и от неясната гибел н а24-годишен цветнокож младеж във френски арест през лятото на 2016 г. Освен в Париж, протестни акции се провеждат в Марсилия, Лион и други френски градове.