Бразилия вече е втората държава в света с най-много починали от коронавирусна инфекция след САЩ, където няколко щата се сблъскват с пик на заразените и хоспитализираните.
Изпълнителният директор на програмата за извънредни ситуации към Световната здравна организация (СЗО) Майкъл Раян съобщи, че Северна и Южна Америка "носят тежестта на пандемията в момента".
На пресконференция в петък Раян каза, че ситуацията в Бразилия е "особено притеснителна, изтъквайки, че "има огнища в пренаселените области от страната".
Най-гъсто населената държава в Латинска Америка до момента съобщава за 828 хиляди потвърдени случаи и близо 42 хиляди починали. Здравната система на Бразилия "все още се справя", въпреки че интензивните отделения са достигнали критичния праг от 90% заетост.
Тези новини идват на фона на стъпките, които предприеха някои градове за постепенно отхлабване на мерките срещу разпространението на епидемията. Президентът Жаир Болсонаро многократно отхвърля здравните рискове от вируса и настоява икономиката на страната да заработи отново.
От понеделник, 15 юни, няколко европейски държави отварят границите си, без да налагат карантина и без да изискват тест. Европейската комисия (ЕК) препоръча отваряне на вътрешните граници между 26-те шенгенски държави от 15 юни, тъй като епидемичната ситуация с коронавирусната епидемия в тях се подобрява. Препоръката се отнася до 22 европейски членки и присъдружните шенгенски държави - Швейцария, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн.
"Страхуваме се обаче, че разпространението на вируса в Европа отслабва, но се засилва в други части на света, затова не е сигурно, че вирусът няма да се върне отново в Европа", отбеляза Майкъл Раян в петък. Междувременно ръководителят на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус заяви, че е "истински притеснен" от разделението, предизвикано от коронавируса в някои страни по света.
"Това е много опасен вирус и е много трудно да се борим с него в един разделен свят", каза Гебрейесус. Той призова държавите да се поучат от историята.
Коронавирусът, който за първи път беше регистриран в Китай в края на 2019 г., до момента е отнел живота на 425 хиляди души. Заразените са над 7,5 милиона. САЩ и Китай – двете най-големи икономики в света, размениха обвинения за произхода на COVID-19.
През май президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че прекратява отношенията на страната със Световната здравна организация. Вноските на Вашингтон, които се равняват на 22 % от бюджета на организацията, ще бъдат пренасочени към други организации за подобряване общественото здравеопазване по света.