Въпреки наложеният на редица места полицейски час и в последното денонощие градове в САЩ станаха арена на ожесточени сблъсъци между протестиращи и представителите на силите на реда, предават световните агенции. Демонстрациите, които засегнаха общо 30 града в страната, са следствие на недоволството след убийството на чернокожия Джордж Флойд.
Демонстрациите на повечето места започнаха мирно, но впоследствие прераснаха в затваряния на кръстовища, издигане на барикади, опожарявания на търговски обекти и сблъсъци на гражданите със силите на реда.
Заради тежката ситуация Пентагонът предприе необичайна стъпка и обяви, че в случай, че губернаторът на Минесота пожелае, армията може да се притече на помощ в рамките на четири часа.
Протестиращите във всички градове скандираха „Не мога да дишам“ – последните думи на Флойд, изречени във видеоклип от ареста му, където се вижда как той не може да си поеме дъх, докато е затискан с коляно от полицая Дъглас Човин. Човин, който вече бе уволнен заедно с трима други негови колеги, бе обвинен в непредумишлено убийство и в следващите дни ще се изправи пред съда.
В Индианаполис в щата Индиана властите съобщиха за най-малко един убит и трима ранени по време на протестите в града.
В столицата Вашингтон за втори пореден ден голяма тълпа се събра пред Белия дом.
Пред Министерството на правосъдието пък протестиращи издигнаха лозунги и скандираха „Животът на чернокожите е от значение“ (Black lives matter).
В Минеаполис, където Флойд загуби живота си, през последната нощ сблъсъците не са толкова тежки, но 700 служители от националната гвардия подпомогнаха местната полиция в справянето със ситуацията, съобщи БиБиСи.
В един от най-тежко засегнатите градове Лос Анджелис, губернаторът Гавин Нюсъм обяви извънредно положение и поиска помощ от Националната гвардия. Градът е с наложен полицейски час между 20 ч. вечерта и 05:30 ч. сутринта. Множество магазини бяха опожарени, а полицията използва гумени патрони и палки, за да усмири тълпата.
В Ню Йорк бяха запалени повече от 20 полицейски автомобила, а според различни медии информации са задържани повече от 120 човека. В кварталите, в които живеят предимно тъмнокожи, Харлем, Бронкс, Бруклин и Куинс, протестите доведоха до сериозен хаос. Сблъсъци имаше и в Манхатън, където бяха разграбени магазини.
В Атланта, където в петък демонстранти влязоха в централата на СиЕнЕн и се сблъскаха с местната полиция, десетки души излязоха по улиците в нарушение на наложеният полицейски час. Те нанесоха щети по сгради и автомобили в няколко части на града.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп осъди размириците и обвини леви радикали - анархисти за насилието и се закани да го спре.
„Смъртта на Джордж Флойд на улиците на Минеаполис е тежка трагедия, но паметта му е опетнена от крайнолеви размирници, грабители и анархисти“ , заяви президентът в Космическия център "Кенеди" след като наблюдава изстрелването на ракетата „SpaceX“.
По негови думи групата от крайнолеви политически активисти - Антифа, която изповядва войнствен анархизъм, стои зад безредиците.